Erken Çocukluk Dönemi | Hayat Kaç Yaşında Başlar?

Erken çocukluk dönemi

Erken Çocukluk Dönemi | Hayat Kaç Yaşında Başlar?

Erken çocukluk dönemi: Merhaba, ben Damla Hamzaoğlu. Siz değerli okuyucularımızla; hamilelikten okul öncesi dönemin sonuna kadar süren, hayatımızın temelini oluşturan dönemlerde dikkat etmemiz gereken konular üzerine buluşacağım. Sonraki yazılarımda dönem dönem ele alacağımız konuları; bir Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı ve aktif çalışan bir anaokulu müdürü olarak bana sıkça sorulan soruların yanıtları üzerinden soru-cevap şeklinde ele alarak sizleri bilgilendireceğim. Birincil hedefim sorunlar meydana gelmeden, önleyici bilgi ve tavsiyelerle çocuklarımıza ve sizlere yardımcı olmak olacak. Çünkü çocuklarımız en kıymetlilerimiz ve bizlerin geleceği.

Erken çocukluk dönemi: Sahi, hayat kaç yaşında başlar?

Gençlere göre 18 yaşından, yetişkinlere göre 30, orta yaş üzeri kişilere göre ise 40 yaşından sonra. Aslına bakarsanız hayat, daha doğrusu hayatımızın temeli doğumumuzdan önce başlar. Çünkü çocuklar anne karnında iken duymaya, hissetmeye ve öğrenmeye başlarlar. İlk kodlamalarımızın oluşumu da…

Birçok terapist ve kişisel gelişim uzmanının hep çocukluk dönemimize, gidebildiğimiz kadar geriye gitmesi de bu yüzdendir. Bugün bizlerin sahip olduğu duygu, düşünce, endişe, beklenti ve değerlerin çoğu 0-6 yaş dönemimizde öğrendiklerimiz ve öğretilmişliklerimizden oluşur. Kişilik ve karakterimizin temeli, erken çocukluk dönemi diye de adlandırdığımız bu dönemde atılır. Somut bir örnekle açıklamam gerekirse bir binanın temelinden inşasını düşünebiliriz. Temeli zayıf olan bir binanın üzerine kullanacağımız malzemeler ne kadar kaliteli ve sağlam olursa olsun temeli sağlam olmadıkça dayanıklı olamaz.

Çocuğumuza karşı bilmeden yaptığımız hatalar; onun bilinçaltına işlenerek, gelecekte karşımıza kişilik ve davranış bozuklukları olarak çıkacaktır. Kıskançlıktan, değersizlik hissine; özgüven eksikliğinden, türlü kronik hastalıklara kadar sorunlarımızın altyapısı bu dönemde oluşmaktadır. Bilinçli ve farkındalık sahibi olan her ebeveynin en değerli varlığının evlatları olduğu da tartışılmaz bir gerçektir. Dolayısıyla insan hayatının başlangıcı ve temeli olan bu dönemi hassasiyetle ele almamız; onların sağlıklı, mutlu ve başarılı birer birey olmaları için hayatlarına hamilelik dönemi itibariyle dokunmamız ve özen göstermemiz gerekir.

Doğum öncesi bu dönemde öğrenmeler anne aracılığıyla olduğu için de hamilelik dönemi beslenmemiz, aktivitelerimiz, duygu durumlarımız, çocuklarımızın fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimi için çok önemlidir. Bu dönemde dikkat etmemiz gereken tüm konuları tek tek ele alacağımız gelecek yazılarımda tekrar buluşmak dileği ve sevgilerimle;

DAMLA HAMZAOĞLU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Damla Hamzaoğlu
[email protected]

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı