Regresyon Terapisi Nedir? | Regresyon İle Kaynağa Dönüş

Regresyon Terapisi Nedir

Regresyon Terapisi Nedir? | Regresyon İle Kaynağa Dönüş

Regresyon Terapisi: Bu yazımda son zamanlarda danışanlarım ve sosyal medya takipçilerim tarafından çok sorulan ve merak edilen bir konu olan Regresyon Terapisinden bahsetmek istiyorum. Regresyon kaynağa dönüş demektir. Sıkça duyduğumuz çocukluğuna inelim söylemi de bununla alakalıdır.

Regresyon Terapisi Nedir?

Regresyon terapisinde, geçmiş yaşamınızdaki duygu durumlarınız terapi içerisinde değerlendirilir. Geçmişte duygu durumlarınızı ele almayacak dönemler geçirmeniz gelecekteki eylemlerinizi etkileyebilir. Kişinin bazı hipnotik yöntemlerle çocukluk yaşlarına döndürülmesi, anıların hatırlatılması ve travmatik anılardaki sıkışmış enerjileri boşaltma işlemidir. Bu yöntem “Geçmiş Yaşam Terapisi” olarak da bilinir. Terapistler tarafından mevcut travmayı bulmak ve bu travmanın neden olduğu sorunları çözmek için kullanılır. Terapideki amaç; danışanın hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmak ve kendisini sınırlayan geçmişin olumsuz duygu ve algılarını yeniden düzenlemektir. Bu yöntem uygulanırken danışan tamamen derin bir trans altındadır ve bilinç altının kapıları tamamen açık bir durumdadır. Böylece travmaya müdahale rahat ve hızlı olmaktadır.

Nasıl Uygulanır?

Regresyon terapisi, online veya evde tek başınıza uygulayabileceğiniz bir çalışma değildir. Bu konuda uluslararası geçerliliği olan diplomaya ve sertifikaya sahip profesyoneller tarafından uygulanmalıdır. Terapi seansı 1,5-2 saat kadar sürmekle birlikte ilk seanslar 3 saate kadar uzayabilir. Danışan ilk geldiğinde 15-20 dk. ön görüşme yapılır. Çalışmak istediği konuyla ilgili durum ve şimdiki yaşına kadar yaşadığı bazı durumlar konuşulur. Danışanın çözmek istediği birden fazla konu varsa, danışanın isteğine göre öncelikli konu belirlenir. Regresyon terapisinin gerektirdiği fonksiyonlar kişiye ve konuya göre değişir. Her kişinin dönüşüm süreci farklıdır.

Regresyon Terapisi Ve Faydaları:

Regresyon çalışması oldukça güçlü, etkili ve güvenli bir yöntemdir. Kişilerin sorunlarını çözmesi için bir araçtır. Geçmiş anılarını, tüm korkular, olumsuz inanç kalıplarının hepsi bilinçaltımızda kayıtlıdır. Regresyon çalışması bu kalıplara ulaşıp, onları değiştirip dönüştürmek yoluyla, şimdiki hayatınızda olumlu değişimler sağlar.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Değersizlik duygusu
  • Başarısızlık korkusu
  • Özgüven eksikliği
  • İlişki problemleri (aile, evlilik, sosyal çevre, iş hayatı)
  • Kontrol edilmeyen öfke ve kızgınlık
  • Suçluluk ve yalnızlık duygusu
  • Aidiyet sorunu
  • Tekrarlayan ilişki türleri
  • Bağımlılıklar
  • Yeteneğin açığa çıkmasını engelleyen blokajlar

Regresyon terapisiyle yaşam amacınızı, ruhunuzun yolculuğunu keşfettikçe kazandığınız farkındalık ile birlikte hayatınız daha anlamlı hale gelmeye başlar.

Ömrünüz boyunca çocuklukta yaşadığınız bir durumun izlerini (eğer varsa) yaşantınızda fark edebilmeniz ve çözümleyebilmeniz dileğiyle…

DUYGU ÇİLİNGİR
Sosyolog & Aile Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Duygu Çilingir
[email protected]

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı