Singapur | Sürdürülebilir Kentler Ve Mutlu Yaşam

Singapur Gardens by the bay

Singapur | Sürdürülebilir Kentler Ve Mutlu Yaşam

Singapur: 63 adadan oluşan bir şehir devleti olan Singapur’da yıl boyunca ılıman iklim görülmektedir. Bir zamanlar oldukça kirli ve yoksul bir kent iken şimdi dünyanın en yeşil, sürdürülebilir ve akıllı kentlerinden biridir. Sürdürülebilirlik konusunda oldukça başarılı olan kentte neler olup bittiğine bir bakalım.

1960-1970 yıllarında Singapur Nehri’ni temizleme kararı almışlar ve yaklaşık 10 sene boyunca bu nehri kirletici unsurlardan temizlemek için uğraşmışlar. Yaklaşık 30 yıl boyunca da tüm şehri tüm kirletici unsurlardan temizlemişler. Halkını da buna teşvik ederek katılımı sağlamışlar ve süreci hala etkin bir şekilde yürüterek halkın katılımına önem vermektedirler.

Singapur – Sürdürülebilir Kent Örneği

Singapur Gardens by the bay

Singapur Gardens by The Bay

Kentte hemen hemen her yerde yeşil renk göze çarpmaktadır. Doğadan ilham alan Singapurlular ısı azaltımında yardımcı olması sebebiyle birçok yerde bitki ve yeşil alanlar kullanmaktadır. Binaların çoğu bitkilerle kaplıdır, tüm binaları da bitkilendirme çalışmaları devam etmektedir. 7 Kasım ulusal ağaç dikme günleriyle yeşil alan sayısını her geçen gün artırmaktadırlar.

Çevre bilincini artırmak ve karbon ayak izini düşürmek için araba fiyatları yüksektir ve sahip olunan araba sayısı bir araba ile sınırlandırılmıştır.

Yağmur suyu depolama sistemleri yaygınlaşmıştır. “Gardens by the Bay (Bahçe İçinde Şehir)” parkında  tamamen yağmur suyu depolama sistemi kullanılmaktadır. Güneş panelleriyle güneş enerjisi depolama sistemlerini de kullanarak enerji elde etmektedirler. Sadece bu parkta da değil kentin birçok yerinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmaktadır.

İlgili yazı: Kopenhag | Sürdürülebilir Kentler Ve Mutlu Yaşam

Akıllı kent konusunda da oldukça başarılılar, bu başarıyla geleceğin kentlerinden biri olacağını söyleyebiliriz. Kentte bulunan kamera izleme noktaları sayesinde günlük verileri başarılı bir şekilde depoluyor ve açık veri olarak herkesin erişime açıyorlar. Böylelikle yasaklara uymayanları, çöp atanları vs çok basit bir şekilde tespit edebiliyorlar. Bu izleme alanlarının yaygınlığı sayesinde suç işleme oranı da azalmış oluyor. Akıllı kent konusunda büyük bir düzen ve titizlikle süreci etkin ve doğru bir şekilde yürütmektedirler. Yapay zeka ve toplu taşımada sürücüsüz araç sistemleri bulunmaktadır.

Toplu taşıma erişilebilirdir ve halkın büyük bir çoğunluğu toplu taşımayı aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu da halkın karbon ayak izini düşürmeye yönelik çabalarından biri olduğunu göstermektedir.

Sürdürülebilir Kentler ve Mimari

Singapur

Singapur ve dikey yapılaşma

Binalar 280 metreden, yani her katın 3 metre olduğunu düşünürsek 93 kattan yüksek olamaz.

Dikeyde yoğunlaşmanın o kadar da kötü bir durum olmadığını Singapur’da görüyoruz. Aslında İstanbul neden Singapur gibi olmasın? Nüfusu yoğun ve genişleyecek alanın olmadığı yerlerde dikeyde yoğunlaşmak yatayda yoğunlaşmaktan her zaman daha iyidir. Doğru mimariyle birlikte gökdelenler kentlere uygun bir şekilde entegre edilebilir ve depreme dayanıklı hale getirilebilir. Topraksızlığın ve betonlaşmanın arttığı bu günlerde açık alanlar ortaya çıkarmaya ihtiyacımız var.

Sürdürülebilirliği tek bir alanda değil her alanda ve ölçekte ilke edinmiş bir ülke Singapur. Her boyutunu göz önünde bulundurarak ekonomik, sosyal ve kültürel her anlamda sürdürülebilirliği sağlıyorlar. Ayrım yapılmadan her kesimin refah seviyesini artırıyorlar. Oldukça başarılı olan Singapur’dan çıkaracağımız çok ders olduğu kesin. Singapur kirli bir kentten yeşil odaklı bir kente dönüşmüşse biz neden geleceğin sürdürülebilir ve yeşil odaklı kenti olmayalım? Umut hala var…

Ayşe Nur Erdoğan

Şehir Plancısı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Ayşe Nur Erdoğan
[email protected]

Şehir Plancısı ve Sürdürülebilir Yaşam Yazarı