Doğum Yöntemleri | En Sağlıklı Yöntem Hangisi?

doğum yöntemleri

Doğum Yöntemleri | En Sağlıklı Yöntem Hangisi?

Doğum Yöntemleri: Merhaba değerli okurlarımız; bu zamana kadar hamilelik öncesinden başlayarak; gelişebilecek ve önüne geçilebilecek olumsuzlukları, bebeğimiz ve annemiz için nelere, neden dikkat etmemiz gerektiğini ve daha iyisi için neler yapabileceğimizi ele aldık.

Artık doğum zamanını ele almamızın vakti geldi…

Her konuda mutlaka belirttiğim şeyi yine belirterek başlamak isterim ki; sizin için en doğru doğum yöntemine mutlaka takibinizi yapan uzman doktorunuzla karar vermeniz en sağlıklısıdır. Biz size seçenekleriniz olması dahilinde ya da doktorunuz size önerdiğinde bu yöntemlere dair genel anlamda bilgi sahibi olmanız açısından yardımcı olacağız.

İlgili Yazı: Riskli Gebelik Neden Olur? Nasıl Önlem Alabiliriz?

Şimdi başlıklar halinde doğum yöntemlerimizi sıralayalım;

Doğum Yöntemleri:

NORMAL (VAJİNAL) DOĞUM:

Gebelik öncesi son adetin ilk gününden hesapladığımız 40 haftalık, zaman zaman 42 haftaya kadar uzayabilen, hamilelik sürecinin 37. Haftası itibariyle beklenen doğumda rahim ağzının açılması ile ve doğum sancıları ile bebeğin vajinal yoldan dünyaya gelmesine normal (vajinal) doğum denmektedir. Normal şartlarda doğum suni sancıya gerek duymadan suyun gelmesi ile başlar bebeğin baş kısmından gelip omuz, gövde ve bacağın doktorlarca çıkarılması ile tamamlanır.

Kronik rahatsızlıklar, bebeğin vajinaya gelme yönü ve biçiminde terslik olması, suyun azalmış olması vb durumlarda normal doğum sakıncalı olacaktır.

SUDA DOĞUM:

Anneye herhangi bir anestezi ya da ağrı kesici yöntem uygulanmaksızın 35-37 derece sıcak suda gerçekleştirilen vajinal doğum yöntemidir. Son yıllarda tercih edilen bu yöntemde anne sıcak su dolu bir havuzda, suyun gevşetici etkisiyle normal doğum sürecini rahatlatmış olurken, bebekte anne karnındaki su dolu ortamından yine su dolu ortama geçişin rahatlığını yaşar. Herhangi bir komplikasyon, sağlık sorunu ve daha önce sezaryen ile doğum yapmamış olan anneler doktorunda onayı ile bu yöntemi tercih etmektedirler.

EPİDURAL-SPİDURAL ANESTEZİ:

Kısaca ağrısız normal doğum olarak tanımlayabileceğimiz epidural anestei (anelgezi) ile belden epidural bölgeye ince bir kateter ile girilerek lokal anestezi uygulandığında, normal doğumda şiddetli hissedilen ağrılar hissedilmez, ıkınmalar monitör üzerinden doktor kontrolünde gerçekleştirilir. Doğum sonrasında gerekebilecek dikişte bu anestezi ile beraber tekrar bir uyuşturma ya da ağrı kesiciye gerek kalmadan tamamlanabilmektedir.

Spidural anestezi de ise enjeksiyon epidural aralık yerine sıvı döle kese içerisine yapılır.

VAKUM YA DA FORSEPSLE DOĞUM:

Normal doğumdan farklı olarak bebeğin doğum kanalından çıkışında; başından, forseps ya da vakum ile dışarıya çekilmesidir. Normal doğumda bebeğin daha rahat çıkması için, kanalda sıkışmasından ya da annenin bebeği yeterince ittirememesinden kaynaklı olarak tercih edilen her iki uygulamanın da anne ve bebek açısından riskleri olacağı için yöntemin çok doğru uygulanması gerekmektedir. Anne için vakum daha rahat olurken, bebeğin kafasını tamamen kavrayan metal alet olan forseps uygulaması daha az riskli görülmektedir. Bu durumda sezaryene geçilmesi ya da vakum ve ya forseps uygulanmasının tercih edilmesi konusunda doktorunuz tüm riskleri değerlendirerek en doğru kararı verecektir.

Doğum Yöntemleri – SEZARYEN:

Annede var olan ya da hamilelik ve doğum esnasında gelişebilecek sağlık sorunları, doğum esnasında bebeğin doğum kanalında baş bölgesinden gelmemesi durumlarında ve gelişebilecek her türlü riskli durumdan ötürü tercih edilen operasyondur. Annenin karın duvarı ve rahminde açılan kesi ile bebek dünyaya gelir. Epidural-spidural anestezi haricinde genellikle genel anestezi uygulanır.

HİPNOZLA (HYPNOBIRTHING) DOĞUM:

Normal doğumu tercih eden anneler için son dönemde yaygınlaşan ve daha da geliştirilmiş olan bir yöntemdir. İsminden de anlaşıldığı üzere anne hipnoz halinde ve doğum sancılarından arındırılmış hale getirilerek doğum gerçekleştirilir. Normal doğuma engel durumu olmayan,  önceden eğitim ve tekniklerle hazırlanılan bu doğum yöntemi 2,5 saatten oluşan 5 seanslık bir eğitim içerir.

Sizler için aydınlatıcı, genel bilgiler içeren bu yazımızın sonunda tüm anne ve bebeklerimiz için bu eşsiz anın sağlıkla ve mutlulukla gerçekleşmesini diliyorum.

Sevgilerimle

Damla HAMZAOĞLU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Damla Hamzaoğlu
[email protected]

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı