Yılbaşı Sofrası Nasıl Olmalı? Menüde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yılbaşı sofrası nasıl olmalı

Yılbaşı Sofrası Nasıl Olmalı? Menüde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yılbaşı sofrası nasıl olmalı? Yılbaşı dönemi yılın en güzel zamanı benim için. Hayatın stresinden uzaklaşıp, büyülü ve masalsı bir atmosferin her yere yayılmasıyla insanlarda iyi niyetlerin ve iyi enerjilerin arttığını görmek gerçekten çok iyi geliyor. Bu yıl, belki dost kalabalıkları içinde olamayacağız ama yine de, yeni yılı karşılama konusunda özel bazı hazırlıklarımız olacak elbette. Ve tabii ki bu hazırlıklardan söz edince de, ilk akla gelen, güzel yemeklerle gece boyunca sürecek bir sofra oluyor. Bu sebeple bugün, bir yılbaşı menüsünde, genel olarak, neler olması gerektiğine değineceğim.

Yılbaşı sofrası nasıl olmalı? Dikkat edilmesi gerekenler:

Bunun için konuyu öncelikle, şarap sofrası ve rakı sofrası olarak ayırmamız gerekiyor. Fakat masada hem rakı, hem de şarap ikram ediliyorsa, her ikisine de uyacak ortak seçimler yapmak en doğrusu.

Öncelikle, bir yılbaşı klasiği olarak, fırında hindi ve kestaneli pilav ikilisinin her iki menüye de dahil edilebileceğini söyleyebilirim. Ayrıca yılbaşı sofraları uzun süreli bir keyif sofrası olduğundan, bekledikçe tadı kaçmayacak seçimler yapmak, sıcak servis edilecek yemekleri ise, ön hazırlığını önceden tamamlayıp, gerektiği anda son işlemi yaparak sıcak sunmak önemlidir.

Bir şarap sofrasında neler olmalı?

Eğer yılbaşında şarap ikram etmeyi düşünüyorsanız, seçeceğiniz yiyecekleri ağırlıklı olarak atıştırmalıklardan oluşturabilirsiniz. Öncelikle, en ideal şarap eşlikçisi olarak, 2 ilâ 5 çeşit peynir ve yanında 2-3 çeşit şarküteri ürünü yeterli olur.

Peynirlerle beraber, dip soslar, 1 çeşit reçel, zeytin, baharatlandırılmış tereyağı, evde hazırlayabileceğiniz çeşnilendirilmiş peynir topları, turşular, kuru meyveler, kuru yemişler, taze meyve, çikolataya batırılmış çilekler, krakerler, minik zencefilli kurabiyeler ve kızarmış ekmek dilimleri sunulabilir.

Bunun dışında, şarapla uyumlu olabilecek yemekler olarak, zeytinyağlı sarma, zeytinyağlı barbunya, Çerkez tavuğu, avokado salatası, çeşitli sebzelerle ve kremalarla hazırlanabilecek lavaş ruloları, mayonezli sebze salataları, kavrulmuş baharatlı patates, tatlı veya tuzlu mini tartlar, kişler, baklava yufkasından keçi peynirli fırınlanmış sigara böreği, zeytin ezmesi ile lezzetlendirilmiş milföy çıtırları, söğüş tavuk ve mini pizzalar olabilir.

Yemek sonrasında ise tiramisu, çikolatalı sufle ya da bal kabaklı ‘cheese cake’ çok uygun olacaktır.

Yılbaşı Sofrası ve Mezeler!

Rakı sofrası için seçeceğimiz başlıca yiyecekler ise, elbette mezeler olacaktır. Fakat mezelerden önce rakının olmazsa olmazı beyaz peyniri sofraya koymamız gerekir. Beyaz peynir, dilimlenip üzerine zeytinyağı gezdirdikten sonra biraz çörek otu veya taze kekik eklenerek servis edilebilir.

Mezelere gelince, en az 5-6 çeşit olarak düşünmek gerekir.

Türk mutfağının zengin seçenekleri arasından, sarmaları, barbunya pilakiyi, köz patlıcan salatasını, favayı, pastırmalı humusu, muhammarayı, yoğurtlu mezeleri, Çerkez tavuğunu, patlıcan & biber kızartmasını, acılı ezmeyi, deniz börülcesini, pancar turşusunu, lakerdayı, kızarmış muska böreğini, soğanlı sumaklı Arnavut ciğerini, peynirli fırın mantarı, kuru köfteyi ve bu mevsimde bulunabilirse kavunu sayabiliriz.

Yemek sonrası tatlı olarak ise, cevizli bal kabağı tatlısı, irmik helvası, şekerpare gibi klasik lezzetler olabilir.

Sabaha karşı…

Bir yılı uğurlayıp yeni bir yılı karşılarken, sevdiklerimizle beraber hoş sohbetlerimizle taçlandırdığımız bu gece ikramlarıyla da akılda kalsın isteriz. Dolayısıyla ertesi sabah yeni yılın ilk gününe rahatsız bir mide ile başlamak pek keyifli olmayacaktır. Bu yüzden, ilerleyen saatlerde mideler sıcak bir çorba ile yatıştırılmak istenirse mercimek çorbası veya işkembe çorbası tercih edilebilir.

Başladığı gibi ilerleyen güzel, sağlıklı ve pırıl pırıl bir 2021 olsun hepimiz için… Her ne kadar 2021’i karşılayacağımız gece sevdiklerimizden ayrı olmak durumunda kalsak da…

Sevinç Uzcan

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

 

Sevinç Uzcan
sevincuzcan[email protected]

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı