Boşanma Terapisi | Bitmiş Bir Arzunun Sonucu

Boşanma Terapisi

Boşanma Terapisi | Bitmiş Bir Arzunun Sonucu

Boşanma Terapisi: Boşanma; eşlerin birlikteliklerinden psikolojik olarak doyum sağlayamadıkları, beklenti ve gereksinimlerini karşılayamadıkları evlilik yaşantısına yasal olarak son verdikleri ve ölmüş bir arzunun sonucudur. Boşanma zor ve sancılı bir süreçtir. Boşanmanın yarattığı tüm kayıplar ve acılar kişilerde duygusal ve zihinsel cesaret en önemlisi de dayanıklılık gerektirir ve bundan dolayıdır ki boşanan herkes saygıyı hak etmektedir.
Gündelik hayatın stresi, zorlukları, bireylerin değerleri ve düşünceleriyle birleşme, çiftlerin kimi zaman fikir ayrılıkları, tartışmaları ve hatta çiftlerden birinde veya her ikisinde ayrılmayı istemeye varan sonuçlar doğurabilir.

Boşanma Terapisi Nedir?

 

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması

Gerçek bir boşanma; duygusal, fiziksel, mekânsal ve hukuksal boşanmanın ilişkisel bazda sonlanması ile mümkündür. Evlilik birliğinin temelden sarsılması gerçek boşanma nedeninin objektif şartıdır ve eşler arasında var olan çok ciddi bir anlaşmazlığı, şiddeti, geçimsizliği ifade eder; yani birliğin temelden sarsılmış olması için geçimsizliğe yol açan olayların varlığı aranıp , bunlar nedeniyle bağlılık bilincinin ortadan kalkmış ve tekrar eş hayatına dönmeyi sağlayacak karı-kocalık zihniyetinin sona ermiş olması gerekir. Yani, eşler arasındaki ortak yaşamın çiftlere yüklediği fedakarlık ve bu ortak yaşam nedeniyle duydukları maddi-manevi ızdırap , bu evliliğin kendilerine sağladığı menfaatleri karşılamıyorsa evliliğin temelden sarsılması söz konusudur. Eşlerden birinin, diğer eşe sevgi ve saygı göstermeyecek derecede ondan uzaklaşması, fikir ve duygu birliğinin azalması, bir arada yaşam ruhunun sönmesi, sevgi yerine nefret, saygı yerine korku, güven yerine güvensizlik duyulması beraberlik bilincinin ortadan kalktığı anlamına gelir.

Boşanma Terapisi Neden Önemlidir?

 

Bizler; boşanmanın planlı ve karşılıklı saygı çerçevesinde gerçekleşmesi ve hem eşlerin hem de çocuklar arasında daha az yıkıcı ve zarar verici olabilmesi için boşanma terapisiyle neyi hedefleriz?

Boşanmayı düşünen çiftlere çeşitli teknikler uygularız. Bunlardan biri;

  • Kişinin içinde büyüdüğü ailelerden kaynaklanan ve hala çözülmemiş sorunlarını ele almaktır. Böylesi bir farkındalık, acılara yol açan bir örüntüyü kırabilmenin ilk adımıdır.
  • Evliliğin sona erdiğini kabul etme,
  • Boşanan kişi ile boşanma sonrasında sağlıklı bir şekilde ilişki kurabilme,
  • Duygusal destek bulma suretiyle makul düzende duygusal uyum sağlama,
  • Dinsel kaygı ve huzursuzluklarla baş etme,
  • Sonlanmakta olan evlilikte kendi payının farkına varma,
  • Varsa, çocukların yaşayacakları “kayıp” duygusuna uyum sağlamalarına yardım etme,
  • Makul ve kabul edilebilir yasal anlaşmaya varabilme,
  • Yeni sağlıklı alışkanlıklar geliştirebilme üzerine çalışmalar yaparız.

Terapiye Ne Zaman Başlanmalı?

Boşanma terapisinin başlayabilmesi için çiftlerin evliliklerinin sonlanmasında kişiler karşılıklı olarak mutlak suretle kararlı olmalıdır. Bu terapi süreci, evliliğin öncesi ve sonrasına dair tüm bilgilerin alınması, çiftlerin boşanmayla ilgili kararlılığının tespit edilmesi, çiftlerin alınan kararla ilgili sorumluluklarının paylaşılması, bu sorumluluklar paylaşıldıktan sonra karı-koca bağlarının tamamen koparılması durumudur. Ve eğer çocuk varsa anne baba rolü üzerinde çalışılmasını içerir. Bu süreç sonunda duygusal boşanmanın gerçekleşebilmesi kişinin mevcut ilişki ile edindiği duygular tespit edilip çalışılması gerekir. Boşanma süreci sonlandıktan sonra da adaptasyon sürecine geçilir. Adaptasyon sürecinin amacı da; kişinin egosunu güçlendirmesine yardımcı olmak, eski eşe dair kurulan fanteziler varsa bunların ortadan kalkmasına yardım etmek ve tek başına yaşam becerileri kazandırmaktır.

Eğer arada sevgi kalmamışsa, çiftlerden biri illa ki ayrılma konusunda ısrar ediyorsa, fiziksel veya manevi taciz varsa, en önemlisi de bu evlilik kurtarılmak istenmiyorsa sizlere bu konuda yardımcı olabilecek, bilgi ve becerilerini sunabilen profesyonellerden destek almaktan çekinmeyin…

Hayatın aslında kısa olduğunu, idealleriniz, arzularınız ve en önemlisi de sevginiz için yaşamanız gerektiğini unutmayın… Yürekten istediğiniz her neyse onun için mücadele etmeyi de unutmayın…
Verdiğiniz karara gerçekten inanıyorsanız ve umudunuzu da yanınıza alıp yola çıktıysanız o yollar size kendiliğinden çiçeklenecektir.

Sevgilerimle,

DUYGU ÇİLİNGİR
Sosyolog & Aile Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Duygu Çilingir
[email protected]

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı