Atıksız Mutfak Mümkün mü? Neler Yapabiliriz?

Atıksız Mutfak

Atıksız Mutfak Mümkün mü? Neler Yapabiliriz?

Atıksız mutfak mümkün mü?: Her gün duyuyoruz, okuyoruz ve tanık oluyoruz ki, Dünya’mız çevresel açıdan her gün, hatta her saat daha kötüye gidiyor. Çoğunlukla, sanki bu gezegen başka canlılara aitmiş gibi ciddiye almasak da, Dünya’mızın sakinleri olarak, aslında bu durum her birimizi çok yakından ilgilendiriyor. Çok basit bir örnekle anlatmak gerekirse, içinde oturduğumuz evimizin bir odasının çatısı aksa aldırmayıp görmemezlikten gelebilir miyiz? Hayır, elbette!

İmkânlarımız ölçüsünde, en azından, ya akan deliğin altına bir kova koyarız, ya da tamir ederiz. Kısacası, küçük ya da büyük, bir çözüm üretiriz. Peki, o halde Dünya’mız gözümüzün önünde bu derece olumsuz sinyaller veriyorken, neden gerekeni yapmıyoruz? Bence, bunun en önemli sebebi, genel düşüncenin aksine, duyarsızlık değil, ne yapabileceğimizi, nereden başlayabileceğimizi bilemiyor oluşumuz. Çünkü, ‘o koskocaman Dünya için, ben küçücük bir birey olarak, okyanusta bir su damlasıyım’ düşüncesi cesaretimizi kırıyor ve bizi harekete geçmekten alıkoyuyor.

 O halde, bir de şöyle düşünelim;

Dünya’nın bu hale gelmesine, tek tek, o her bir küçücük su damlası bireyler sebep olmadık mı? Hepimizin az ya da çok payı yok mu çevresel felaketlerde? Evet, o gazlı spreyleri, plastik şişeleri büyük büyük markalar ürettiler, ama biz de aldırmadan satın aldık ve kullandık! Dünya’nın birçok kaynağını, sonrasını hiç düşünmeden keyfimizce harcadık! O halde, küçücük bir okyanus damlası bunca olumsuzluğa sebep olabiliyorsa, iyiliklere de sebep olabilir pekalâ. Ve bu yüzden, son yıllarda sürdürülebilirlik konusunda oluşan farkındalık çok değerli…

Atıksız Mutfak mı, Mümkün Olduğunca Az Atıklı Mutfak mı?

Atıksız Mutfak

Peki, ne yapabiliriz?

Kendi yaşama alanlarımızda mümkün olan her şeyi yapabiliriz!

Ben, örneğin!

Uzun yıllardır mutfak benim çalışma alanım. Bu alanda, çöplerimi ayrıştırıp, belirlenmiş alanlara / kutulara atmak gibi bir alışkanlığım zaten var. Fakat daima, daha başka ne yapabilirim sorusunu sordukça, üzerinde düşündükçe, bulduğum cevaplar da çoğalıyor. Mümkün olduğunca atıksız mutfak yaratmak da bunlardan biri olarak ortaya çıkıyor.

Önceliğim, yetecek kadarını satın almak, satın alınan yiyecekleri her yönüyle değerlendirmek ve ziyan etmemek. Bunun içinse çok uzağa değil, anneannelerimizin kuşağına, onların alışkanlıklarına bakmamız yeterli. Her bir gıdanın hakkını vermek bizim geçmişimizde var zaten.

Bizler bir sebzenin yaprağının ayrı, kökünün ayrı, sapının ayrı değerlendirilmesini görerek büyüdük. Bayatlayan ekmeler çöpe gitmesin diye yaratılan tariflerle sabah kahvaltıları ettik çocukken.  Bizim çocuklarımız da bunu görerek büyüseler, işte o damlalar koca bir okyanus olur sonunda. Bu işin ucunu neresinden tutup da destek vereceğini bilemeyenlere işte en basit öneridir bu:

Atıksız Mutfak için, Ziyan Etmeyin!

Düşüncesizce tüketmek yerine, farkında olarak, üzerinde düşünerek, kolaya kaçmadan hareket edin! Çöpe attığınız her bir dilim ekmekle dünyanın bir kaynağını boş yere tüketip zarar verdiğiniz düşüncesiyle irkilin.

Çevrenizdekilere bu düşünceleri anlatın, aşılayın. Atıksız mutfakların, atıksız yaşamların sayısının artması için bir bir elinizden geleni yapın!

Duruma, ya hep ya hiç bakış açısıyla yaklaşmayın!

  • Mutfak çöpünüzü ayrıştırmak ile işe başlayın.
  • Örneğin 1 ay boyunca boşalan cam şişelerinizin sadece yarısını cam kumbaralarına taşıyabilmeniz bile çok önemli.
  • Ayda 10 kere karton bardakla kahve içiyorsanız, bunun belki, 2-3 defasını yanınızda taşıdığınız termosla satın alın.
  • Restoranlarda, garson kâğıt peçetenizi gereksiz yere yeniliyorsa reddedin.
  • Plastik kullanımınızı sıfırlayamıyorsanız bile, azaltın.
  • Tek kullanımlık kağıt ya da plastik ürünler yerine uzun ömürlü ürünler (cam, ahşap vs.) tercih edin.

‘Yarım yamalak oluyor, beceremiyorum’ diye vazgeçmeyin! Alışkanlık kazandıkça daha iyi ve daha kolay olacaktır.

Bir, sıfırdan büyüktür! İşte bu yüzden yapabileceğiniz kadarını, mutlaka yapın.

İşte o zaman iç huzuruyla, ‘ben de Dünya için bir şey yapıyorum’ diyebileceksiniz.

Evet, haydi! Şimdi aldıklarımızı geri ödeme zamanı!

Sevinç Uzcan

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Sevinç Uzcan
[email protected]

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı