Balmorhea | Beş Duyuyu Harekete Geçiren Müzik Grubu

Balmorhea

Balmorhea | Beş Duyuyu Harekete Geçiren Müzik Grubu

Balmorhea: ‘’Yalnızlığıma bir melodi bile eşlik edemez’’ derken, her zaman Balmorhea’yı dışarıda tutmuştum. Sessiz ve derin düşüncelerin içinde, kulağımda bir fısıltı gibi ruhumun hangi yöne gitmesi gerektiğine öncülük eden bir müzik grubu Balmorhea. Kitap okurken, yürüyüş yaparken ya da çalışırken arka fonda sıklıkla da bana eşlik eder kendileri.

2006 yılında kurulan altı kişilik grup adını Texas’ın batısında yer alan Balmorhea bölgesinden alıyor. Grup kurucularından Michael Muller bir röportajında; müziklerini yaşadıkları bölgenin çöl atmosferine ve dokusuna uyan sesler üzerinde geliştirdiklerini söylüyor. Yaptıkları post-classical tür müziklerinde analog synthesizer, keman, piyano, bas gitar, banjo ve çello gibi müzik aletleriyle ruhunuzu dinlendirirken, sizi içsel bir yolculuğa çıkartıyor. Klasik enstrümantal müzikten farklı bir dinamiğe sahip melodileri ile beş duyu organını harekete geçiren bir deneyim yaşıyorsunuz. Grup kimi dinleyiciye huzur veren, kimi dinleyiciye terapi yaptıran şarkıları ile müziğin yalın ve minimalist halini sunuyor.

Daha önce ülkemizde de üç kez Salon İKSV’de konser veren Balmorhea, İstanbul’a olan hayranlıklarını da dile getiriyor; “Kedi sesleri, ezan sesleri, sokaktaki insanlar, balıkçılar, satıcılar… Austin’dekinin tersine burada var olan kalabalık ve enerji bambaşka bir duygu. Buraya gelmek için bütün ekip olarak sabırsızlanıyoruz. Bizim için özel bir yeri var İstanbul’un. Turnemizdeki kentler arasında en fazla İstanbul’da ilgi görüyoruz. Bu bizim için çok özel bir durum.” -M. Muller  

Balmorhea – Yeni Albümü THE WINT Nisan ayında çıkıyor:

Balmorhea, geçtiğimiz günlerde kendi sosyal medya hesaplarında ve web sitelerinde 9 Nisan 2021 tarihinde ‘’THE WINT’’ adlı yeni albümlerinin çıkacağını duyurdu. Youtube kanalları başta olmak üzere diğer tüm dijital müzik platformlarında da albümden ‘’Rose In Abstract’’ şarkısını dinleyicileri ile buluşturdu. Diskografi:

  • Balmorhea – 2007
  • Rivers Arms – 2008
  • All Is Wild, All Is Silent – 2009
  • Guest Room – 2009
  • Constellations – 2010
  • Stranger – 2012
  • Clear Language – 2017
  • 2011 yılında yayınladıkları bir de konser albümleri bulunmakta.

Balmorhea’ya yeni albümlerinde başarılar diler, grubunun sade ama bir o kadar derinlik taşıyan melodilerine sizlerin de mutlaka kulak vermenizi tavsiye ederiz.

Sevgiyle ve müzikle kalın.

Duygu Gerçeker

Daha fazla BordoRuj Kültür-Sanat içerikleri için tıklayın.

Etiketler »
, ,
Duygu Gerçeker
[email protected]

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı