Sezgisel Beslenme | Vücudun Doğal Akışına Ayak Uydurmak

Sezgisel Beslenme

Sezgisel Beslenme | Vücudun Doğal Akışına Ayak Uydurmak

Sezgisel beslenme: Bugünkü yazıma bir soru sorarak başlamak istiyorum. Sizce diyetler neden kalıcı olarak işe yaramıyor? Neden harfiyen uyguladığımız halde, amacımıza ulaşıp sona erdirdikten sonra, çekilip bırakılmış lastik gibi eski halimize geri dönüyoruz? Neden diyet bittikten sonra, bir de koruma diyeti yapmamız gerekiyor?

İşte bu soruların artık bir cevabı var! Çünkü, bunların hepsi vücudumuzun doğal akışının dışında, kendimize dışarıdan yapıştırmaya çalıştığımız yöntemler.

Bunu, daha önce uzun zaman, sağlıklı yemek üyeliği işi yapmış biri olarak biliyordum ama artık bilimsel olarak da kanıtlanıp, adı konmuş bir görüşten bahsedebiliyoruz..

Sezgisel Beslenme Nedir?

Öncelikle, benim gibi diyet kelimesinden hoşlanmayanlar için güzel bir haberdir! Şöyle ki;

Uzmanlar artık, belli kalıplara ve saatlere sıkıştırılmış bir beslenme biçiminin ötesinde, sadece vücudumuzu dinleyerek, onun ihtiyaçlarına cevap vererek beslenmenin en sağlıklı yollardan biri olduğundan söz ediyorlar. Bu kavram,  ilk olarak Evelyn Tribole ve Elyse Resch’in, 1995 yılında birlikte yazdıkları ‘Intuitive Eating’ (Sezgisel Yeme) isimli kitaplarında ele alındı. O günden bugüne gelene kadar da giderek yaygınlaştı ve destek buldu.

Kural değil, prensip!

Sezgisel beslenmenin en temel ve ilk prensibi vücudumuzun bize ne söylediğini dinlemektir. Daha net bir şekilde tarif etmek gerekirse, tıpkı yeni doğan bir bebeğin, kendiliğinden, her 4 saatte bir beslenmesi gerektiğini bilmesidir. Aslında bebek bilmez, fakat bunu ona o küçücük vücudu söyler. Yani bu, bilinçli değil, sadece fiziksel dürtülerinin yönlendirmesiyle vücudunun kurduğu bir sistemdir. İşte, her birimiz hayatımıza bu sistemle başlamışken, yaşımız ilerledikçe, çeşitli dış etkenlere maruz kalarak, doğal yolumuzdan saptık. Ve ek olarak, bir de duygusal açlık sahibi olduk.

Açlığınıza kulak verin!

Ama artık bunu biliyor olduğumuza göre, vücudumuzun bu doğal sistemine izin verme zamanıdır. Örneğin, çok yorgun olduğunuzda yemek yemek içinizden gelmiyorsa, yemeyin! Muhtemelen vücut aç kalarak, bütün enerjiyi kendini tamir etmek için kullanmak istiyordur.

Sabah uyandığınızda canınız yemek istemiyorsa, sadece kahvaltı gereklidir diye yemeyin.  Vücudunuza kulak verin, bir bildiği vardır. Çünkü, vücut öylesine mükemmel bir makinedir ki, duygusal dürtüleri bir kenara bırakıp, ona sadece fiziksel bakımdan ihtiyacı olanı verdiğinizde, yani onun fabrika ayarlarına uygun davrandığınızda, siz isteseniz de istemeseniz de kendi ideal halini bulacaktır.

Fakat, burada işimizi zorlaştıran ve kafa karışıklığına yol açan önemli nokta, fiziksel ve duygusal açlığı birbirinden ayırmamız gerektiğidir.

Peki, nasıl ayıracağız?

Bunun cevabı çok basit; canımız istediği zaman değil, vücudumuz istediği zaman beslenerek.

  • Öncelikle vücudunuzun tepkilerini tanıdığınıza güvenin.

Gerçekten acıktığınızda, mideniz guruldar, belki başınız döner, keyfiniz kaçar, asabi olursunuz. Bunun gibi sinyalleri takip edin.

Duygusal açlıkta ise, buzdolabının önünde durup, ‘ne yesem acaba’ veya ‘canım bir şey istiyor ama ne olduğunu bilemiyorum’ dersiniz.

  • Suçluluk duymayın. Fazla kilonuz olduğunu düşünüyor olsanız bile, diyet yapmak yerine, vücudunuzun ihtiyacına kulak verme konusunda kendinize izin verin.
  • Vücudunuzu beslerken, midenizi değil, hücrelerinizi besleyin. Bunun için de sağlıklı seçeneklere yönelin. Göreceksiniz ki, bir süre sonra ‘ben bununla doymam ki’ dediğiniz birçok yemekle kendinizi hem tok, hem zinde hissedeceksiniz.
  • Beslenmeniz konusunda farkındalık geliştirin. Yemeğinizi bir şey izlerken, okurken ya da çalışırken yemeyin. Ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi ve doyma noktanızı gözden kaçırmayın.
  • Yavaş yiyin ve çok çiğneyin.
  • Bol su için.

Ve son olarak,

Günümüzde artık doğallaşmanın öneminden bahsediyorken, buna kendinize olan davranış biçiminizden başlayın…

Sevinç Uzcan

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Sevinç Uzcan
[email protected]

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı