Mutfak Önerileri | Hafta Sonu Karantinası Keyifli Hale Gelebilir

Mutfak Önerileri

Mutfak Önerileri | Hafta Sonu Karantinası Keyifli Hale Gelebilir

Mutfak Önerileri: Karantina sebebiyle, bir süredir hafta sonları ailece evdeyiz malûm. Bu durumun, mutlu edici yönleri olsa da zaman ilerledikçe, bazı konularda zorlayıcı olduğunu fark ettik. Bu zorlayıcılık, sadece can sıkıntısı ve nasıl zaman geçirileceğini bilememekten öte, bütün aile fertlerinin aynı anda ve 56 saat gibi uzun bir süre evde olmasının getirdiği birtakım ihtiyaçlardan da kaynaklanmakta. Bu ihtiyaçların başında da tabii ki yeme içme konusu geliyor. Bu da elbette hem zaman hem de emek gerektiriyor. Kadın ya da erkek, evin idaresini üstlenmiş kişinin, kendisi için de ayıracak zamana ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, bu tam bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Mutfak Önerileri: Peki bu durumu nasıl çözeriz?

Öncelikle ilk kural: İş bölümü! Evde, herkesin, kendi yaşına uygun üstlenebileceği sorumlulukların belirlenmesi ve görev dağılımının net bir şekilde anlatılması. Bu, özellikle, çocuklar ve gençler tarafından, başlarda pek kabullenilmese de kararlı bir ebeveyn tutumuyla kesinlikle aşılacaktır.

İkinci kural ise: Planlı olmak.. Her konuda olduğu gibi, mutfak konusu da kesinlikle planlı olunması gereken alanlardan biri. Karantina süreci veya değil, mutfakta planlama yapmak hem zaman hem emek hem de bütçe açısından bize birçok noktada avantaj sağlar.

Planlamanın ilk adımı, uygun bir haftalık menü hazırlayıp, ona göre alışveriş etmektir. İkinci adım ise, alınan malzemelerin, belirlenen menünün sıralamasına göre gruplandırılarak derin dondurucuya veya buzdolabına yerleştirilmesi ve mümkünse yeşilliklerin yıkanması, etlerin doğranması gibi ön hazırlıkları, hafta içinde fırsat buldukça yapmaktır.

İşte bu adımlar, hafta sonunda çok daha fazla zaman yaratacaktır.

Menüyü nasıl oluşturalım?

Mutfak Önerileri

Menüyü oluştururken, dikkat edilmesi gereken önemli nokta, evde olmanın getirdiği karbonhidrat tuzağına, mümkün olduğunca düşmeden ya da en azından dengelemeye çalışarak, paket servis ya da hazır gıdalardan uzak durmaktır.

Çocuklu evlerde, en azından bir gün, sebze ve protein ağırlıklı dengeli yemekler seçilip, ikinci gün ise çocukların daha çok sevebileceği seçeneklere yer verilmesi daha kolaylaştırıcı bir çözüm yaratır. Ayrıca, sağlıklı malzemeleri, çocukların sevebileceği hale dönüştürmek de elbette mümkün. Örneğin, sebzeli pizza, köfte & patates yanında sebzeli bir garnitür, sebzeli atıştırmalıklar hazırlanabileceği gibi, ev yapımı kurabiye, kek, kraker bulundurulabilinir. Önceden hazırlanıp, dondurucuya konulmuş börekler de kesinlikle hayat kurtarır. İçecek olarak, ayran, taze meyve suları, sıcak çikolata, yine ev yapımı gazozlar sevilen seçenekler olabilir.

Çocuksuz evlerde ise durum biraz daha kolay olacaktır. Yine sağlıklı beslenmekten çok fazla uzaklaşmadan fakat hafta içine göre biraz daha esnek seçeneklerle hafta sonu keyifli bir zaman dilimine dönüştürülebilinir.

Soğuk et ve ızgara sebze, önceden hazırlanmış 1-2 çeşit zeytinyağlı yemek, ev yapımı spagetti, pizza, peynir tabağı, film izlerken sıcak şarap, ızgara ya da fırında balık & salata, Meksika yemekleri gibi tercihler iştah açıcı ve uygulanması kolay olacaktır. Ayrıca, bu dönemde çok yaygınlaşan, ‘eve sipariş meyhane gecesi’ de keyif veren bir seçenek olabilir.

Son olarak, her iki menüye de uygun olabilecek bir öneride bulunarak yazımı noktalayayım.

Lavaşta ızgara sebze dürüm tarifi:

Mutfak Önerileri

  • Sevdiğiniz 2-3 çeşit sebzeyi parmak kalınlığında doğrayın.
  • Zeytinyağı, tuz, karabiber ile harmanlayıp fırın tepsisine üst üste gelmeyecek şekilde yayın.
  • Önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.
  • Pişmesine yakın lavaşlarınızı sebzelerin üzerine kapatıp, 1-2 dakika kadar o şekilde bırakın.
  • Servis ederken, taze soğan çubukları ve sevdiğiniz bir sos ile, isterseniz dürüm olarak hazırlanmış şekilde veya hepsini ayrı ayrı, herkesin kendi dürümünü kendisinin hazırlayacağı şekilde sunabilirsiniz.

Ayrıca sebzelere ek olarak, söğüş et ya da tavuk da kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Sevinç Uzcan

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Sevinç Uzcan
[email protected]

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı