Kız Çocuklarına Regl Dönemi Nasıl Anlatılmalı?

Regl dönemi nasıl anlatılmalı

Kız Çocuklarına Regl Dönemi Nasıl Anlatılmalı?

Kız çocuklarına Regl dönemi nasıl anlatılmalı? Ergenlik dönemi nörobilişsel olarak gelişimin hızlandığı bir dönemdir. Fiziksel büyüme ve gelişmenin yaşandığı gibi aynı zamanda kimlik arayışının, varoluşsal anlamların, ideallerin oluştuğu soyut kavramlarla ilgi anlayışın geliştiği görülmektedir.

Ergenlik döneminde yaşan değişimler duyguların yoğun olarak yaşanması ve karasızlık gibi durumlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Yaşanan bu duygusal geçişlerin karşı cinse karşı hissedilen aşkı, çekingenlik, utangaçlık, aşırı hayalperestlik, çabuk heyecanlanma gibi duygu durumları da yaşatmaktadır. Bu dönemde görülen çeşitli değişimlerden en belirgin özelliği fiziksel ve cinsel olarak görülen olgunlaşma ve değişimlerdir. Ergenlik döneminde yaşanan değişimler, çocukluk döneminden yetişkinliğe doğru atılan adımlara bir geçiş dönemi diyebiliriz.

Ergenlikte Yaşanan Değişim: Regl Dönemi

Fiziksel ve cinsel olarak görülen bir takım değişimler üreme sisteminde de olgunlaşmaya ve cinsiyet karakterlerindeki değişimlere yol açmaktadır. Yaşanan bu değişimlerin hiçbir gelişim döneminde ergenlik döneminde yaşandığı kadar yoğun ve belirginliği yoktur. Bu döneme kızlar erkeklerden daha önce ergenliğe girerler. Erkeklerden daha erken bir şekilde cinsel olgunluğa erişirler. Boy artışının en yüksek hızına ulaştığı, göğüslerin belirginleşerek, kıllanmaların artması bu dönemin başladığını gösteren belirtiler arasında yer almaktadır. Ve bu gelişmelerin devamında regl kanaması görülmektedir.

Literatürde kızlar için regl yaşının 10-11/11-12 yaşlarından 15-16 yaşlarında gerçekleştiği belirtilmektedir. Çevresel faktörlerin, beslenme koşulların erken/geç regl yaşama durumuna sebep olabilmektedir. 10 yaşından önce görülen regl kanaması ya da 16 yaşına kadar regl olmama durumunda hekime başvurulması gerekmektedir.

Kız Çocuklarına Regl Dönemi Nasıl Anlatılmalı?

 • Anlatıcının anne olması tercih edilmelidir,
 • Regl kanamasının biyolojik bir durum olduğundan,
 • Regl kanaması esnasında neler olacağı ve yaşayabileceği durumlardan,
 • Genç kızlıktan yetişkinliğe doğru giden yolculukta görülen normal bir durum olduğundan,
 • Kadın vücudunda bulunan rahim denen organın her ay kendini temizlemesi, yenilemesi durumundan,
 • Menopoz dönemine kadar devam eden normal bir durum olmasından,
 • Beyin gelişimiyle beraber rahim organının da gelişiyor olmasından bahsetmelisiniz.

Gerek regl döneminde gerekse bu dönem öncesinde sorulara net biçimde cevap vermek önemlidir. Anlatmak için regl kanaması beklememelisiniz. Büyüme belirtilerinin başlamasıyla beraber anlatmalı, anlatırken açık ve net bir dil kullanmalısınız.

Regl Dönemi Nasıl Anlatılmalı? Anlatan kişinin bakış açısının önemi:

Bu durumu anlatırken kesinlikle pis olma, kirlenme gibi olumsuz şekilde anlatmaktan kaçınılmalıdır. Çantasına ped koyarak hazırlıkta olmasını sağlamak ve hijyen gerekliliği ve öneminden bahsetmek çocuğun bu durumu rahat karşılamasını sağlamasına yardımcı olacaktır.

Anlatım durumunun zor gelip gelmemesinin anlatan kişinin durumu nasıl anlamlandırdığıyla ilişkilidir. Bu durumun sağlıklı her kız çocuğunun/kadının yaşadığını fiziksel bir iyilik durumundan kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Kültürlere Göre Regl Dönemi Ritüelleri:

Regl dönemi bir çok kültürde hala tabu olarak görülmektedir. Ülkemizde de regl olduğunu dile getirmek çoğu zaman ayıplanmaktadır. Dilimize yerleşen “kirlenme” gibi bir ifade olduğunu biliyorsunuz. Hatta bizim kültürümüzde de -artık pek rastlanmasa da- kız çocuğuna ilk regl olduğu zaman “tokat atmak” gibi bir adet vardı eskiden.  Ancak bu döneme olan yaklaşım farklı topluluklarda değişim göstermektedir. Yabancı kaynaklara göre, bazı kültürlerde ayıplama geleneği yaygınken bazı kültürlerde ise kutlamalar ile karşılanmaktadır. Olgunluğa erişim ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlamak amacıyla yapılan bu kutlamalar kültürlere göre farklılık göstermektedir.

 • Güney Afrika’da regl ritüelleri eğlenceli sayılabilir. Regl olan kişi, 3 gün boyunca evden ayrılamayarak yakınlarıyla bir parti düzenleniyor. Bu partide ise ona çeşitli hediyeler sunuluyor.
 • Makedonya’da ilk kez regl olan kişi, artık büyüdüğü düşünüldüğü için iç çamaşırını kendisi yıkıyor. Zararsız ve sorumluluk amaçlı bir ritüel diyebiliriz.
 • İsrail geleneği ritüeller arasındaki en tatlılarından biri. İlk kez regl olan kadına bir çay kaşığı bal yediriliyor ki bu dönemleri kolay geçsin.
 • Gana’da ilk defa regl olan bir kız için yumurta haşlanıyor. Haşlanan yumurtanın ise regl olan kişi tarafından bütün olarak yutulması gerekiyor. Bu, ileride doğacak bebeklerin sağlıklı olması için yapılıyor.
 • Brezilya’da Amazon Tikuna kabilesinden kızlar (Brezilya, Kolombiya ve Peru’da yaşayan yerli halk), ilk reglilerinden sonra üç ay ile bir yıl arasında aile evlerinde özel odada yaşıyorlar.  ‘Pelazon’ adı verilen bu dönemde kızlar kabilenin tarihini öğreniyor, müziğini inceliyor ve diğer kabile üyelerinden inançlarını öğreniyor. Bu dönem bir kutlama ile sona eriyor.
 • Bazı güney Hindistan topluluklarında, bir kızın ilk regli, “Ritusuddhi” veya “Ritu Kala Samskara” adı verilen bir ergenlik töreniyle karşılanıyor. Kızlar hediyeler alıyor ve Langa Voni adlı geleneksel bir kıyafet giyiyor. Bu tören, ergenliğe erişmiş ve artık aileye ve topluma karşı sorumluluklarını anlayacak kadar olgunlaşmış kızların geçişine işaret ediyor.  Bununla birlikte, Hindistan’ın diğer bölgelerinde regl dönemi için utanç ve damgalanmanın hala olduğu görülmektedir.

 

Ayıp Değil Normal!

Hayatın biz kadınlara bahşettiği bu doğal süreci, kız çocuklarımıza korkutmadan ve ayıplamadan açık bir şekilde anlatmamız; sağlıklı ve özgüvenli bireyler yetiştirmemiz açısından çok önemlidir. Doğurganlık ve temelinde yaşanan bütün süreçler “ayıp” değil normaldir. Hatalı anne-baba tutumu takınmadan, bizim normal olarak tanımladığımızı çocuklarımız da normal olarak tanımlayacaklardır. Sağlıklı bir toplumun temelini sağlıklı bireyler üzerine kurabiliriz…

Sevgilerimle,

Ümmühan Civan

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

 

Ümmühan Civan
[email protected]

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı