Yeni Medya Sanatı | Dijitalin Sanat Üzerindeki Etkisi

Yeni medya sanatı

Yeni Medya Sanatı | Dijitalin Sanat Üzerindeki Etkisi

Yeni Medya Sanatı: Bu akımının adını yeni yeni duymaya başladığımız bugünlerde aslında temelleri II. Dünya savaşı dönemine kadar inmektedir. Savaştan sonra askeri savunma teknolojisindeki ilerlemeler ve dijital teknolojinin gelişmesi hız kazanmıştır. Bu gelişmeler, sanatçıların resimden fotoğrafa geçişlerinde yeni medyayı keşfetmelerine ve sorgulamalarına da olanak sağlamıştır. Yakın geçmişe baktığımızda dijital teknolojilerin ve internetin erişilebilirliği ve her yerden ulaşılabilir olması ile bu akımın sanatçı sayısı da artmıştır.

Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalıştığımız bu çağda bilim ve teknoloji alanında büyük atılımlar gerçekleşmiştir. Yeni teknolojiler geliştikçe, sanatsal çalışmalarda gelişmeye devam etmektedir. Sanat, içinde bulunduğu dönemden etkilenerek, yaşanılanları araştıran, eleştiren ve günümüze kadar nesiller boyu aktaran bir araçtır. Bir çağın sanatçısı, ister istemez o çağın teknolojileri ile de etkileşim halindedir. Öyle ki, bilim ve teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde sanatın da bundan etkilenmesi yadsınamaz bir durumdur.

YENİ MEDYA SANATI NEDİR?

Yeni medya sanatı

Yeni medya sanatı, günümüz teknolojilerinden ve bilimden faydalanarak ortaya çıkarılan sanat formlarını kapsayan genel bir terimidir. Bu sanat akımı kısaca, kitle iletişim araçları, kavramsal sanattan, sanal sanata, performanstan enstalasyona kadar değişen uygulamalarla, sanat eserlerini dijital ortamda sunma yeteneğidir.

 • video
 • fotoğraf
 • ses teknolojisi
 • GPS sistemler
 • yazılımlar
 • donanımlar
 • bioteknoloji
 • bilgisayar oyunları
 • robotik
 • veri görselleştirme
 • Endüstri 4.0 ile daha yakından tanıştığımız yapay zekâ (AI)
 • 3D baskı teknolojileri

gibi gelişmekte olan araçlar kullanılmaktadır. Elbette yeni medya sanat akımının icra edilmesi sadece bu araçlarla sınırlı değildir. Sanatçı, ortaya koyduğu eserinde geleneksel sanat eserlerine nazaran, izleyiciyi sergilenen eserin bir parçası da yapmaktadır. Böylelikle eserin çalışması veya görünmesi için izleyicinin işitsel ve görsel katılımı da sağlanmaktadır. Bu gibi durumlarda sanatçılar bazen yeni medya eserlerini yaratırken mühendisler ve bilim adamları gibi alanında uzman kişilerle iş birliği de yapabilmektedir.

Yeni Medya sanat çalışmalarının türleri oldukça geniştir. ASCII sanatı, Bio Sanat, Dijital Sanat, Glitch Sanat, Hacktivism, Hypertext, Performans Sanatı, Robotik Sanat, Yazılım Sanatı, Ses Sanatı, Sistem Sanatı ve Video Sanatı gibi daha birçok modelle çeşitlendirebiliriz.

YENİ MEDYA SANATI ÖRNEKLERİ:

Nesnelerden çok, fikirlere odaklanan Yeni Medya Sanatçılarının sıra dışı eserlerinden birkaç tanesini sizler için derledik.

Londra’daki Tate Modern Museum’ da sergilenen enstalasyon çalışmasında, içi bembeyaz bir oda hazırlanıyor. Gelen ziyaretçilere renkli stickerlar dağıtılıyor ve içeri girdiklerinde onları istedikleri yere yapıştırıp çıkmaları isteniyor. Aşağıda videosunu paylaştığımız odanın son halini görebilirsiniz.

Tokyo’daki Mori Building Digital Art Museum TeamLab Borderless dünyanın ilk dijital müzesidir. Müze, 10.000 metrekarelik alandaki yerleşkesinde ziyaretçilerine olağanüstü görsel bir şölen sunuyor. Birçok sergiden oluşan müzedeki görseller kayıttan sunulmamakta. Görseller gerçek zamanlı hareket ettiği için izleyici ile arasında etkileşim sürekli değişiyor; bir sergide çiçekler açarken diğer sergide denizin içinde olma hissini yaşıyorsunuz. Japon topluluk TeamLab müze hakkında: ‘’Benlik ve dünya arasındaki ilişkiyi ve algıları yeni sanat yoluyla keşfetmeyi hedefliyoruz’’ diyor.

Bugün sahip olduğumuz teknoloji ile sanat eserlerini farklı şekilde ifade edebiliyoruz. Ve yaratıcılığımızla yapabileceklerimizin artık bir sınırı olmadığını görüyoruz.

Sevgiyle ve sanatla kalın.

Duygu Gerçeker

Daha fazla BordoRuj Kültür-Sanat içerikleri için tıklayın.

Duygu Gerçeker
[email protected]

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı