Hamilelikte Beslenme ve En sık Sorulan 7 Soru

Hamilelikte beslenme

Hamilelikte Beslenme ve En sık Sorulan 7 Soru

Hamilelikte beslenme: Merhabalar, ilk yazımda erken çocukluk döneminden bahsetmiş; hayatın aslında kaç yaşında başladığı sorusuna cevap bulmaya çalışmıştık. Aslında anne olarak çocuğumuzla serüvenimiz, hamile olduğumuzu hissettiğimiz, öğrendiğimiz anda başlıyor. Bu an itibariyle dikkat etmemiz gereken birçok konu var. Ve en önemlisi artık “iki canlı” olduğumuzu hissederek beslenmemizdeki değişiklikler olacak.

Planlanan gebelik öncesi ve gebeliğin ilk ayında folik asit ve sağlık durumunuzun takibine göre ihtiyacınız olacak diğer takviyeler konusunda, hamileliğinizin takibini yapacak olan doktorunuzun önerilerine göre hareket etmeniz gerekmektedir. Biz daha çok ‘bebek için ye’, ‘daha çok yemelisin’ gibi çevremizden gelen yönlendirmeleri ve en önemlisi bebeğimizin sağlıklı gelişimi için dikkate almamız gerekenleri ele alacağız. Bu konuda sıkça sorulan sorular üzerinden başlayalım;

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Ben artık İki canlıyım, İki katı mı yemeliyim?

Elbette hayır. Evet, artık bebeğiniz de sizinle ve sizin beslendiklerinizden beslenecek. Ancak çok yemeye değil, sağlıklı  ve düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde bebeğinizin hayatı boyunca edineceği beslenme alışkanlığının da temelini oluşturmuş olursunuz. Sağlıklı ve rahat bir gebelik için kilo kontrolünüzü en baştan elinizde tutmanız bu süreci kolaylaşacaktır.

Hamileliğim boyunca en çok ne tüketmeliyim?

Hamilelikte beslenme

Hamileliğiniz süresince en çok ya da sadece bunu tüketmelisiniz diyeceğimiz mucizevi bir besin grubu yoktur. Sağlıklı besin grupları beraber ve düzenli tüketildiğinde anlamlı ve faydalı olacaktır. Sağlıklı yağlar, taze sebze ve meyveler, protein kaynağı besinler, tahıllar dengeli şekilde tüketilmelidir.

Hamilelikte Beslenme Sırasında Kalori hesabı yapmalı mıyım?

Kilo takibi ve kontrolünüz için kalori hesabı önemlidir. Ancak sadece kalori takibi hamilelikte sağlıklı beslenme için yeterli ve doğru bir gösterge değildir. Örneğin kahvaltı öğününde almayı hedeflediğiniz kalori miktarı 400 kalori ise bunu 1 porsiyon kızartmadan almak yerine saydığımız sağlıklı besin gruplarından oluşan daha fazla porsiyondan almanız gerekmektedir. İşlenmiş gıdalardan, doymuş yağlardan uzak durmanız sizin ve bebeğiniz için önemli olacaktır.

Hamilelikte ne kadar kilo almalıyım?

Genel bilgiler olsa da ideal kilo hesaplamasında olduğu gibi bazal metabolizma hızı ve hamile kaldığınızdaki kilonuz dikkate alınmalıdır. Eğer boy-kilo ve metabolizma hızınız dikkate alınarak belirlenen ideal kilo aralığınızın üzerinde iseniz, hamileliğinizin ilk 3 ayında kilonuzu kontrol altında tutmanız daha sağlıklı olacaktır. Kilo alım hesaplaması hamile kaldığımız dönemdeki vücut kitle endeksimiz baz alınarak hesaplanmalıdır.

Hamilelikte daha mı fazla su tüketmeliyim?

Evet. Artan kan hacmimiz su ihtiyacımızı da arttıracaktır. Rahat bir hamilelik dönemi geçirmemiz ve bebeğin içinde yaşadığı amniyon sıvı oranı dikkate alındığında artan su ihtiyacımızı daha fazla su tüketerek karşılamamız kesinlikle çok önemlidir.

Hamilelikte Beslenme – Kaç öğün beslenmeliyim?

Belirttiğimiz besin kaynaklarından oluşan 3 ana, 3 ara öğün hamilelikte sağlıklı ve yeterli beslenme olacaktır. Ancak kontrolleriniz neticesinde genel sağlık durumunuza göre takibinde olduğunuz doktorumuzun beslenme düzeni önerisi farklı olursa mutlaka dikkate alınmalıdır.

İkiz gebeliklerde İki katı mı yemeliyim?

Cevabımız yine hayır olacak. İkiz gebeliklerde; normal gebelikte ortalama +300 kalori olan ihtiyacımız, 600 kalori olacaktır. Ancak bu durumda açığa çıkan bu ekstra kalori ihtiyacımızı iki katı yemek yerine daha çeşitli ve daha sık beslenme ile karşılamalıyız. Kalori ihtiyacı gibi artan Omega 3, demir ve kalsiyum ihtiyacımızı da yine bu vitamin, minerallerin zengin olduğu besinlerinden daha sık tüketerek karşılayabiliriz.

Hangi aylarda hangi besinlere daha çok ihtiyacınız duyacağınız genel sağlık durumunuza göre doktorunuz tarafından önerilmelidir.

Sıkça sorulan sorular dışında sormak istediğiniz konularda sosyal medya hesabımızdan ve e-mail aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Haftaya ‘Hamilelikte Egzersizler’ konumuzla görüşünceye dek sevgiyle kalmanızı dilerim.

DAMLA HAMZAOĞLU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Damla Hamzaoğlu
[email protected]

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı