Tek Ebeveynli Ailelere Öneriler | Yazı Dizisi 2

Tek ebeveynli ailelere öneriler

Tek Ebeveynli Ailelere Öneriler | Yazı Dizisi 2

Tek ebeveynli ailelere öneriler: Merhabalar, geçen haftaki “Tek ebeveynli aileler neler yapmalı” adlı yazımda konuya giriş yapmış ve boşanmış ya da eşini kaybetmiş bireylerin  “hayatlarını devam ettirmeye çalışırken günlük yaşamlarında karşı karşıya kaldığı ve ekonomik, hukuksal, sosyal, psikolojik yönden karşılaştıkları sorunlara” değinmiştik. Bu yazıda ise çözüm önerilerine değinelim.

Tek ebeveynli ailelere öneriler, Çocuklar için:

Çocukların, yaşanan bu değişim sürecinde farklı bir değişim daha yaşamamasına özen gösterilerek rutinlerin devamının korunmasını sağlamaya çalışmak faydalı olacaktır. Bu geçiş sürecini aşamalı olarak gerçekleştirmenizi öneririm. Çocuğun bakımı, ilgi ve ihtiyaçları göz ardı edilmeden düzeni devam ettirmek çocuğun kendini güvende hissetmesiyle bağlantılı olacaktır. Biliyoruz ki  çocuklar, bütün olumlu ve olumsuz duyguları hissedebilir. Bu nedenle anne ya da babanın çocukla geçirdiği zamanı rahat, huzurlu ve mutlu geçirmesi gerekmektedir.

Ebeveynlerin bu süreçte mümkünse psikolojik destek alması önemlidir. Çocuktan ayrı yaşayan ebeveyn ile çocuğun iletişimi kesilmemeli, birlikte geçirebilecekleri özel zamanlar oluşturulmalıdır.

Boşanma İle İlgili çocuğu bilgilendirmek:

Tek ebeveynli ailelere öneriler

Ebeveynler boşanma nedenlerini ve meydana gelecek olan değişiklikleri çocuğun gelişimsel özelliklerine göre açıklamalıdır. Bu açıklama iki ebeveynin ilişkisi üzerinden örneklendirilmelidir. Bu durum, çocuğun bu ayrılıktan dolayı kendini suçlamasını engellemek açısından çok önemlidir.

Bir sohbet ortamında boşanmanın yetişkinler arasında olduğu, çocuğa yönelik hissedilen ilgi ve sevginin aynı şekilde devam edeceğinin anlatılmalıdır. Bu durum çocuğun yaşadığı evde çocuğa açıklamak bu dönemi kolay geçirebilmesi açısından yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuk üzülmesin diye farklı veya yanlış bilgiler verilmemeli, anne babalar birbirlerini suçlayıcı ifadelerden kaçınmalıdır.

Bu dönemde çocuğun ihtiyaç duyduğu oyunlardan mahrum olmaması gereklidir. Oyun, yaşadıkları çatışma ve sorunların çözülmesinde çocuğun rahatlamasını sağlayarak mutluluğunu arttıracak önemli bir araçtır. Özellikle sembolik oyunlar, drama ve resim gibi etkinliklere yönlendirmek rahatlama sağlayacaktır.

Çocuğun kendini İfade etmesine İmkan tanımak:

  • Çocuklar her zaman anne babayı birleştirmek isterler ve bunu sembolik olarak oyunlarına ve konuşmalarına yansıtırlar. Bu durumda ebeveynlerin sert tepki vermemesi gerekmektedir.
  • Çocukların gelişimi acısından duygu ve düşüncelerini sözel olarak ifade edebilmeleri bu sürece ilişkin duygu ve düşüncelerinin dinlenmesi ve bunlara uygun cevaplar verilmesi önemlidir.
  • Çocuğun sağlıklı kişilik geliştirebilmesi için anne ve babası tarafından sevildiğini hissetmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin, anne babalık rollerini yerine getirme konusunda özenli davranmaları gerekmektedir.
  • Çocuk hiç bir zaman anne babasının ayrılmasını istemez ve her zaman anne babasını birleştirme hayali kurar ve oyunlarına yansıtır. Bu gibi durumlarda çocuğa sert tepkiler verilmemeli, ayrılığın net ve son kararları olduğu açıklanmalıdır. Sevgilerini, onun anne babası olduklarını söyleyerek ve sorumluluklarını yerine getirerek göstermelidirler.
  • Çocuğun duygularını ifade etmesine fırsat verilerek olduğu gibi kabullenmelidir. Çocuğun hissettiği olumsuz duygular karşısında suçlanmamalı eleştirilmemelidir.

Hepimiz biliyoruz ki, hem anne hem de baba çocukları ile kaliteli zaman geçirmelidir. Ve bu süreçte çocuklar eleştirilmemeli ve suçlanmamalıdır. Arkadaş ilişkileri desteklenmelidir. Çocuklar için gerekli durumlarda uzmanlardan destek alınmalıdır. Çocuğuyla yaşayan tek ebeveyn, sosyal açıdan desteklenmeli ve kendine güven duyması sağlanmalıdır. Bu durumla baş edemeyeceğini düşündüğünde gerekirse psikolojik destek almaktan çekinmemelidir.

Bir sonraki yazımda, “yetişkinlere öneriler” ile kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Sevgilerimle,

Ümmühan Civan

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Ümmühan Civan
[email protected]

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı