Kahve Telvesi İle Evde Uygulayabileceğiniz 10 Organik Fikir

Kahve telvesi

Kahve Telvesi İle Evde Uygulayabileceğiniz 10 Organik Fikir

Kahve Telvesi: Türk kahvesi ya da filtre kahve fark etmiyor, kahve genel olarak çok seviliyor. Kahvenin anti-oksidan etkisi ve verdiği keyif de tartışılmaz. Özellikle ciddi bir kahve içicisi iseniz evinizde de ciddi miktarda telve atığı oluyor demektir. Atıksız mutfak ve doğal yaşam severler olarak, bu telveleri değerlendirmek için çoğunu kendim de denediğim 10 şahane fikri paylaşmak istiyorum sizlerle. Hemen hemen hepsi hem Türk hem de filtre kahve telvesi ile uygulanabilir. Ancak bazı öneriler daha iri partikül gerektirdiği için filtre kahve telvesi ile daha uygun oluyor. Onları da önerilerde belirttim zaten..

Kahve Telvesi kullanabileceğiniz organik fikirler:

Kahve telvesi

1-Vücut Peelingi yapın

Kafein sıkılaştırıcı bir etkiye sahip olduğu için kahve telvesi, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya ek olarak selülit görünümünü azaltmaya da yardımcı olur. Daha önce paylaştığım şeker peelingi tarifini eğer denediyseniz ne kadar etkili olduğunu fark etmişsinizdir. Bu tarife kahve telvesi de ekleyerek etkisini daha da arttırmanız mümkün.

Ev yapımı şeker peelingi tarifi için tıklayın

Kahve telvesi ve şeker cildi nazikçe soyarak  yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Masaj eylemi aynı zamanda kan dolaşımını da uyarır. Bu şeker peelingi için kuru kahve kullanmanız gerektiğini unutmayın, biriktirdiğiniz kahve telvesini güneşte kurutarak şeker peelinginin içine katabilirsiniz.

Ayrıca daha basit bir kahve peelingi yapmak isterseniz, kahve telvesini (yaklaşık 1 fincan) eşit miktarda deniz tuzu ve 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın. En sevdiğiniz uçucu yağdan 5-10 damla da ekleyebilirsiniz. Haftada 2 kere duş sırasında cildinize 1-2 çorba kaşığı masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu miktar yaklaşık 6 uygulama için yeterli olacaktır. Buzdolabında saklayın ve iki hafta içinde kullanın.

2-Sabun Yapın

Kahve telvesini, ev yapımı sabunlarınıza da ekleyebilirsiniz. Daha iri taneli olduğu için filtre kahve telvesi sabunlarınıza harika bir peeling etkisi kazandıracaktır. Ayrıca, yukarıdaki vücut peelingi tarifiyle beraber kullandığınız takdirde şahane bir selülit-savar rutininiz olur. 

Ekstra canlandırıcı bir duş sabunu yapmak için, karıştırma işlemini tamamladıktan sonra her bir kalıp sabun için 1-2 çay kaşığı filtre kahve telvesi ekleyebilirsiniz.

Bahçenizde kahve telvesinin gücünden yararlanın

Kahvenin kendisi asidik iken, telvesi aslında nötre daha yakındır çünkü kahve demlendiğinde asitliğin çoğu “yıkanır”. Bu yüzden bahçede kullanım için de çok uygundur. 

3-Kompostunuzda kullanın

Apartman hayatında kompost yapmak biraz sıkıntılı olsa da bahçeli bir evde yaşıyorsanız mutlaka denemelisiniz. Kompost işlemi aslında o kadar zor değil ve toprağınızda harika bir gübre görevi görüyor .

İlgili yazı: Kompost Nedir? Nasıl Hazırlanır, Nerelerde Kullanılır?

Kullanılmış kahve telvesi kompost için yeşil madde olarak kabul edildiğinden  yığınınızın % 25’inden fazlasını oluşturmamalıdır. Aşırı olmamak kaydıyla günlük kahve telvenizin bir kısmını kompostunuza ekleyebilirsiniz. Kahve filtreleri de biyolojik olarak parçalanabildiğinden filtresi ile beraber ekleyebilirsiniz. 

4-Bitkilerinizi güçlendirin

Ayrıca komposta katmak dışında bitkilerinize azot desteği vermek için, kahve telvesini bahçe toprağınızı düzeltmek için kullanabilir ve toprağın üst tabakasının birkaç santim altına itebilirsiniz. Bu toprağın havalanmasına yardımcı olur ve bitkilerinize de azot desteği verir.

Çiçek tarhlarınıza da biraz kahve telvesi ekleyebilirsiniz. Ortancalar, açelyalar, orman gülleri ve diğer asit seven tüm bitkiler her zamankinden daha iyi çiçek açacak ve sonuca inanamayacaksınız.

5-Kahve telvesi İle zararlıları uzak tutun

Kahve telvesi solucanları çekerken, sümüklü böcek ve salyangoz gibi haşereler için de kovucu görevi görür. Kahve telvesi sayesinde bu istenmeyen türlere karşı duyarlı olan bitkilerin etrafında bir bariyer oluşturmuş olursunuz.

6-Buzdolabının kokusunu giderin

Kötü kokuları emmesi için buzdolabınıza bir kase kullanılmış kahve telvesi koyun ve ayda bir değiştirin. Değiştirdiğiniz telveyi atmak yerine, kompost yığınınıza ekleyebilirsiniz. 

7-Ellerinizi Temizleyin

Kahve telvesi

Kahve telvesinin kötü kokuyu emme özelliği sadece buzdolabı için geçerli değil elbette. Balık pişirdikten sonra ya da soğan veya sarımsak doğradığınızda elinize sinen kokuyu gidermek için ellerinizi kahve telvesi ile ovabilirsiniz. Bir kaç damla limon eklediğinizde ise hem koku gider hem de yerine mis gibi limon kokusu gelir. Bu işlem koku giderici olmasının yanı sıra ellerimiz için de mükemmel bir peeling aynı zamanda.

8-Kahve telvesi İle lavabodaki kötü kokulardan kurtulun

Ne kadar dikkat etsek de zaman içerisinde mutfak lavabolarında küçük artıklar birikiyor ve kötü kokuya neden olabiliyor. Az miktarda (1 tatlı kaşığı-fazlası tıkanmaya neden olabilir) kahve telvesini lavabonun gider deliğine geceden bırakıp sabah bol su ile duruladığınız zaman böyle bir sorun ile asla karşılaşmazsınız. Ayda bir kere de kahve telvesine 1 tatlı kaşığı karbonat ile bir yemek kaşığı beyaz sirke ekleyerek doğal lavabo açıcı elde etmiş olursunuz.

9-İnatçı Tencere ve Tavalarınızı Ovun

Sadece kozmetikte değil evin genel kullanımındaki deterjanlarda da doğallaşmaya gitmek gerekiyor. Beyaz sirke ve karbonat çok işe yarıyor mutfak genel temizliğinde. Ancak bu ikisi bir araya geldiği zaman eller için biraz sorun olabiliyor asidik formundan dolayı. Kaldı ki eldiven kullanma alışkanlığınız yoksa gerçekten sıkıntılı bir durum. Bu noktada yine kahve telvesine başvurabiliriz gönül rahatlığıyla.

Bulaşık süngerini biraz kahve telvesine bulayarak tencere, tava ve çaydanlıklarınızı ovabilirsiniz. Bundan daha organik bir ovma deterjanı olmadığından emin olabilirsiniz.

10-Pirelerden Kurtulun

Eğer evde ya da bahçenizde beslediğiniz tüylü bir dostunuz varsa ve pire problemi yaşıyorsanız iyi bir pire şampuanının ardından filtre kahve telvesini tüylerine sürerek biraz bekletin; tabi yalamaması konusunda çok dikkatli olmanız şartıyla. Sümüklü böcek ve salyangoz gibi pireler de kahveden hoşlanmadıkları için bu işlem çok işinize yarayacaktır. Elbette bunu kalıcı bir tedavi olarak düşünmemek gerek. Eğer tedavi işe yaramazsa mutlaka veterinerinize danışın.

Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. Mutlaka burada atlanan başka fikirler de vardır. Eğer sizin de uyguladığınız farklı bir yöntem varsa bizimle paylaşın.

Ve sevgi ve sağlıkla kalın,

Berna Yenigün

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu