Gereksiz İlaç Kullanımı ve Çevresel Etkileri

Gereksiz ilaç kullanımı ve çevresel etkileri

Gereksiz İlaç Kullanımı ve Çevresel Etkileri

Gereksiz İlaç Kullanımı ve Çevresel Etkileri: Gereksiz ilaç kullanımı dünya sağlık örgütü başta olmak üzere birçok kurumu endişelendiren bir durumdur. Çünkü bu ilaçların ekonomik, çevresel ve sağlık alanında ciddi zararları söz konusudur. Örneğin gereksiz ancak evde dursun diyerek aldığımız bir ilaç; beklediği sürede bozulmaya uğrayıp uzun zaman geçtikten sonra kullanmak istediğimizde yeterli etkiyi göstermeyebilir. Kullanılmadan atılması durumunda çevreye hem kimyasal madde, hem de ambalaj artıkları bırakır. Bu atıkların doğada yok olma süresi uzun zaman alır. Bununla birlikte kimyasal içeriği nedeniyle toprakta ve toprak üstünde yaşayan canlılara zarar verir. 1995 yılında yapılan bir çalışmada evsel zararlı atıklar incelenmiş; ilaçların bu atıklar içerisinde büyük bir yüzdeye sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda son kullanma tarihi geçmiş ilaçların evde bulunması; çocuklar için de büyük sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Ayrıca zehirlenmelere de yol açabilmektedir. Bu nedenle ilaçlar gerekli olmadığı sürece alınmamalı, kullanılmayan ilaçlar da doğru bir şekilde imha edilmelidir.

Gereksiz İlaç Kullanımı – Peki, Eve Alınan Bir İlaç Neden Kullanılmaz?

İlk aklımıza gelen sebep hasta olan kişinin kendini iyi hissettiği için tedaviyi yarıda bırakmasıdır. Genel olarak toplumda gösterilen bu yanlış tutum her yıl milyonlarca ilacın atık olmasına sebep olmaktadır.

Diğer bir sebep olarak yaşlı nüfusta çoklu ilaç kullanımına bağlı olarak hastaların bazı ilaçları fazla geldiği gerekçesiyle kullanmak istememesidir. Bu gibi durumlarda hasta eğitimi çok önemlidir.

Hastanın vefat etmesi ve doktorun başka bir ilaç ile tedaviye devam etmek istemesi de diğer nedenler arasındadır.

Bu Konuda Neler Yapabiliriz ?

  • İlk olarak toplumun gereksiz ilaç alınmaması ve kullanılmaması konusunda daha fazla bilinçlendirilmesi gerekir. Farkındalık oluşturmak bir sorunu çözmek istediğimizde en önemli aşama olarak karşımıza çıkar.
  • Daha sonra kullanılmayan ilaçların doğru imha edilmesi için eczanelere götürülmesi ve çöp kutusuna atılmaması gerekir.
  • Hangi ilaçların veya ilaç gruplarının daha fazla suistimal edildiğine dair çalışmalar yapılması ilaç atıklarını azaltmak için diğer bir etkili yoldur.

İlaçlar insanın yaşam ömrünü artırmada ve kaliteli bir yaşam sürmede yüzyıllardan beri önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bu ilaçların yanlış, bilinçsiz ve gerek olmadan kullanılması dünyamızı ve içinde bulunan her canlıyı ilgilendiren ve önem verilmesi gereken bir konudur.

Yaptığımız her eylem doğada bir iz bırakır ve insanlık kendinden asırlarca önce oluşan dünyada sadece misafir konumundadır. Bugün haberlerde bir gün içinde binlerce insanın öldüğünü duymuş olsaydık büyük bir yas ilan edilirdi. Ancak doğada bıraktığımız atık ve kirlilikler her gün binlerce canlının hayatını tehlikeye atıyor ve türlerin yok olmasına sebep oluyor. Sadece daha duyarlı olarak birçok sorunu engellemek mümkün… Sağlıklı günler dilerim.

Simge Dilaver

TOG Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi/ İçerik Üreticisi

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Bize Twitter’dan ulaşmak için tıklayın. 

TOG Atıksız Yaşam
[email protected]

Toplum Gönüllüleri Vakfı Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi