Hamilelikte Bebeğin Ruhsal Gelişimi | Neler Yapılmalı?

Hamilelikte bebeğin ruhsal gelişimi

Hamilelikte Bebeğin Ruhsal Gelişimi | Neler Yapılmalı?

Hamilelikte bebeğin ruhsal gelişimi için doğru aktiviteler nelerdir?: Değerli okurlarımız; bu hafta, sizlere, daha sonra alt başlıklar halinde detaylandıracağımız bir konu ile merhaba demek istiyorum.

Bebeklerimiz, doğmadan önce hissetmeye başlarlar ve duyguları vardır. Bebekler, annelerinin stresine de mutluluğuna da tepki verirler. Ve bu hisler onlara, hayatları boyunca eşlik eder. Bu nedenle çocuğumuzun ruhsal ve duygusal durumlarına, onlar dünyaya gelmeden önce dikkat etmemiz önemlidir.

Olumlu ve olumsuz duygular; anneden, bebeğe geçtiği için elbette ki önceliğimiz anne adaylarının sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirmesi yönünde olacaktır.

Sizin hissettiğiniz her şeyi, bebeğiniz de hissedecektir. Dolayısıyla öncelikle size iyi gelecek aktivitelere öncelik vermenizi tavsiye ederiz. Size kendinizi iyi, güzel, sağlıklı ve mutlu hissettiren şeyleri sıklıkla yapın. Size kendinizi kötü hissettirecek her olay, insan ve durumdan mümkün olduğunca uzak kalmaya başlayın.

Bunları yaptıktan sonra sıra bebeğinizin daha da mutlu hissetmesi için neler yapabileceğimize geliyor.

Hamilelikte bebeğin ruhsal gelişimi için doğru aktiviteler nelerdir?

  • Elbette ilk tavsiyem sizlerin de tahmin edeceği üzere; müzik…

Farklı bir başlıkta hangi müzikler ve neden sorusunu yanıtlayacağım ama klasik müzik tavsiyemi şimdiden belirtmek istiyorum.

  • Sesli olarak okuyacağınız kitapları bebeğinizin de duyacağını biliyor musunuz?

Evet, ona şimdiden kitap okumanız onu çok mutlu edecektir. Aslında sadece kitap okuduğunuzda değil; bebeğiniz sizin sesinizi, onunla konuştuğunuzu duyduğu her an mutlu olacaktır. Bebeğinizle bol bol ve güzel şeyler hakkında konuşabilirsiniz. Sizi gülümseyerek dinleyecektir. Tabi diğer aile bireylerinin de onunla sohbet etmesi ayrıca hoşuna gider, bu tavsiyemizi lütfen onlara da iletmeyi unutmayın.

  • Peki bir de sohbet ederken karnınızı da okşarsanız daha da çok gülümsemez mi? Elbette, daha çok gülümseyecektir. Bunu sohbetlerinizle de sınırlandırmanıza gerek yok. Karnınızı her okşadığınızda; bu, bebeğinize kendi mutlu ve huzurlu hissettirecektir.
  • Gün içerisinde alacağınız ılık duşlar da bebeğinizin çok hoşuna gidecektir ve sizi de rahatlatacak olan meditasyonlar ve müzikleri bebeğinizin de huzurlu hissetmesini sağlayacaktır.
  • Spor yaptığımızda kendimizi çok daha iyi hissettiğimiz için spor yapmanız bebeğinize de iyi gelecektir. Spor egzersiz ve hareketleri için bir önceki yazımız olan ‘’Hamilelikte Egzersizler’’ yazımızı tekrar incelemenizi tavsiye ederim.

Siz hareket etmediğinizde bebeğinizin normalinden daha rahat hareket edeceğini göz önüne aldığımızda, siz dinlenirken daha rahat hareket eden bebeğiniz bundan da ayrıca mutlu olacaktır.

  • Gülümsemenin bulaşıcı olduğunu biliyorsunuz değil mi? Siz gülümsedikçe bebeğiniz de gülümseyecektir ve sizin ki başta olmak üzere ne kadar çok kahkaha duyarsa o da mutlulukla sizlere katılacaktır.

Ona iyi gelecek tüm bu aktiviteler kadar aksi durumlardan da lütfen mümkün olduğunca uzak durun ve bu yazımızı çevrenize de okutmayı ihmal etmeyin.

Siz; ne ve nasıl hissederseniz, bebeğiniz de bunları hissedecektir.

Bebeğimizi mutlu edeceğimiz şeyler kadar sizi; dolayısıyla onu, üzüleceği durumlardan uzak tutmamız son derece önemlidir.

Tüm anne ve bebeklerinin çok çok güleceği ve mutlu olacağı bir dünya dileklerim ve sevgilerimle;

DAMLA HAMZAOĞLU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Damla Hamzaoğlu
[email protected]

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı