Covid-19 İle Tanıştığımız Atıklar | Mikroplastik Tehlike!

covid-19 ile tanıştığımız atıklar

Covid-19 İle Tanıştığımız Atıklar | Mikroplastik Tehlike!

Covid-19 ile tanıştığımız atıklar: Tek kullanımlık plastikler çevre için en büyük tehditlerdendir. Yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında her yıl yaklaşık 300 milyon ton plastik üretiliyor ve bunun 8 milyondan daha fazlası denizlere ulaşıyor. Bu durum da deniz ekosistemlerini tehdit ediyor. COVID-19 salgını da plastik kirliliğinin daha da şiddetlenmesine neden olacak gibi duruyor. Çünkü salgının gelişiyle beraber ocak ayından bu yana denizlerde çöp ve mikroplastik birikimlerinde büyük bir artışın meydana geldiği tespit edilmiştir.

Covid-19 ile tanıştığımız atıklar – çöp ve mikroplastikler nelerdir?

Bunlar çoğunlukla maske, eldiven ve el dezenfektanı şişeleridir. Hatta bunlar doğada yıllarca yok olmayan ve bunun yanı sıra suya, toprağa, ve çevrenin neredeyse tümüne zarar veren plastik türleridir.

Bu atıkların çevreye ve İnsana zararlı etkileri nelerdir?

Öncelikle maskeden bahsetmek isterim. Maskeler, mikrofiber kumaştan imal edildiği için doğada yüzyıllar boyunca var olacak, bu durum da çevrede büyük bir kirliliğe neden olacaktır. İnsan üzerindeki etkisi ise COVID-19 salgınının artması şeklinde olacaktır. Çünkü uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre kullanılmış olan maskeler öncellikle 2 poşete sarılmalı ve sonrasında atık kutusuna atılmalıdır. Böyle yapılmadığı taktirde yerdeki maskeyle temas edilmeden bile salgına maruz kalabilme riski oldukça artacaktır.

Eldiven de tıpkı maske gibi doğada yüzyıllarca yok olmaz, bu da çevrenin olumsuz etkilenmesine neden olur. Sağlık açısından zararları ise eldivenlerin  yapısında bulunan pudraya kişi maruz kaldığında ciddi hava yolu enflamasyonu ve aşırı duyarlılık reaksiyonlarının meydana geldiği gözlemlenmiştir. Tüm bunlar dışında COVID-19 salgın riskinin daha da artmasına neden olduğu ortaya çıkmıştır.

İlgili yazı: Plastik Kullanımını Azalt | Karbon Ayak İzini Temizle

Doğada kalıcı hasara neden oluyorlar!

El dezenfektanı şişeleri ise tıpkı plastik su şişeleri gibi doğada yıllar boyu yok olmayacak türdendir. Ayrıca bu şişelerin çoğunlukla denize atılmasından dolayı  canlı sağlığını tehdit edici büyük riskler ortaya çıkar. Bu riskler başlıca dezenfektanların içerisinde alkol bulunması ve şişelerin denizlere atılması durumunda o alkolün canlının yaşam süresini kısaltmasına aynı zamanda da doğaya kalıcı hasar yaratmasıdır.

Bizler bu gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına özellikle şu an içinde bulunduğumuz salgın döneminde sıklıkla kullanmış olduğumuz mikroplastikleri atık kutularına atıp hem doğaya hem insan sağlığına etki eden zarara DUR demeliyiz!!

Helin İpek

TOG Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi/ İçerik Üreticisi

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Bize Twitter’dan ulaşmak için tıklayın. 

TOG Atıksız Yaşam
[email protected]

Toplum Gönüllüleri Vakfı Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi