Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Nedir? Neler Yapabiliriz?

Geri Dönüşüm Atıksız Yaşam

Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Nedir? Neler Yapabiliriz?

Sesli Makale

Geri dönüşüm ve atıksız yaşam denildiğinde benim aklıma çevre kirliliği az olan bir yaşam geliyor. Bu yaşamı sürdürebilmemiz için bir takım sorumluluklarımız var. Bu sorumluluklarımızın başında ise:

 • geri dönüşüm ve sıfır atık nedir?
 • geri dönüşüm ne işe yarar?
 • geri dönüşümün faydaları nelerdir?
 • geri dönüşüm olmazsa hayatımızdaki olan veya olacak durumlar nelerdir?

gibi temel sorulara cevap bulmak ve etrafımızı bu soruların cevapları ile bilgilendirmek gelmektedir. Sonrasında ise farkındalık kazanmak adına uygulamaya geçmektir.

Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Nedir?

En basit anlatımı ile geri dönüşüm; evlerimizdeki çöpleri ayırmaktır, hepsini bir araya toplamamaktır. Belediyelerin bizlere sağladığı kağıt, cam, plastik gibi çöp ayrıştırmamıza olanak sağlayan konteynırları kullanmamızdır.

Geri dönüşüm işlemi dört ana aşamada gerçekleşir:

  1. Kaynakta Ayrıştırılma
  2. Sınıflama
  3. Değerlendirme
  4. Yeni Ürünü Ekonomiye Kazandırma

geri dönüşümün ana aşamalarıdır.

Peki ya Geri Dönüştürülebilen Maddeler Nelerdir ?

Cam, kağıt, alüminyum, metaller, plastik, piller, kimyasal malzemeler, beton ve organik atıkları sayabiliriz. Geri dönüşüm ve atıksız yaşam hakkında ilk aşamada bunları bilmek veya bunları öğrenmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Geri dönüşüm alışkanlığı edindiğimiz taktirde bir yandan düzenli bir yaşamı kucaklarken diğer yandan da çevremiz ve yaşadığımız dünya için çok faydalı bir alışkanlık edinmiş oluruz . Malum, çevre kirliliği insan hayatını çok olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bunları yapanlar bizleriz, bunları azaltacak olanlar da yine bizleriz. Sebep olduğumuz çevre kirliliğini azaltmak adına öncelikle kendimizi ve kendi alışkanlıklarımızı farkında olmalıyız ki diğer insanlarda da farkındalık oluşturabilelim. Bilgilendirdiğimiz her bir kişi bizim gibi bir başkasını bilgilendirirse inanıyorum ki bu bilinç daha çok yaygınlaşacak yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaşacaktır. Böylelikle yetkili kişilerin onayı ile çeşitli eğitim ve seminerlere ulaşma imkanımızın olacağına ve bu konuda gerçek anlamda bir farkındalık yaratabileceğimize olan inancımız tam.

Geri dönüşüm çok kapsamlı bir konu… Geri dönüşümün nasıl yapıldığını bilmeyen insanlar elbette var… Zaten bu projenin Toplum Gönüllüleri Vakfı çatısı altında hayata geçiriliş amacı da bilmeyen ama öğrenmeye hevesli olan herkese ulaşabilmek.  Siz de kendinize yeni bilgiler kattıysanız ne mutlu sizlere. Daha fazla bilgi edinip, edindiğiniz bilgileri çevrenizle paylaşmak ve bu konuyu en şeffaf hali ile öğrenmek isterseniz bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Atıksız ve sürdürülebilir bir yaşamı hep beraber inşa edebilmemiz dileğiyle,

Özgür Kahraman

TOG Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi/ İçerik Üreticisi

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Bize Twitter’dan ulaşmak için tıklayın. 

 

TOG Atıksız Yaşam
[email protected]

Toplum Gönüllüleri Vakfı Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi