Google Kültür ve Sanat Uygulaması | Google Arts

Google kültür ve sanat uygulaması

Google Kültür ve Sanat Uygulaması | Google Arts

Google kültür ve sanat uygulaması, Google Arts & Culture: Bilgiye kolay ulaşabilir olmanın önünü açarak hayatımızı kolaylaştıran Google, kültür ve sanat alanında da büyük bir işe imzasını attı. Google Arts & Culture, ilk olarak 1 Şubat 2011 tarihinde Google Cultural Institute aracılığı ile yayın hayatına başladı ve günümüzde 2000’den fazla kültür kuruluşunun ortaklığı ile onlarca koleksiyona ulaşmamıza olanak sağlayan bir platform olarak da varlığını sürdürüyor.

Google kültür ve sanat uygulaması nedir?

Google kültür ve sanat uygulaması

Google Arts & Culture, dijital ortamda dünyanın dört bir yanındaki müzeleri ve sanat eserlerini yakından, hatta fırça darbelerinin detayını görecek kadar yakından inceleyebileceğiniz bir platformdur. AR (Augmented Reality – Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi ile bir deniz yıldızını gerçeğine bakıyormuş gibi inceleyin ya da AI (Artificial Intelligence – Yapay Zekâ) teknolojisi ile kendinizi bir sanat eserine dönüştürün. Proje geleneksel yaratıcılığı, teknoloji ile birleştirip bizlere olağanüstü bir inovasyon sunuyor.

Google Arts & Culture Uygulamasında Neler Var?

Kullanıcılar uygulamaya ilk girdiklerinde eğlenceli interaktif bir deneyimle karşılaşıyor. Dilerseniz önce opera sanatçısı olabilirsiniz ya da selfie çekmeyi seviyorsanız hemen bir tane deneyin. ‘’ Biz buraya müze gezmeye geldik’’ diyorsanız da o zaman ilk olarak British Museum ile keşfe başlayın.

Uygulamanın İçinde karşınıza dört başlık geliyor:

 

 

 

Google kültür ve sanat uygulaması

Oyunlar: Sanat eserleri ile puzzlelar yapın, kültürel bulmacalar çözün ya da ünlü tabloları bir de siz boyayarak yaratıcılığınızı keşfedin.

Yerler: Ülkelere veya şehirlere göre merak ettiğiniz ama bir türlü gidemediğiniz yerleri görmek artık o kadar da imkânsız değil. Mesela, Japonya için 23.400 öğe ve 104 koleksiyon bulunuyor. Tokyo National Museum’u gezerken farklı bir deneyim yaşadım.

Müzeler: Bünyesinde 2000’den fazla müze barındırıyor. Paris, New York, İtalya, Amsterdam, Madrid… ve daha da fazlası. Benim ilgimi en çok çeken Londra’daki ‘’Science Museum’’ bilim ve teknoloji müzesi oldu.

Sanat Eserleri: Burada Monet, Van Gogh, Kahlo gibi ünlü sanatçıların eserlerinin birçoğuna ulaşabileceğiniz, eserleri görmekle kalmayıp, var olduğu müzeyi gezebileceğiniz ve ‘’Sanatçı burada ne anlatmış?’’ sorusuna doğrudan net cevap alabileceğiniz tüm detaylarına kadar inceleyebileceğiniz bir sanal ortam sunuluyor.

Uygulamanın içinde en çok hoşuma giden yerlerden bir diğeri ise; önünüze bir renk kataloğu çıkıyor, seçtiğiniz renge göre size modern sanat eserleri sergileniyor ve bazı eserleri AR teknolojisi ile kameranızı kullanarak evinizde olsa nasıl görünürdü, bakabiliyorsunuz.

Google Arts & Culture her yaştan insana hitap eden başlı başına bir yapıt. 360 derece sanal gezinti yapabileceğiniz, akımlara göre sanat eserlerini inceleyebileceğiniz, moda tarihinden, kültürel mirasa kadar içinde dolaştıkça keşfedeceğiniz bu kıymetli çalışmaya, dilerseniz AppStore ve GooglePlay uygulamalarından dilerseniz de bilgisayarlarınızdan ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca “Google ile Çevir” seçeneği ile Türkçe dilinde kullanmanız da mümkün…

Herkesin bu dijital deneyimi yaşamasını öneririm.

Sevgiyle ve sanatla kalın.

Duygu Gerçeker

Daha fazla BordoRuj Kültür-Sanat içerikleri için tıklayın.

 

Etiketler »
, , ,
Duygu Gerçeker
[email protected]

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı