Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Hamilelik Sürecinde Ne Yapılmalı?

Bebeğin beyin gelişimi

Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Hamilelik Sürecinde Ne Yapılmalı?

Bebeğin Beyin Gelişimi: Merhaba değerli okurlarımız; yazı dizimizin en başında sizlere erken çocukluk döneminin doğumdan önce başladığını belirtmiştim. Aynı durum bebeğimizin beyin gelişimi ve öğrenme süreci için de geçerlidir. Yani çocuğumuzun eğitimi evde yapacağınız aktiviteler, kreş ve anaokulu döneminden çok önce başlar. Hayatının temelini oluşturduğumuz süreci en başından titizlikle ve özenle ele almak, bebeğinize ve size önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Bu dönemde bebeğinizin beyin gelişimini desteklemek için hem beslenmenize hem psikolojinize hem de aktivitelerinize özen göstermelisiniz.

Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Hamilelik Sürecinde Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle doktorunuzun da yönlendirmesini dikkate alarak; folik asit takviyesi almanız çok önemlidir. Eğer planlı bir gebelikse folik asit desteğini hamile kalmayı planladığınız tarihten bir ay önce de başlatabilir ve üç ay boyunca devam edebilirsiniz.

Aşırıya kaçmadan, bazı besinlere ağırlık vermek elbette bebeğinizin beyin gelişimini desteklemekte önemli rol oynar. Ama temeli yine dengeli ve sağlıklı beslenmekten oluşur. Besin gruplarında arasında denge kurmanız, beslenmenizi çeşitlendirmeniz gerekir. Ne kadar çok yediğinizden çok ne kadar çeşitli beslendiğinize önemlidir. Besinlerinizi seçerken ve tüketirken Omega-3 yönünden zenginliğini, vitamin ve mineral değerlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Her zamankinden daha fazla ama aşırıya kaçmadan tüketeceğiniz kuru/çiğ meyve ve yemişleri de ara öğünler olarak tüketmelisiniz. Tabii sadece yediklerimiz değil içtiklerimizin de önemli olduğunu unutmayalım. Yeterli miktarda sıvı tüketmeniz en az yedikleriniz kadar önemlidir.

‘Sağlam kafa, sağlam vücutta’’ sözüne ek olarak ‘’Sağlıklı çocuk, sağlıklı anne ile’’ desek yanlış olmaz.

Peki, Beslenmeye Ek Olarak Neler Yapılmalı?

Genel olarak vücut sağlığımıza dikkat etmemiz ve sağlığımız el verdiğince ve hamilelik sürecimizin seyrini de dikkate alarak egzersizlerimizi düzenli yapmamız sizin ve bebeğimizin her anlamda sağlıklı gelişimine büyük destek olacaktır. Hamileliğiniz süresince yapabileceğiniz egzersizlere daha önceki yazımızda bahsetmiştik.

İlgili yazı: Hamilelikte Bebeğin Ruhsal Gelişimi | Neler Yapılmalı?

Beslenme ve fiziksel aktiviteler konusunda verdiğimiz bilgiler genel bilgiler olup; kronik ya da hamileliğiniz süresindeki sağlığınıza bağlı olarak mutlaka doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir.

Biz ne yaşar ve hissedersek bebeklerimiz de aynı şeyleri hisseder ve yaşar. Ve bu kodlamalar ömür boyu onlarla kalır. Dolayısıyla ruh sağlığımıza da çok faydalı olacak müzik ve okuma tercihlerimiz bebeğimizin hem ruh sağlığı hem de beyin gelişimi için çok etkilidir.

Hamileliğiniz boyunca tercih edeceğiniz klasik müzik ve meditasyon müzikleri bebeğiniz sadece rahatlamayacak aynı zamanda uyaran niteliğinde olup beyin gelişimini destekleyecektir.

Dinleyebilecekleri sadece müzikten ibaret değil elbette; bebeğinizin duyacağı, farklı dillerde şarkı, film ve diziler de beynine uyaran olarak gideceği için hem beyin gelişimini destekleyecek hem de yabancı dile yatkınlığını ve eğilimini arttıracaktır. Ama ‘Hamilelikte Bebeğin Ruhsal Gelişimi’ yazımızda da bahsettiğimiz üzere duyacağı hiçbir şey sizin onunla tatlı sohbetinizin yerini tutamaz. Onun, her alanda eğitimi ve sağlığı için okuyacağınız kitapları sesli okumanız hem size yol gösterecek hem de onun sizi duymasına olanak sağlayacaktır.

Son olarak, sizin mutluluğunuzun bebeğinizin mutluluğu olmasından da öte onun beyin gelişimini destekleyip daha zeki olmasını sağlayacağını hatırlatarak; tüm anne adaylarımıza mutlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi diliyorum.

Sevgilerimle;

Damla HAMZAOĞLU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Damla Hamzaoğlu
[email protected]

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı