Riskli Gebelik Neden Olur? Nasıl Önlem Alabiliriz?

riskli gebelik

Riskli Gebelik Neden Olur? Nasıl Önlem Alabiliriz?

Riskli gebelik : Hamilelik hemen hemen her anne adayının en güzel zamanlarıdır. Hiçbir şeyin gölge düşürmesini istemeyeceğimiz bu güzel zamanlar maalesef her zaman istediğimiz gibi olmayabilir.

Bebek ya da annenin sağlığını riske eden ya da olumsuz etkileyen her durum hamileliği riskli hamilelik durumuna çevirir. Ama özellikle günümüz teknoloji ve imkanlarında, perinatoloji ve riskli gebelik alanı uzmanları sayesinde bu süreç artık eskisi kadar zor değildir.

Riskli Gebelik Nedir?

Riskli gebelikleri riskli ve yüksek riskli olarak kategorize edilebiliriz.

  • anne adayının genel sağlık durumuna bağlı mevcut riskler
  • varsa önceki gebelikten kaynaklanan riskler
  • mevcut gebeliğe bağlı riskler
  • bebeğin riskleri
  • anne adayının riskleri
  • doğum riskleri

olarak sınıflandırabiliriz.

İlk olarak yaşa bağlı oluşabilecek riskleri ele alabiliriz. Kişinin genel sağlık durumu da göz önüne alınarak 35 yaş üzeri gebelikler ileri yaşta gebelik olarak ele alınmaktadır ancak genellikle +40 yaş üzeri gebelikler riskli gebelikler olarak takibe alınır. Yaş gereği gelişen sağlık sıkıntıları bunun en önemli sebeplerindendir.  Erken doğum ve düşük riski başta olmak üzere; preeklampsi de denilen gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, gebelik şekeri en sık rastlanan risklerdendir. İleri yaş gebelikleri bebeklerde yapısal kromozomonal ve genetik bozukluk riskini arttırmaktadır. Bebeğimizde Down sendromu görülme riski de ileri yaş gebeliklerde daha fazladır.

İlgili yazı: Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Hamilelik Sürecinde Ne Yapılmalı?

Maalesef günümüzde de hala 18 yaş altında gebelikler söz konusu olup ileri yaş kadar, adölesan dönemi gebeliklerde anne sağlığı için risk oluşturmaktadır. Ve yine maalesef günümüzde de rastladığımız akraba evlilikleri özellikle bebeğin hem hamilelik süresinde hem de doğumdan sonraki hayatı boyunca ciddi risk teşkil etmektedir.

Bunların dışında yukarıda anne adayının genel sağlık durumu olarak belirttiğimiz ifademizi anne adayının kilo durumu, geçmişten gelen kronik hastalık ya da operasyon öyküleri olarak açabiliriz.

Aşırı ya da fazla kilolu bebek doğumu, dış gebelik öyküsü, aşırı kanamalı doğum geçmişi, preeklampsi öyküsü, erken doğum ve rahim bölgesindeki operasyonlar önceki gebelikten kaynaklanan riskler kategorisinde değerlendirilir.

Nasıl Önlem Alınmalı?

Belirttiğimiz durumları, planlanan hamileliklerde öncelikle bir doktor ile görüşerek yapılacak testler ile kontrol altına almak mümkündür. Dolayısıyla eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa, 18 yaş altı ya da 35 yaş üzeri bir gebelik planlıyor ya da yaşıyorsanız, rahim bölgesinde rahatsızlık ya da operasyon öykünüz varsa, akraba evliliği ya da birlikteliği ile gebelik planlanıyor ya da oluşmuşsa, geçmiş gebeliklerinizde sürecinde ya da doğum esnasında olağandışı bir durum yaşanmışsa; doğum öncesi ya da gebeliğinizden haberdar olduğunuz anda kadın doğum, mümkünse perinatoloji ve riskli gebelik alanı uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Gebelik esnasında oluşabilecek riskler de yine rutin test ve taramalarla en aza indirgenebilir.

Gelecek haftalarda daha keyifli başlıklarda buluşmak üzere, tüm anne adaylarımıza sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dönemi diliyorum.

Sevgilerimle

Damla HAMZAOĞLU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

 

Damla Hamzaoğlu
[email protected]

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı