Hamilelikte Egzersiz | En Sık Sorulan 6 Soru ve Cevabı

Hamilelikte Egzersiz

Hamilelikte Egzersiz | En Sık Sorulan 6 Soru ve Cevabı

Hamilelikte egzersiz: Merhaba değerli okurlarımız, bir önceki yazıda hamilelikte beslenme konusunu ele almıştık. Bu yazıda ise hamilelikte yapabileceğimiz egzersizleri ele alacağız. Sağlıklı bir yaşam için sporun ne kadar önemli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Sağlığımıza en çok dikkat etmemiz gereken zamanlardan olan hamilelik döneminde spor ve egzersiz de daha da önem kazanmaktadır.  Kas, sırt ağrılarınızı dikkate alarak öncelikle omurgamızı güçlendirecek, genel sağlığımızı koruyacak;  doğuma kadar ve doğum sırasında bebeğimizi de, bizi de rahatlatacak egzersizleri sıkça sorulan soruları yanıtlayarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Hamilelikte Egzersiz ve En sık Sorulan Sorular:

Hamilelikte Egzersiz

Artık hamileyim; dinlenmem, mümkün olduğunca ve az hareket etmem gerekmez midir? Spor tehlikeli olmaz mı?

Riskli bir gebelik geçirmiyorsanız ki bunun onayını da mutlaka doktorunuzdan alarak, elbette spor yapabilirsiniz ve hatta yapmalısınız. Siz hamilesiniz, hasta değil..

Egzersizlere hamileliğimin kaçıncı ayında başlamalıyım?

Doktorunuz hamileliğiniz ile alakalı bir risk durumu görmüyorsa, egzersizlere ne kadar erken başlarsanız o kadar sağlıklı ve faydalı olacaktır.

Hamilelikte en faydalı fiziksel aktiviteler hangileridir?

Hafif tempolu yürüyüşler, kondisyon bisikleti ile bisiklet sürme, yoga, pilates, yüzme tavsiye edebileceğimiz başlıca aktivitelerdir.

Her sporu ya da hareketi yapabilir miyim?

Hasta olmadığınızı belirtmiştik ama hamile olduğunuzu unutmamanız gerekir. Ikınmanıza, düşmenize, fiziksel travmalara ve karın içi basıncın artmasına sebep olabilecek riskli spor ve hareketlerden mutlaka uzak durmanız gerekmektedir. Ayakta olmayan egzersizlerde oturur ve yan pozisyonda yapabileceğiniz hareketler de daha sağlıklı olacaktır.

Bu sporları evde yapabilir miyim yoksa spor salonuna gitmem şart mıdır?

Tavsiye ettiğimiz fiziksel aktiviteleri dikkatli bir şekilde evde yapabilirsiniz ama imkânınız varsa uzaktan ya da doğrudan bir uzman desteği almanıza da hayır demeyiz. Sadece pandemi şartlarına dikkat etmenizi gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Hamilelikte aylara göre tavsiye edeceğiniz egzersizler var mıdır?

Hamileliğinizde henüz fark edilmemiş bir risk olabileceğini göz önünde bulundurarak, ilk başlarda hafif sporları tercih etmenizde fayda olacaktır.  Artacak olan ağrılığımızı göz önüne alırsak yüzme sporunu ilk aylarda daha rahat yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Son olarak da sık sorulan sorulardan olmasa da hamilelikte egzersizlerin başlıca faydalarını da belirtmek istiyoruz. Eğer hamilelikte düzenli spor yaparsanız; fazla kilo almaktan kaçınırsınız. Alınan yağlar kasa dönüşerek gücünüze güç katar, duruş postürünüz bozulmaz ve hatta düzelir. Hamilelikte oluşabilecek birçok sağlık sorunu size uğramaz, kalp ve damar sağlığınızı desteklemiş olursunuz, nefesiniz ve akciğerleriniz rahatlar. Hamilelik boyunca bebeğinizin konforu artar,  doğum sonrası vücudunuz çok daha hızlı eski formuna döner. Belirttiğimiz bu fiziksel faydalar kadar önemli olan bir yanı da, ruhsal olarak çok daha rahat ve mutlu bir hamilelik yaşarsınız. Ve bundan emin olun ki bebeğiniz de çok mutlu olur.

Tüm bu spor ve egzersizlerin öncesi ısınmayı; sonrasında ise esnemeyi ihmal etmeyin. Ve mutlaka daha fazla su tüketmeyi de…

Kronik ya da hamileliğinize bağlı; bildiğiniz ve bilmediğiniz tüm sağlık sorunlarınız dikkate almalısınız. Ve verdiğimiz tüm bilgiler ve tavsiyeler için doktorunuzdan onay almanız gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

Belirttiğimiz sorular dışında merak ettikleriniz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Mutlu günlerde ve sonraki yazıda tekrar buluşuncaya kadar sağlık ve güzellikler diliyorum.

Sevgilerimle;

DAMLA HAMZAOĞLU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Damla Hamzaoğlu
[email protected]

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı