Gaslighting Mağduru Musunuz? | İlişkilerde Sosyal Şiddet!

Gaslighting mağduru

Gaslighting Mağduru Musunuz? | İlişkilerde Sosyal Şiddet!

Gaslighting mağduru musunuz? Duygularımızın görmezden gelinişinin, hakarete alıştırılan yanımızın, suçlanan benliğimizin, kendimize küstürülen kişiliğimizin, yok sayılışlarımızın, fikirlerimizin ve davranışlarımızın aşağılanışıyla, her adımımızın eleştirilişiyle açılan onlarca yaraların ve ruhumuza atılan tokatların ne kadar farkındayız?

Gaslighting Nedir?

İnsanların birbiriyle iletişim halinde olduğu herhangi bir ortamda meydana gelen Gaslighting; tam anlamıyla duygusal bir istismar biçimidir. Bu terim adını, Gas Light (Gaz Lambası) adlı 1938 yapımı bir oyundan almaktadır. Oyundaki erkek karakter eşini deli olduğuna ikna etmeye çalışır ve gaz lambasını söndürdüğünde eşi bunun gerçek değil uydurulmuş bir şey olduğunun farkına varır.” Daha genel ifadeyle kendinizden ve akıl sağlığınızdan şüphe etmeye ve şüphe duymaya yönelik yapılan bir psikolojik şiddettir. Kişinin kendi akıl sağlığını sorgulamaya, depresyona ve sinir krizlerine neden olabilir. Uygulayan kişinin uygulamadaki amacı; karşı tarafın duygularını küçümseyerek anormal bir tepki verip vermediğini sorgulatmaktır. Yaşanılan olayları tersine çevirerek, dikkat dağıtarak ve suçlu hissettirerek kişinin hatalı olduğunu göstermektir. Hedefteki kişinin savunmasızlığını artırarak uygulayan kişinin kontrolünü artırır ve bu sayede düşünme ve iç güdülerine güvenme yeteneğini kaybettirerek uygulanan kişinin benlik duygusunu yok etmektir. Genellikle bu zorlama işlemi yavaş bir şekilde başlayıp şiddeti zamanla artırır, kafanızda acabalar biriktirmeye başlarsınız ve mutsuz hissedersiniz.

Gaslighting Mağduru Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gaslighting uygulayan kişiler, negatif yönlerinizi size karşı kullanarak temel benliğinize saldırmak isterler. Size kendinizi değersiz hissettiren ve kafanızı karıştıran bu kişiler, bazen yaptıklarınızdan dolayı sizi överler. Aslında onların o kadar da kötü olmadıklarını düşünmeye başlarsınız. Burada en önemi etken konuya farkındalıkla yaklaşmaktır. Bir kaç önemli gasligthing belirtisine dikkat ederek, neler olduğunu ve bununla nasıl başa çıkacağınızı çözebilirsiniz.

  • her defasında özür dileyen siz oluyorsanız,
  • yalan söylemeye başladıysanız,
  • kendinize “acaba problem bende mi? diye soruyorsanız,
  • sürekli kendinizi sorguluyorsanız
  • en basit kararda bile zorlanıyorsanız,
  • kendinizi değersiz ve yetersiz hissetmeye başlamışsanız,
  • umutsuz, neşesiz ve eskisine göre farklı bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız…

Bu durumlarla karşılaştığınızda veya şüphelendiğinizde ilk olarak gaslighthing’in ne olduğunu öğrenerek, şüphelendiğiniz kişinin söyledikleriyle davranışlarının uyum içinde olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Ve de sizi ne yapmakla suçladığına dikkat etmelisiniz. Gerçekten sizin suçunuz olduğuna inanmıyorsanız, aslında kendisi yapıyor olabilir. Sonrasında ise profesyonel destekle birlikte yüzleşmeyi deneyebilirsiniz.

Size bunları hissettirdikten sonra, yapacağı ilk şey kendini geri çekmek olacaktır çünkü ne yazık ki sizden istediğini almıştır.

Yardım Talep Etmekten Çekinmeyin!

Bir kişinin diğerini maruz bıraktığı ve üzerinde baskı kurarak zarar verdiği bu şiddet türü karşıdaki kişinin onurunu yok sayma temeline dayanır. Bunun yanı sıra durumu daha da kötüleştiren faktör ise çoğu zaman saldırgan kişinin eş ya da aile üyesi olmasıdır.

Psikolojik şiddetin her türlüsü insana zarar verir. Hem de sevdiğimiz insanlara…

Sevmek psikolojik şiddet uygulamak için geçerli bir neden değildir. Unutulmamalıdır ki; bu tip şiddet davranışları insanın kendisine karşı olan öz güvenini hedef alır. Bu insanlar zamanla öz güvenleri olmadığı için kendilerine değer de vermezler saygı da duymazlar. Daha da önemlisi bu gibi durumlar insanı kendisine karşı yabancılaştırarak kendisinden dahi nefret etmesine neden olur. Bu şiddete maruz kalan kişi yüreğindeki nefretle yüzleşemez. Üstüne bir de kendisine saygı ve sevgi gösterilmediğini hisseder. Bu nedenle, kendisini değersizleştiren kişinin içinde biriken yıkıcı gücün patlaması çok şiddetli olur.

Sağlıklı ilişkiler, sağlıklı sevgiyle inşa edilir. Sevilmek, onaylanmak, kabul edilmek en büyük haklarımızdansa eğer, daha mutlu bir yaşam her zaman mümkün. Bu ve benzeri şiddet türleriyle başa çıkmakta zorluk çekiyorsanız uzmanlara başvurmak ve destek almaktan çekinmemelisiniz. Bu da iç sesinize kulak vererek çözümü aramaktan geçer.

DUYGU ÇİLİNGİR
Sosyolog & Aile Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Duygu Çilingir
[email protected]

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı