Plastik Kullanımını Azalt | Karbon Ayak İzini Temizle

plastik kullanımını azalt

Plastik Kullanımını Azalt | Karbon Ayak İzini Temizle

Plastik Kullanımını Azalt: Plastik kullanımı, endüstriyel faaliyetlerin yüzyıllar içinde gelişmesiyle inanılmaz bir artış göstermiş ve çevreye ciddi zararlarda bulunmuştur. İnsan yaşamına hızlı ve pratik çözümler sunmak için plastikten ve tek kullanımlık ürünlerden yararlanılması, günlük hayatımızda kolaylıklar sağlasa da uzun vadede üzerinde yaşadığımız dünya ve insan sağlığı adına çok büyük sorunlara sebep oluyor.

Geçmiş yıllarda sadece ürünlerinin satılmasına önem gösteren ve çevre kirliliğine duyarsız kalan kurumsal şirketler bile, artık yaşayacak başka bir dünya olmadığının, dolayısıyla çevrenin kirlenmesinin olumsuz etkilerinin sadece buzullarda ve  belgesellerde gösterilen endemik hayvanlarda değil de, insanlarda ve dolayısıyla kendi satmak istedikleri ürünlerde de zarara yol açacağını fark etmiş durumda.

İlgili yazı: Sürdürülebilirlik Nedir? Neden Önemlidir?

Bu nedenle bu kirliliklerin büyük bölümünü oluşturan plastik kullanımı konusunda her birey daha hassas davranmalı ve kullanım düzeyini minimuma indirmeli. Peki bu kadar şey söyledik ama ne yapmalıyız hala kafamız karışık. O zaman somut örneklerle devam edelim:

Plastik Kullanımını Azalt!

  • Çalışan kesim,  plastik saklama kaplarına pratik ve hayat kurtarıcı gözüyle bakıyor. Ancak uzun vadede düşünüldüğünde o ürünün yıkanıp tekrar tekrar kullanılması ve özellikle sıcak ürünlerin muhafaza edilmesi, kanserojen etkilere sebep olmakla birlikte çevreye atık oluşturuyor. Onun yerine cam kavanozların tercih edilmesi hem sağlıklı hem de doğa dostu bir seçim olacaktır.
  • Aynı şekilde evde kullanılan plastik ürünler, cam veya paslanmaz çelik ile değiştirilebilir.
  • Alışverişe çıkarken plastik poşetler almak yerine marketlerde satılan bez çantalardan edinmek hem kullanım kolaylığı sağlar hem de uzun vadede çevreye katkıda bulunur. Bu sebeple plastik poşetlerin ücretli hale getirilmesi, gereksiz kullanımı azaltmak için yapılan güzel çalışmalardan biridir.
  • Plastik olanlara göre daha pahalı olan tahta veya geri dönüşüme daha uygun olan diş fırçası gibi sağlık ürünleri de plastik kullanımını azaltma da seçenekler arasındadır.
  • Yine giydiğimiz kıyafetlerin de hangi maddeden yapıldığına bakmak ve daha doğa dostu olan pamuktan yapılmış ürünleri tercih etmek, geleceğimiz ve sağlığımız için yapabileceğimiz güzel yatırımlardandır.
  • Eğer içeceklerinizde pipet kullanıyorsanız daha dayanıklı olan cam ya da çelik pipetleri tercih edebilirsiniz.
  • Pandemi dolayısıyla alışverişlerimizin çoğunu internetten yapmaya başladık. Ancak alışveriş yaparken ürünlerinizin nasıl paketlendiğini hiç düşünmüş müydünüz? İşte şimdi düşünmenin tam sırası, çünkü kartonla paketlenmiş ürünleri tercih etmek küçük ama önemli bir adımdır.
  • Dışarı çıktığımızda pet şişede aldığımız sular yerine bir kez cam şişe veya yeniden kullanılabilen şişelerden alıp, dışarı çıkmadan doldurup sonrasında istediğimiz yerde kullanabiliriz. Sadece çevreci değil ekonomik ve sağlıklı olan bu yaklaşım da hayatınızda yapabileceğiniz küçük değişikliklerden birini oluşturuyor.
  • Eğer bebeğiniz varsa aldığınız bezleri güvenilir markalardan almaya özen gösterin. Çünkü hem bebeğiniz için hem de çevre için doğada çözünebilen bezler seçmek akıllıcadır.

Son olarak market alışverişlerimizde aldığımız hazır ve paketlenmiş gıdalardan bahsetmek istiyorum. Sık sık alışverişe çıkmak daha fazla paketlenmiş ürünü evinize sokmak anlamına geliyor. Bu nedenle toplu bir şekilde alım yapmak, daha fazla ürüne daha az ambalaj kullanmak anlamına gelir. Bu da plastik kullanımında önemli bir azalmaya neden olabilir.

Simge Dilaver

TOG Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi/ İçerik Üreticisi

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Bize Twitter’dan ulaşmak için tıklayın. 

TOG Atıksız Yaşam
[email protected]

Toplum Gönüllüleri Vakfı Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi