Ergenlikte Öfke Duygusu ve Kontrol Yöntemleri

Ergenlikte öfke duygusu

Ergenlikte Öfke Duygusu ve Kontrol Yöntemleri

Ergenlikte öfke duygusu: Ergenlik döneminde karşımıza çıkan öfke kontrol problemleri ergenin gelişimsel olarak hassas döneminden kaynaklı olarak aşırı ve yoğun yaşanmasına sebep olmaktadır. Ergenlik döneminde yoğun yaşanan öfke kontrol problemleri ergenin kendi içsel çatışmalarının dışa yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Öfke duygusunun hissedilmesi normal bir durumdur. Öfke yönetilebildiğinde ve sağlıklı bir şekilde ifade edildiğinde hayatı kolaylaştıran bir duygu olabilmektedir. Öfkenin problem haline dönüşmesi ifade ediliş biçiminden kaynaklanmaktadır.

Ergenlikte Öfke Duygusu

Temel duygulardan olan sevgi, korku, hoşlanma gibi duygulardan biridir öfke duygusu ve ergenlik döneminde yoğun yaşanır. Yaşanan öfke duygusu aslında bize bir işarettir. Ergen kendi iç dünyasıyla ilgili bir şeyler anlatmak ister. İncindiğinin, isteklerinin ve ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığının, ona karşı baskı kurulduğunun, kendini yeterince ifade edemediğinin, anlaşılamadığının, yaşadığı hayal kırıklıklarının, yaşadığı kaygılarının duygusal bir tepki olarak öfke duygusuyla yaşamaktadır. Kısacası ergenin verdiği bu sinyaller işlerin yolunda gitmediğini göstermektedir. Rehberliğe, anlaşılmaya ve dinlenilmeye ihtiyacı olduğunun belirtileridir.

İlgili yazı: Ön Ergenlik Dönemi Nedir? Ebeveynlere Tavsiyeler

Gelişimsel olarak yetişkinliğe geçmenin en önemli özelliği ergenlik döneminde yaşanan yoğun duyguların yönetilebilme becerisidir. Bunun için ergenlik döneminin sağlıklı bir şekilde yaşanması gerekmektedir. Ergenlik döneminde hissedilen duyguların belirlenmesi, tanımlanması ve yönetebilme becerisinin gelişmesi gerekmektedir. Ergenlik döneminde yoğun yaşanan öfke duygusuyla baş edebilme yöntemlerini öğrenmesi hayatı boyunca kuracağı ilişkilerde önemli bir rol oynamaktadır.

Öfke duygusu ortaya çıktığında vücutta oluşan fizyolojik belirtiler:

Sıklıkla rastlanan belirtiler;

 • kaslarda gerginlik,
 • yüz renginin değişmesi,
 • el ayak titremesi,
 • nefes almada zorlanma,
 • kalp çarpıntısı, terleme,
 • kontrol kaybı,
 • hareketlilik,
 • vücut ısısının artması

olarak yaşanmaktadır.

Ergenlikte öfke duygusu İle baş edebilmek için birkaç öneri:

 

Mola vermek:

Öfkelendiğinde mola vermek için yapılabilecekler:

 • Odana gidebilirsin,
 • Spor yapabilirsin,
 • Boş kağıda bir şeyler çizebilirsin.

Mola vermek çok faydalı bir yöntemdir.

Düğüm atmak:

Öfkenin gücünden uzaklaşmak istediğin her an kendini sakinleştirici yöntemler bulabilirsin. Mesela bir ipe, kurdeleye ya da ayakkabı bağcığına düğüm atabilirsin. Düğümler 10 tane olduğunda kendini kutlayabilirsin. Attığın her düğümde öfkeyle başa çıkabildiğini göstermiş oldun.

Nefes alıp vermek:

Yaşadığın durumu yavaşlatmak için en iyi yöntem nefes egzersizidir. Gözlerini kapalı tutabilirsin.

Nefes alma şekli: Ağzını kapayıp burnundan derin bir nefes al. Nefes alırken 3’e kadar say. Sonra ağzından 4’e kadar sayarak aldığın nefesi ver. Bu yöntemi birkaç kez yapabilirsin.

Sevgilerimle,

Ümmühan Civan

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Öfke kontrolü yöntemleri için faydalanılan kaynak:

Nobel Akademik Yayıncılık  “Kontrol Edilebilir Öfke” kitabı

Ümmühan Civan
[email protected]

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı