E-Posta Silerek Ağaç Kurtar | Karbon Ayak İzini Temizle

E-Posta silerek ağaç kurtar

E-Posta Silerek Ağaç Kurtar | Karbon Ayak İzini Temizle

E-Posta silerek ağaç kurtar: Wikipedia’daki anlamına göre “karbon ayak izi” “(karbondioksit eşdeğeri olarak ifade edilen) bir kişi, olay, organizasyon, hizmet veya ürünün neden olduğu toplam sera gazı  salınımıdır. Karbon içeren gazlar  (karbondioksit ve metan da dahil olmak üzere sera gazları) fosil yakıtlar, arazi temizliği ve gıda, mamul mal, malzeme, ahşap, yol, bina, ulaşım ve diğer hizmetlerin üretimi ve tüketimi yoluyla yayılır.

Genellikle karbon ayak izi, katkıda bulunan süreçler arasındaki karmaşık etkileşimler hakkındaki yetersiz veriler nedeniyle tam olarak hesaplanamaz. İnsan faaliyetleri, sera gazı salınımının ana nedenlerinden biridir. Bu durum küresel ısınmaya neden olmakla beraber esas olarak elektrik üretiminde fosil yakıt kullanımından kaynaklanır.

Küresel ısınmanın başlıca etkisi ise, aşırı yağış ve okyanusların asitlenmesi ve ısınması sonucu yaşanan iklim değişikliğidir. İklim değişikliği, 1820’lerde Sanayi Devrimi’nin başlangıcından bu yana meydana gelmektedir. İnsanların fosil yakıtlara aşırı bağımlılığı, enerji kullanımı ve süregelen ormansızlaşma nedeniyle, atmosferdeki sera gazı miktarı artmaktadır. Bu da karbon ayak izinin azaltılmasını zorlaştırmaktadır. Karbon ayak izimizi azaltmanın yolu, enerji dostu yeme alışkanlıkları seçmekten, enerji dostu ev aletleri kullanmaktan, enerji dostu arabaların kullanımını arttırmaktan ve elektrikten tasarruf etmekten geçmektedir.

Artık az çok her birimiz karbon ayak izimizi azaltmak adına neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. En azından “biliyoruz.” Şimdi bunun en kolay ve etkili bir yolundan bahsetmek istiyorum sizlere: Gereksiz e-postalardan kaçınmak ve silmek!

E-Posta Silerek Ağaç Kurtar !

E-posta ile sera gazı salınımının ne alakası var diyebilirsiniz. Haklısınız, ilk duyduğumda ben de aynı şeyi düşünmüştüm. Şöyle anlatayım:

E-posta hizmeti aldığımız Google gibi servis sağlayıcıların dünya çapında sunucuları (server) var. Bütün e-postalarımız da bu sunucularda depolanıyor. Bu sunucular da, sunucuları çalışır durumda tutmak için tonlarca elektrik kullanan büyük veri merkezlerinde depolanıyor, hatta bunlara “sunucu çiftliği” deniliyor. Bu sunucu çiftlikleri de fosil yakıttan üretilen elektrik ile çalışıyor. Yani gereksiz e-postaları sildiğimiz taktirde sunucular bu e-postaların daha azını depolayacak ve doğal olarak daha az elektriğe ihtiyaç duyacak ve bu da elektrik üretmek için daha az fosil yakıt kullanılması anlamına gelecektir. 

Dünya üzerinde aktif 2,3 milyar e-posta kullanıcısı olduğu söyleniyor. Bu kullanıcılar sadece 10 e-posta silse, 39.035 metrik ton CO2e (karbon ayak izi) tasarrufu sağlanır! Bu da yaklaşık olarak 19356 ton yanmış kömüre denk geliyor! Ne kadar şaşırtıcı rakamlar, değil mi?

İlgili yazı: Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam

Peki, Ne Yapmalıyız?

Yıllar önce, elektronik posta yaygınlaşmaya başladığı zamanlar kağıt kullanımını azaltmak ve ağaçları kurtarmak adına faturalarımızı e-posta olarak talep etmeye başladık. Bilinçli farkındalık sahibi kurumlar buna öncülük etti. Fakat insanoğlu her zaman olduğu gibi hep bir şeyi düzeltmeye çabalarken diğer bir şeyi bozuyor. Gmail kutusunda, okunmamış ve asla okunmayacak olan binlerce e-postayı bekletenler var ne yazık ki…

Yazının bu kısmına kadar okuduysanız eğer artık bu bilgiye sahipsiniz ve bilmek beraberinde sorumluluk getirir…

  • İstenmeyen e-postaları silin
  • Gerekli bulmadığınız e-posta listelerinden çıkın
  • Spam/Tanıtım klasörünüzü günlük olarak boşaltın
  • Gereksiz e-postalar göndermekten kaçının
  • Birden çok e-posta adresi kullanıyorsanız en az kullandığınız adresi kapatın

Sevgiyle kalın 🍀

Berna Yenigün

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu