Doğal Taşlar ve Faydaları | Senin Taşın Hangisi?

Doğal taşlar ve faydaları

Doğal Taşlar ve Faydaları | Senin Taşın Hangisi?

Doğal taşlar ve faydaları: Kadim uygarlıklardan bu yana binlerce yıldır doğal taşların da aynı doğal yağlar gibi şifa verici olduğuna inanılmış. Özellikle Antik Mısır’dan günümüze ulaşan kayıtlarda doğal taşların günlük yaşamda çok fazla yeri olduğunu görüyoruz. Uzakdoğu felsefesinde ise doğal taşların çakralar üzerinde şifacı olduğuna inanılmakta. Günümüzde ise doğal taşlar genelde aksesuar amaçlı kullanılıyor ancak rengine ve ışıltısına kapıldığımız bu taşların eski uygarlıklar tarafından hangi şifa amacıyla kullanıldığını pek bilmiyoruz.  Her ne kadar doğal taşların bazı  frekanslara sahip olduğu iddia edilse de bu iddiaların bilimsel bir dayanağı yok elbette. Yine de söz konusu olan şifa ise, konuyu ‘alternatif tıp’ açısından ele alıp hangi taşın neye faydalı olduğunu bilmekte yarar var diye düşünüyorum. Koca koca piramitleri yapan Mısırlıların vardır bir bildiği diyerek küçük bir araştırma yaptım ben de… Bazı bilindik ve nispeten ulaşılması kolay doğal taşların faydalarından bahsetmek istiyorum…

Doğal Taşlar ve Faydaları:

Doğal taşlar ve faydaları

Akik: Stres taşı olarak bilinir. Kaygıyı azaltır, enerji ve huzur verir. Ağrıyı azaltır ve tansiyonu dengeler.

Opal: Şans, mutluluk ve masumiyet taşıdır. Kötü enerjiyi emer. Olumsuz düşüncelerden, kaygıdan uzaklaştırdığı için uyku sorunlarında destekleyici olarak kullanılır. Cilt için faydalı olduğuna ve vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olduğuna inanılır.

Oltu: Negatif enerjiyi nötrlediği için sabır taşı olarak da bilinir. Bu yüzden en fazla tespih yapımında kullanılır.

Oniks: Eski uygarlıklar tarafından savaş zamanlarında kalkan ve zırhlarda kullanılan bu taşın koruyucu olduğuna inanılmaktadır. Fiziksel güç ve odaklanma enerjisini yükseltir. Topraklanma enerjisinden dolayı aidiyet ve kök salmada da şifalı olduğuna inanılır.

Sedef: Bereket taşı olarak bilinen bu taşın refah ve zenginliği çektiği düşünülüyormuş eski zamanlarda. Ayrıca sezgi ve hayal gücünü arttırdığına ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılır.

Turkuaz: Diğer adı Firuze olan bu taşın eril ve dişil enerjiyi dengelemeye yardımcı olduğu ayrıca zihni, bedeni ve ruhu iyileştirmeye. solunum, iskelet ve bağışıklık sistemine fayda sağladığı söylenmektedir.

Topaz: Algı ve cesareti destekleyen bu taşın kötü enerjilerden koruduğu ve üzerinde taşıyan kişiye mutluluk verdiğine inanılır. Meditatif enerjisi olduğu da söylenmektedir.

Güç Veren Doğal Taşlar:

Zebercet: Kıskançlık, kin, korku, depresyon gibi olumsuz duygulara şifa olduğu düşünülen bu taşın aynı zamanda kişinin hayatına refah getireceğine de inanılmaktadır.

Ametist: Özellikle alkol, sigara gibi bağımlılıklarla mücadelede kullanılır.  Ayrıca toksik enerjiyi vücuttan temizlediğine, ruhsal bilgelik verdiğine ve uyku bozukluğuna iyi geldiğine inanılır.

Yeşim Taşı: Başta kalp olmak üzere tüm vücutta olumlu etkisi vardır. Kalp ritmini düzenler. Ten ile temas halinde kullanıldığı taktirde enerjiyi yükseltir. Bilgelik ve huzur taşıdır. Taşıyana yüksek enerji ve sağduyulu bir bakış açısı kazandırır.

Pembe Kuvars: Sevgi taşı olarak bilinir. İnsanlar arasındaki her türlü ilişkiyi güven ve sıcaklık ile şifalandırdığına inanılır. Ayrıca kaygı ve yas zamanlarında da sakinleştirici etkisi olduğu söylenir.

Kaplan Gözü: Güç taşı olarak bilinir. Zihni ve bedeni korku, endişe ve kendinden şüphe etmekten korumaya yardımcı olduğu söylenir. Hem özel hem de iş hayatında özgüven enerjisini yükseltir.

Ay Taşı: Dengeleyici ve sakinleştirici bir taş olmasının yanı sıra doğurganlığı da arttırdığına inanılır. Yeni başlangıçların sembolü olduğu söylenen ay taşının içsel keşfi ve gücü teşvik ettiği de söylenmektedir.

Tabi ki doğal taşlar ve faydaları bunlarla sınırlı değil. Burada en bilinen ve ulaşılması kolay olanlardan  ve faydalarından bahsettim kısaca. Ve yazının başında da dediğim gibi, sıralanan faydaların hiç bir bilimsel dayanağı yok ancak bizim yaptığımız sadece kadim bilgilerin izini sürerek şifalanma umudu olabilir.

Sağlık ve sevgiyle kalın 💎

Berna Yenigün

 

Kaynak: Healthline.com

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu