Ergenlik Döneminde Yeme Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

ergenlik döneminde yeme bozukluğu

Ergenlik Döneminde Yeme Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Ergenlik döneminde yeme bozukluğu: Ergenlik döneminde gelişimsel olarak yaşanan gerek fiziksel gerek ruhsal değişimlerin sonucunda bu döneme özgü de denebilecek ergeni ve ailesini zor durumda bırakabilecek problemler yaşanmaktadır. Her ne kadar bu döneme özgü başlasa da, kontrol altına alınmadığı ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı problemlere yol açabilmektedir. Bu durum ergenlik döneminde görülen yaygın problemlerden biridir.

Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme bozuklukları iki çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Anoreksiya Nevroza ve Bulimiya Nevroza.

Anoreksiya Nevroza: Kişinin kendi vücudundan hoşnutsuz olmasıdır. Şişman olduğuna dair saplantılı bir biçimde var olan düşünceleridir. Kilo alma korkusu ve kişinin kendi kilosunun çok fazla olduğunu düşünmesiyle kendince tedbir almaya çalışır. Kalori alma indeksini azaltarak aşırı kilo kaybı yaşamasıyla birlikte yaşanan problemlerle ilgili karşımıza  çıkmaktadır.

Bulimiya Nevroza: Kendini kontrol edemeden kısa sürede çok fazla tıkanırcasına yemek yeme davranışıdır. Kusma gibi kilo alımının engellenmesi yolunda telafi davranışlar ile birlikte görülür ve tekrarlayıcıdır. Genellikle kiloları ve şişman olma gibi endişeleri vardır.

Yeme bozuklukları ergenlik döneminde ve özellikle genç kızlarda görülme sıklığı fazladır.

Ergenlik Döneminde Yeme Bozukluğu ve Nedenleri:

ergenlik döneminde yeme bozukluğu

Bunun sebepleri arasında popüler ve ünlü kişilerin hemen hemen hepsinin zayıf görünüşleri, günümüzde “ideal kadın” figürü ile tanımlanan bir kültürün yaygınlaşmaya başlamasıdır.

Ebeveynlerden birinin ya da yakın ilişkide bulunduğu kimselerin sürekli olarak ,

  • kendi fiziksel görüntüsü ile ilgili
  • ergen gencin dış görünüşünü
  • başkalarının fiziksel görünüşlerine dair eleştirel konuşma tarzları,

Ayrıca psikolojik travmalar, anne-baba tutumları, aile problemleri de yeme bozukluklarının ortaya çıkmasını kolaylaştır.

  • Ailenin beklentilerinin fazla olması,
  • Kişinin duygularını ifade edemediği,
  • ihtiyaçları ve isteklerinin önemli olmadığı ya da yeterince ifade edemediği aile ortamında büyümesi, duygusal açlığı meydana getirdiği gibi bu gençlerde kendine güvenin yeterli olmamasına da sebebiyet vermektedir.

Duygusal olarak kendini desteklenmemiş hisseden genç; anlık olarak kendini iyi hissetmek için aşırı kalorili yiyeceklere ya da geç saatlerde atıştırmaya yönelmektedir. Sonrasında oluşan kiloların; gerek sosyal ortamlarda alay edilme-dışlanma korkusu, gerekse kendi dış görünümünden hoşnutsuzluk gibi durumlardan dolayı bu yollara başvurabilmektedir.

İlgili yazı: Çocuklarda Kaygı Yönetimi İçin Öneriler

Yeme bozukluğu oluşan kişilerin derinlerinde kendilerine olan güven duygusuyla ilgili bir eksiklik, gizli bir uyumsuzluk ve yetersizlik duygularının hissedildiği görülmektedir. Genellikle aşırı mükemmeliyetçi kişilik yapılarıda söz konusu olabilmektedir.

Yapılması Gerekenler:

  • Yapılabilecek en yararlı şeylerden birisi, gencin birlikte yaşadığı kişilerin yeme ve diyet alışkanlıklarını, eleştirel konuşma şeklini dikkat ve kontrol etmektir,
  • Aile çatışmalarının çözümlenmesine yönelik çalışmalar yapılmalıdır,
  • Duygularını, ihtiyaç ve isteklerini söyleme konusunda teşvik edilmeli, özellikle aile ortamında empatik bir şekilde dinlenilmesi sağlanmalı,
  • Ve en önemlisi dışarıdan yardım desteği almak için birisini görmeye teşvik etmek çok önemlidir.

Davranışlarını görmemezlikten gelerek ve yardım almamasına izin vermek ergen genç için yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir.

Çünkü yeme bozukluğu giderek şiddetlenen ve  tedavisi zorlaşan bir durumdur.

Ayrıca, yeme bozukluğu görülen bireylerde; borderline kişilik bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluğu, sigara, alkol, madde bağımlılığı, tansiyon, mide asiti denge bozuklukları, kalp krizi, adet döngüsünde bozulmalar gibi hormonal ve kişilik döngülerinde problemler görülmektedir.

Eğer aile genci yardım alması konusunda ikna edemezse, bu konuda okulun psikolojik danışmanı veya yakın aile dostu gibi başka kişilerin yardımını isteyebiliriz.

Sevgilerimle,

Ümmühan Civan

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Ümmühan Civan
[email protected]ordoruj.com

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı