Ön Ergenlik Dönemi Nedir? Ebeveynlere Tavsiyeler

Ön Ergenlik Nedir?

Ön Ergenlik Dönemi Nedir? Ebeveynlere Tavsiyeler

Ön Ergenlik ve Ergenlik dönemi : Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkin hayata geçerken fiziksel büyümenin gerçekleştiği gibi psikolojik ve sosyal olgunlaşmanın da yaşandığı bir dönemdir. Bu döneme özgü olarak gelişen önemli bir duygu olan cinsellik duygusunun geliştiği, yetişkinliğe adım adım geçiş yaşanmaktadır. Gelişimin hızlandığı, fiziksel büyüme ve gelişmenin yaşandığı gibi aynı zamanda çocukluktan ergenliğe, ergenlikten yetişkinliğe, geçerken kimlik arayışı içinde bulunulan, insan gelişiminin en önemli dönemidir. Çocukluk yaşantılarının, travmalarının gözden geçirilerek onarılmaya çalışıldığı, olumlu-olumsuz duyguların ayrıştığı ve bu duygu durumlarını yönetilebilme becerenlerinin geliştiği dönem olarak yaşanmaktadır.

Ön Ergenlik Nedir?

Ön ergenlik dediğimiz dönemde gelişimsel olarak yoğun duygulara giriş yapılmaktadır. Hormonlar henüz aktif değildir. Cinselliğin duygu boyutu olarak değil zihinsel aktifliği söz konusudur. Kendi cinsiyetinin ve karşı tarafın cinsiyetinin farkında olmasıyla birlikte iki cinsin arasında oluşan ilgi duyma, heyecanlanma, beğenilme arzuları ön plandadır. Duygusal uyanışların daha pasif olduğu ama alay edilme, beğenilmeme, ilgi duyulmama korkuları yaşanmaktadır. Onay arama davranışları içerisindedir. Beyninde ve bedeninde oluşan bu değişimleri anlamlandırmak ister. Duygu değişimlerini ve geçişleri arasında kontrolü sağlamakta güçlük çeker. Çocuk bu dönemde duygularını yönetebilmeyi öğreteceği ebeveynlere ihtiyaç duymaktadır.

İlgili Yazı: Kız Çocuklarına Regl Dönemi Nasıl Anlatılmalı?

Ergenlik dönemi, yaşanan yoğun duyguların yönetilebilmesidir ve sonrası ergenlikten çıkıştır. Yönetilebilmesi gereken en önemli duygu olarak da cinsellik duygusu bu dönemde karşımıza çıkmaktadır. Ön ergenlik rahat yönetilirse ergenlik dönemi de rahat geçecektir. Gencin düşüncelerinde, duygularında ve davranışlarında dengesizliğin, olduğu ”fırtınalı”  ve “stresli” olması Ergenlik döneminin en belirgin özelliği olarak ileri sürülmektedir. Geçmiş yaşantılarında anlaşılmayan çocuğun, ifade edilemeyen duygularının olması bu dönemde ki değişimlerinden dolayı duygularının yoğun olarak yaşanması kaçınılmazdır. Ergenlik dönemi yaşadığı değişim ve duyguların farkına varması, kendilik arayışlarını anlamlandırmaya başladığı yetişkinliğe geçiş dönemidir. Yaşıtlarıyla vakit geçirmenin daha çok tercih edildiği, aileleriyle birlikte olmak yerine odalarında bulunmayı seçtikleri dönemdir.

Ön ergenlik ve ergenlik dönemi yaşayan çocukları olan ebeveynlere tavsiyeler:

Ön Ergenlik Nedir?

 

  • Bu dönemde ergenin yaşamış olduğu değişimlere, aldığı karalara ve tercihlere saygı duyulmalı,
  • Yaşadığı olumu ya da olumsuz her durumda yanında olunduğu hissettirilmeli
  • Rol model olunmalı
  • Kaliteli zaman geçirmeli
  • Sağlıklı iletişim ve güven bağı kurulmalı
  • Sınırlar esnek ve net çizilmeli
  • Yaşına uygun sorumluluk vermeli,
  • Ev işlerinde, okul ile ilgili konularda görevler verilmeli, harçlık biriktirmesi sağlanmalı ve güvenilir çalışma ortamları ayarlanmalı

Yeterince İlgilenmeli ama bu ilgi sürekli kontrol ederek, boğarak olmamalı.

Ergenlerin yetişkinlerden beklentileri:

Eleştirilmeden, yargılanmadan, suçlanmadan ve tarafsızca dinlenilmek isterler. Süreçlerine tercih sunularak, alternatifler oluşturarak rehberlik edilmesini isterler.

Nasihatten hoşlanmazlar. Kendi gençliğinizle ya da başka gençlerle kıyaslanmaktan hoşlanmazlar.

Sevgilerimle,

Ümmühan Civan

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

 

Ümmühan Civan
[email protected]

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı