Onarıcı Tarım Nedir? Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Onarıcı tarım

Onarıcı Tarım Nedir? Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Onarıcı tarım nedir?: Onarıcı tarım kavram olarak yeni diyebileceğimiz bir kavramdır. Toprağın iyileştirilmesi gelecek nesillere aktarılabilmesi için yapılmakta olan bir uygulamadır. Toprağı kurtarmak için bir çözümdür diyebiliriz. Sürdürülebilir tarımdan ayrılmasının sebebiyse toprağı iyileştirme çalışmalarıdır. Yani toprağı ve ekosistemi korumak değil iyileştirmek amaçtır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında kullanımı yaygınlaşan tarım ilaçları, pestisit ve gübre gibi kullanımlar dünyamıza büyük zararlar vermiştir. O günden beri üretimi artıralım derken geleceğimizi büyük bir tehlike altına sürükledik ve toprağımıza da büyük zararlar verdik. Onarıcı tarım tam da bu noktada yanlış kullanım uygulamalarının vermiş olduğu zararı ortadan kaldırmak ve toprağı yeniden kazandırabilmek, iyileştirmek için ortaya çıkmıştır.

Peki bu toprağın kalitesini nasıl düşürdük, neleri yanlış yaptık?

Karbon salınımı diyoruz karbonu hep zararlı bir şey olarak görüyoruz ama gerçekten de karbon zararlı bir şey mi? Hayır, karbon sanılanın aksine toprak için mikroorganizmalar için aslında önemli ve faydalı bir şey. O zaman karbon neden mi zararlı? Çünkü karbonu zararlı hale getirenler de insanlar.

İlgili yazı: Sürdürülebilirlik Nedir? Neden Önemlidir?

Yaptığımız yanlış uygulamalar sonucunda zararlı hale getirdik mesela toprakta pulluk kullanımı gibi işlemler sonucunda toprakta çok fazla karbon açığa çıkmaktadır. Toprağın pulluk ile sürülmesi çiftçiler tarafından yanlış bilinen bir algıdır. Büyük bir bilinçsizlik sonucu toprak verimini kaybetmektedir. Pullukla sürdüğümüz toprak zamanla incelerek çölleşmektedir. Bu durum erozyon artışına da sebep olmaktadır. Pulluk kullanımı sonucu açığa çıkan karbon gezegenimize de oldukça zarar vermektedir. Kullandığımız kimyasal gübre, kimyasal ilaçlar toprağa zarar verdiği gibi insan vücuduna da zarar vermektedir.

Ayrıca yanlış uygulanan bir diğer konu da besicilik. Hayvanlar sıkış sıkış alanlarda sadece üretim için beslenmekte yani seri üretim yapılmaktadır. Bu hem hayvana hem bize hem de gezegene büyük eziyet doğrusu. Hayvanlar mera alanlarında otlanmış olsa toprağı da iyileştirebilirler. Ayrıca hayvansal kaynaklı ürünleri tüketmeyin denmesinin büyük sebebi de bundan kaynaklanıyor. Yani organik üretim yapılmaması nedeniyle iklim değişikliğinde büyük rol oynuyor.

Onarıcı Tarım Nedir? Neler Yapabiliriz?

Pulluk kullanımını bu kadar zararlı olduğunu acaba üreticiler biliyor mu? Bu konuda ne kadar bilinçliyiz? Önce bilinçlendirme çalışmaları yapılarak zihniyetimizin değiştirilmesi gerekir. Toprağın işlenmeden ekim yapılması gereklidir.

Kimyasal gübre kullanımına gerek var mı gerçekten? Kendimiz de evlerimizde rahatça kompost yaparak gübre çıkarabilecekken kimyasalı tercih etmeye gerçekten de gerek yok. Kimyasal gübre kullanmadan organik gübre kullanarak verimi artırmalıyız. Kentlerimizde büyük kompost alanları oluşturabiliriz.

Karbon salınımını azaltmak için ne kadar çok bitki, ağaç ekersek o kadar karbon yakalatmış oluruz. Çünkü toprak ve bitki için karbon oldukça önemli.

Hayvanları büyük besi çiftliklerinde seri üretime zorlamak yerine doğal biçimde beslemeliyiz ve toprağı da iyileştirmek için hayvanları otlanmaya çıkarmalıyız.

Şunu unutmayalım ki yaşamımız için toprağa büyük ölçüde ihtiyacımız var. Betonlaşmanın arttığı bu zamanlarda toprağın kıymetini bilmeli ve toprağımıza sahip çıkmalıyız. Toprak olmazsa gıda olmaz gıda olmazsa biz olmayız. Onarıcı tarım uygulamalarını acilen herkes tarafından benimsetmeli ve uygulamaya geçmeliyiz. Toprağımızın kurtuluşu için son çare bu olabilir.

Ayşe Nur Erdoğan

Şehir Plancısı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Ayşe Nur Erdoğan
[email protected]

Şehir Plancısı ve Sürdürülebilir Yaşam Yazarı