Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Nelerdir?

sürdürülebilir kalkınma amaçları

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Nelerdir?

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Selamlar! Bu yazıdaki amacımız herkesin dilinde dolanan sürdürülebilir kalkınma amaçlarının kısaca neler olduğunu ve neden popülerleştiğini anlatmaya çalışmak.

Genel olarak bahsetmek gerekirse bu amaçlar her alanda sürdürülebilirliği hedeflemektedir. Modadan tutun yeşil binalara, yeşil binalardan tutun yoksulluğa kadar… Bir ülkenin gelişiminde etkin rol alması gereken her konuya değinilmiş Premium bir paket olduğunu söyleyebiliriz. Gittikçe artan fosil yakıtların kullanımı, eşitsizlik, yoksulluk gibi kavramların gün yüzüne çıkması ve durdurulamayacak hale gelmesi bizi bu amaçlara sürüklemiştir. Her disiplini barındırdığından ve her disiplinin beşikten beşiğe kavramını uygulamaya geçirmek istemesinden gündeme oturan bir kalkınma olmuştur.

Dünya liderlerinin bir araya gelip oluşturduğu bu amaçların uygulamaya geçildiğinde başarıyı elde edebilmesi için sorunların ortak ele alınması gerekir. Küresel amaçlar ki diğer adıyla sürdürülebilir kalkınma amaçları her ülke için uygulanabilirliği amaçlar. Adı üstünde sürdürülebilirlik. Bugünün ihtiyaçlarını temin ederken yarını unutmamak… Günümüzde kulak aşinalığınızın olduğunu düşündüğüm bu kalkınma amaçlarına tek tek değinmekte fayda var ve başlıyoruz!

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Nelerdir?

Amaç 1: Yoksulluğa Son!

Amaç 2: Açlığa Son!

Açlık kriziyle başa çıkmaya çalışan hatta bazen başa çıkmayıp hayatlarını kaybeden insanların olması bu amacın kitlesi olmuştur. Bu konuda çalışmalar yapan bir dernek merak ederseniz; Çorbada Tuzun Olsun Derneği bu konu için iyi bir örnek olabilir.

Amaç 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Sağlık ve kaliteli yaşam her bireyin en önemli haklarından biridir ve her birey yeterli sağlık hizmetinden faydalanmalıdır diyoruz.

Amaç 4: Nitelikli Eğitim

Amaç 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Çocuk evliliklerine ve kadınlara yapılan ayrımcılığa karşı çıkan bu maddemiz için güzel bir proje; YAKA-KOOP, Van’da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi

Amaç 6: Temiz Su ve Sanitasyon

Suya erişim ve özellikle temiz suya erişim en büyük gereksinimdir. Sanitasyon ise hijyen için gerekli koşulun sağlanmasıdır.

Amaç 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji

Amaç 8: İnsana Yakışır İş ve Büyüme

Bu amaç kapsamında ilk fırsat projesini incelemenizi isteriz. Şöyle de link bırakıyorum; http://www.ilkfirsat.org/ Bu projenin mezun olma şartı aradığını belirtelim.

Amaç 9: Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı

Amaç 10: Eşitsizliklerin Azaltılması

Bu amaç kapsamında görme engelli vatandaşlarımız için geliştirilen projeler mevcut ve örnek; GETEM

Amaç 11: Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar

Karbon ayak izimizi azaltmalı elbette. Elektrikli araçların artması, afetlerin azaltılması en büyük dileğimiz.

Amaç 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim

Gıda sektörünü hedef alan bu kalkınma amacı üretim ve tüketimde sürdürülebilirliği amaçlamaktadır.

Amaç 13: İklim Eylemi

İklim krizi kapımıza dayandı. Bunun için gerekli politikalar izlenmeli ve buna tüm devletler destek olmalıdır.

Amaç 14: Sudaki Yaşam

Artan karbon emisyonu okyanusların asitleşmesini sağlar ve haliyle de sucul alandaki ekolojik denge bozulur.

Amaç 15: Karasal Yaşam

Amaç 16: Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar

Sürdürülebilir kalkınma için barışçıl ve kapsayıcı toplumlar tesis etmek, herkes için adalete erişimi sağlamak ve her düzeyde etkili, hesap verebilir ve kapsayıcı kurumlar oluşturmak

Amaç 17: Amaçlar için Ortaklıklar

“Uzun vadeli sürdürülebilir bir değişim yaratmak istiyorsak, gençlerle başlamalıyız. Onlara SKA’ları öğreten dersleri aktarın. Bu dersler öğrencilere öyle bir işleyecek ki Küresel Amaçlar için harekete geçmek tıpkı kendi adını söylemek gibi içselleştirilmiş olacak.”

Richard Curtis BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Savunucusu, Film Yapımcısı ve Comic Relief Kurucu Ortağı

Amaçları birbirinden ayrı tutmamak gerekir çünkü ekosisteme bütüncül yaklaşılmalıdır. Önce kendi eksiklerimize sonra çevremize odaklanarak gelecek nesle daha iyi bir yaşam bırakabiliriz. Bunun için yazılarımızı takip etmeyi unutmayın!

Esma SONĞAN

TOG Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi/ İçerik Üreticisi

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Bize Twitter’dan ulaşmak için tıklayın. 

Kaynak: kureselamaclar.org

 

TOG Atıksız Yaşam
[email protected]

Toplum Gönüllüleri Vakfı Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi