Balkon Bahçeciliği ve Balkonda Yetişebilen Sebzeler

Balkon Bahçeciliği ve Balkonda Yetişebilen Sebzeler

Balkon bahçeciliği: Evinizde bitki yetiştiriyorsanız ya da bahçeniz var ve bakımı ile kendiniz ilgileniyorsanız toprak konusuna aşinasınız demektir. Hele bir de sebze ve meyvelerinizi evde yetiştirmeye karar verdiyseniz ya da en azından aklınızdan geçiriyorsanız bu yazı tam sizin için. Şehir hayatında, tıkılıp kaldığımız apartmanlarda ve malum pandemi sürecinde siz de balkonunuzu bostana çevirmek istiyorsanız bir kaç püf noktası dışında emin olun ki hiç zor değil.

Balkon Bahçeciliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Toprakla uğraşmak gerçekten çok faydalı ve sakinleştirici etkisi olan bir uğraş. Bitki bakımı ise özen ve dikkat isteyen bir konu. Öncelikle dikkat etmeniz gereken bir kaç adım var:

1-Ağır olduğundan ve drenaj sorunlarına neden olabileceğinden ayrıca mahsulünüze zarar verebilecek haşereler veya toprak kaynaklı hastalıklar içerebileceğinden bahçe toprağı kullanmayın. Bunun yerine, özellikle sebzeler için formüle edilmiş saksı toprağı kullanın. Organik formunu güçlendirmek, su tutma gücünü ve drenajı iyileştirmek içinse iyi çürümüş kompost kullanmaktan çekinmeyin.

2-Sebzelerin çoğu günde en az sekiz saat güneş ışığına ihtiyaç duyar. Balkonunuzun bol güneş ışığı aldığından emin olun. Balkon veya teras alanınız o kadar fazla güneş almıyorsa, o bölgede ne yetiştirdiğinizi ayarlamanız gerekecektir. Havuç ve turp gibi kök sebzelerin yanı sıra marul, pazı ve lahana gibi yapraklı yeşillikler gelişmek için yalnızca dört ila altı saat güneş ışığına ihtiyaç duyar.

3-Sebzelerinizin mahsul vermesi  için bol suya ihtiyacı olacaktır. Balkonunuza su tesisatı çektirmek gibi bir imkanınız varsa işiniz oldukça kolay demektir. Aksi taktirde düzenli sulama için sürekli su taşımak zorunda kalacaksınız. Ayrıca sebze saksılarınızı açık balkonlarda yağmur suyundan faydalanacak şekilde konumlandırmak da işinizi kolaylaştıracaktır.

4-Yetiştirmek istediğiniz sebze ve otların kök sistemlerini destekleyecek kadar büyük kaplar seçin. Böylelikle bitkileriniz saksı değişimine gerek kalmadan gelişebilecekleri bolca alana sahip olurlar. Ayrıca seçtiğiniz kapların yeterli drenajı olması da çok önemli.

İlginizi çekebilir: Bitkisel Süt Çeşitleri Ve Ev Yapımı Alternatif Süt Tarifleri

Aynı kapta beraber veya ayrı kapta birbirine yakın büyüyebilen sebzeler:

 • Havuç, kabak ve fasulye aynı kapta beraber veya yakın
 • Fasulye ve patlıcan aynı kapta beraber
 • Fesleğen, sarımsak, soğan, domates aynı kapta beraber veya yakın
 • Marul, fesleğen, biberiye ve kekik gibi otlar aynı kapta beraber
 • Pazı, soğan, ıspanak aynı kapta beraber

sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler.

Ayrı kaplarda ve birbirinden uzak ekilmesi gereken sebzeler:

 • Fasulyeyi soğan ve sarımsaktan uzak tutun
 • Havucu dereotu ve rezeneden uzak tutun
 • Kabak veya patatesin yanına domates dikmeyin
 • Fasulyenin veya bezelyenin yanına soğan dikmeyin

Bu kombinasyonlara dikkat ettiğiniz taktirde gayet verimli bir şekilde mahsul alırsınız.

Balkonda Yetişebilen Sebze-Meyveler:

Balkonda yetişebilen meyveler sadece çilekle sınırlı ancak sebze ve otlar konusunda yelpazemiz oldukça geniş:

 • Domates, Taze Fasulye, Biber, Turp, Salatalık, Havuç, Bezelye, Patlıcan, Pancar
 • Maydanoz, Kişniş, Dereotu, Biberiye, Kekik, Fesleğen, Adaçayı

Yukarıda sıralanan koşullara dikkat ettiğiniz sürece kendi balkon bahçenizden domates yemeniz ya da akşam yemeğine salata malzemesi almak için markete değil de balkona çıkmanız hiç de zor değil. Kendi ellerinizle ve özenle yetiştirdiklerinizi yemenin keyfini düşünün bir de…

Sağlıkla kalın,

Berna Yenigün

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.