Kopenhag | Sürdürülebilir Kentler ve Mutlu Yaşam

Kopenhag

Kopenhag | Sürdürülebilir Kentler ve Mutlu Yaşam

Kopenhag: Kopenhag, Danimarka’nın başkentidir.  Refah seviyesi yüksek olan bu şehrin sürdürülebilirlik konusunda da oldukça başarılı olduğu görülmektedir.

Avrupa’nın yeşil başkenti olarak anılan şehir özellikle bisiklet ulaşımı konusunda oldukça ilerleme gösterdi. Kentte bisiklet sayısının otomobilden çok olduğunu söyleyebiliriz. Bisiklet kullanımına teşvik için bisiklet otobanları oluşturmuşlardır. Bisiklet kullanımının, sürdürülebilir ulaşım konusunun vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve ekoloji dostu olduğunu biliyoruz. Ayrıca tüm toplu taşıma araçlarının da elektrikli olması için çabalamaktadır.

İlgili yazı: İskandinav Kültürü | Dünyanın En Mutlu Ülkeleri!

Ekolojik ve sürdürülebilir kentlerin bir diğer uygulama aracı olan yeşil çatı uygulamasını da 2010 yılından beri kullanmaktalar. Peki nedir bu yeşil çatı uygulaması? İsminden de anlaşılacağı üzere çatıların üzerinde yeşil alan olması diyebiliriz. Yani çatıda sıradan gördüğümüz kiremit rengindeki çatılar yerine bitkilerin yerleştirilmesidir. Çok daha çevre ve enerji dostudur, sağlıklıdır, estetiktir, ses yalıtımı sağlar ve en önemlisi sürdürülebilirdir.

Kopenhag : Sürdürülebilir Kentler ve Mutlu Yaşam

Kopenhag politikalarında 2025 yılında karbon-nötr başkenti olmayı hedeflemektedir. Karbon nötr olmak ne demektir? Bu da karbon salınımının dengelenmesidir, yani sera gazlarını en aza hatta sıfıra indirmek için dengeleyici projeler geliştirmektir. 2025 sonuna kadar 100.000 yeni ağaç dikmeyi hedeflemektedirler. Böylelikle iklim değişikliğiyle mücadele için önemli bir görev üstlenmişlerdir.

“2025’te Karbon 0 Kopenhag” isimli plan kapsamında ilk iklim değişikliğine duyarlı yerleşim birimi kuruldu. Bu fikir 2011 yılında meydana gelen aşırı yağıştan sonra ortaya atılıyor. Bu yağış sebebiyle ağır hasarlar almışlar ve iklim değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu bununla mücadele için uğraşmak ve önlem almak gerektiğine karar vermişlerdir. Buna göre yeşil altyapıyı sağlayarak aşırı yağış durumunda suyu toplayıp dağıtan yeşil alanlar ve yapılar tasarlanmıştır. Yağmur suyu depolayarak yağmur suyunun doğrudan kanalizasyona gitmesini engellediler. Ayrıca asfalt yolların çim kaplı yürüyüş yollarıyla değiştirilmesine karar vermişlerdir.

Fosil yakıtlı enerji üretimi yerine yenilebilir enerjiyi kullanmakta ve rüzgar santrallerinde oldukça yüksek enerji üretmektedirler.

Sürdürülebilir Kentler ve Mimari:

Kopenhag, mimarlık ve tasarım konusunda da oldukça başarılı bir kenttir. Otoparklar için de sürdürülebilirliği sağlayan bu kent, Park’n Play tasarımıyla daha fonksiyonel ve estetik bir otopark oluşturmuşlardır. Bir bina şeklinde tasarlanmış ve dış cephesi peyzaj öğeleriyle donatılmıştır. Dış cephesinde bulunan merdivenlerle çatı katına yaya ulaşımı sağlanmış ve yapının çatında bir oyun alanı bulunmaktadır. Çok işlevli olan bu mimari yapı sayesinde kent içerisinde gereksiz alan kullanımı da önlenmiştir.

Moda sektörünün iklim değişikliği gibi büyük zararları olması sebebiyle sürdürülebilir moda konusunda da önemli adımlar atarak tüketim çılgınlığının önüne geçmeyi hedeflemektedirler. Bunun için Kopenhag Moda Zirvesi düzenlenmiştir.

Sürdürülebilirliği etkin bir şekilde kullanan Kopenhag kenti birçok başarılı projeyi hayata geçirmiştir. Kopenhag’ı örnek alıp uygulamamız gereken daha onlarca fikir ve proje bulunmaktadır.

Ayşe Nur Erdoğan

Şehir Plancısı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Ayşe Nur Erdoğan
[email protected]

Şehir Plancısı ve Sürdürülebilir Yaşam Yazarı