Netflix Explained | Beyin Açan Belgesel Serisi

netflix explained

Netflix Explained | Beyin Açan Belgesel Serisi

Netflix Explained: Netflix, dizileri kadar belgeselleri ile de çok sayıda izleyiciyi kendisine çeken dijital bir platform. Belgesel denilince aklımıza ilk gelen kanallar her ne kadar National Geographic ya da Discovery Channel olsa da Netflix’in sıra dışı belgesellerine de göz atmanızı öneriyorum.

Birçok konu başlığı ile yayınladığı belgesellerin içinden bu hafta sizlere Netflix’in ‘’Explained’ serisinden bahsetmek istiyorum. Dizi formatında kısa bölümlerden oluşan, izleyiciyi sıkmadan ve yormadan tamamen bilgi odaklı, izlemesi keyifli bu seri 2 Sezon olarak yayında. 1. Sezonu 20 bölüm, 2.Sezonu 10 bölümden oluşuyor. İlginç konu başlıkları olan bu seride sizler için en beğendiğim bölümleri derlemeye çalıştım. Gelin hep beraber, beyin açan bu serinin en ilginç bölümlerine bakalım…

Netflix Explained Belgesel Serisi 1. Sezon

2. Bölüm Küresel Su Krizi: Suyun tarihi, insanların suyu ne kadar verimli kullandığı ve gelecek yıllarda bizi nasıl bir kuraklık bekliyor. Tek bir hamburgerin üretilmesi için 1650 litre su gerektiğini biliyor muydunuz?

İlgili yazı: Su Krizi Nedir? | Su Ayak İzimizi Nasıl Yönetiriz?

5.Bölüm Kadın Orgazmı: Kadınların orgazm olamamaları iyi bir eğitim almamalarından geçiyor olabilir mi? Orgazm sırasında beynimizde neler olup bittiği ya da hayatında hiç orgazm olmamış bir kadının olanlardan dinleyebilecekleri deneyimler bu bölümde konu ediliyor.

7.Bölüm Astroloji: Astroloji tarihi, yalın ve anlaşılabilir şekilde anlatılan belgeselde burç sembollerinin ortaya çıkışından evlerin konumlarına kadar anlatılıyor. Peki ya yıldızlar gerçekten öngörülü mü yoksa bunlar tamamen Plasebo etkisi mi? İzledikten sonra biraz şüpheye düşebilirsiniz.

16.Bölüm Tek Eşlilik: İnsanoğlu tek eşlilik konusunda bu kadar başarısızken neden hala tek eşli olma konusunda çaba sarf ediyor? Tek eşlilik ve aşk aynı şeyler mi? Bu soruların cevabını ise bu belgeselde buluyoruz.

17.Bölüm Gen Düzenleme: Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle insanın şifresi DNA’nın çözülmesi için geliştirilen makinalar ve bu DNA’ları değiştirecek aygıtlar üretilmesi, birçok hastalığa çare olacakken diğer taraftan insan geleceği için bir tehdit oluşturuyor mu? Bu bölümde çarpıcı cevaplar alabilirsiniz.

Netflix Explained Belgesel Serisi 2. Sezon

4.Bölüm Geleceğin Salgını: Şu an içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını öncesinde, içinde Bill Gates’in de konuşmacı olarak bulunduğu salgın hastalıklar tarihi konulu belgesel bölümü. Geçmişte yaşananlarla günümüzde yaşananlar arasında aslında pek bir fark yok. İzlemeye değer.

6.Bölüm Kodlama: Halı ve şal dokumasından kodlamaya giden bir geçmiş belgeseli. Kodlamanın tarihi, bugün geldiği nokta ve insanlığın gelecek dönemlerde kodlama ile neler yapabilecekleri anlatılıyor.

9.Bölüm Milyarderler: Milyarderlerin nasıl bu kadar para kazandıklarını araştıran gerçekleri açık açık anlatan bir belgesel.

10.Bölüm Tarikatlar: Tarikatların kuruluş amaçları ve insanlara dini inançları doğrultusunda sömürü yaparak kendilerine nasıl bağlı kalmalarını sağladıkları konu edilen belgesel bölümünde merak ettikleriniz öğrenebilirsiniz.

Explained Koleksiyonunda, yukarıdaki seri dışında mini dizi olarak yayımlanan çok ilginç üç seriden  bahsetmemek olmaz…

Netflix Explained Belgesel Serisi – The Mind (Hafıza) Explained

Beynin çalışma prensibi hakkında bilgi veren, kullandığımız ilaçların vücudumuzda nasıl bir etki yarattığı, beynin elektriksel işlevlerinin izlendiği rüyalar, anılar ve beynimizde depolanan diğer verilerin nasıl işlendiğine dair bilimsel içerikli bir belgesel türüdür. Meditasyon ve düşünce gücünün vücudumuza etkileri bu belgesel de yine karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 20 dakikalık 5 bölümden oluşan dizi keyfinde izlenilesi bir program.

Netflix Explained Belgesel Serisi – Coronavirus Explained

2019 yılı sonunda tanıştığımız Covid-19 virüsünün nasıl dünyaya hızla yayıldığı, aşılamanın önemi ve pandeminin insanlar üzerindeki ruhsal etkisi hakkında uzman görüşlerinin anlatıldığı güncel bir belgesel.  20 dakikalık 3 bölümden oluşan mini dizi serisinde kaygıyla başa çıkma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Netflix Explained Belgesel Serisi – Sex Explained

Cinselliğin tarihi, doğum kontrol yöntemleri, fantezilerin insanlar üzerindeki etkileri, doğum ve doğurganlık hakkında günümüz cinsel yaşam hakkında aydınlatıcı ve yönlendirici bu belgeseli de izlemeyenler için öneriyorum.

Tam da aydınlanma çağında olduğumuz bu yüzyılda, bu tür belgeselleri takip etmek, zorlu geçen pandemi şartlarında biraz da olsa kafamızı dağıtmak hem eğlenceli hem de bilgilendirici olacağı düşüncesindeyim. Eğer hala izlemediyseniz izleme listenize hemen alın.

Bilgi ve sağlıkla kalın…

Duygu Gerçeker

Daha fazla BordoRuj Kültür-Sanat içerikleri için tıklayın.

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Duygu Gerçeker
[email protected]

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı