Ekolojik Planlama: Doğaya Saygılı Planlama Anlayışı

ekolojik planlama

Ekolojik Planlama: Doğaya Saygılı Planlama Anlayışı

Ekolojik planlama: Şehir planlama sadece insanların çıkarları uğruna kullanabilecekleri yerleşimlerin inşası demek değildir. Tüm canlıların hatta cansız varlıkların ve kültürel değerlerin ortak bir paydada buluştuğu yaşam alanlarının inşasıdır aslında. Bu nedenle “Ekolojik Planlama” göz ardı edilemez dikkate alınması gereken önemli bir alandır. Bir canlı türü için ne kadar önemliyse ekonomik kalkınma için de bir o kadar önemlidir. Bu anlayış; ekosistemi koruyan, geliştiren ve doğa ile uyumlu kentlerin tasarlanması için ekoloji ve planlama bilgisini birleştiren bir planlama anlayışıdır.

Ekolojik Planlama ve Tarihi:

ABD Ulusal Çevre Politika Belgesi’nin kabul edildiği ve Ian McHarg’ın Design with Nature isimli eserinin yayınlandığı 1969 yılı; Ekolojik Planlama kavramı için kritik bir zamandır. Ian McHarg’ın eseri bu konuda temel bir kaynak niteliğindedir. Eserinde 1969 yılından önce yapılan ekolojik planlama uygulamalarını (uygunluk diğer adıyla elek analizi) da ele alarak; daha sistemsel bir araca dönüştürmüştür. Hem peyzaj mimarı hem şehir plancısı olan Ian McHarg, ekolojik planlamayla ilgili söylediklerini kısaca belirtecek olursak: Bir kentin gelişmesinde en önemli etmenin ekonomi olduğunu fakat sorunların çözülürken doğal kaynakların üzerinde durulmadığından; ekolojik planlamanın doğal bilimler planlama arasında bir denge kurduğundan bahsetmiştir. Bu dengenin ekosistem envanteri olmadan yapılamayacağına da değiniyor.

İlginizi çekebilir: Eko-Kent Nedir? | Dünyadan Eko-Kent Örnekleri

Nasıl Yapılması Gerekir?

Ekolojik sistemlerin planlama ilkeleriyle bir araya getirilmesi ile doğaya saygılı etkin bir planlama anlayışı sağlanabilir. Bunun için;

  • Öncelikle mevcutta bulunan bize sunulmuş olan doğayı keşfetmemiz gerekir. Kentlerimizde ne tür doğal alanların bulunduğu ve hangi canlıların yaşadığı belirlenerek onları daha yakından tanıyıp ileriye yönelik neler yapılacağına karar verilmelidir.
  • Şehir planlama ekosistemdeki canlıları da değerlendirecek çeşitli uygulama araçları ve yöntemleri geliştirmek zorundadır.
  • Ekonomik, sosyal kültürel her türlü kararları ve politikaları gözden geçirerek bunun ekolojiye etkileri düşünülmelidir.
  • Uzun dönemli olacaklar hakkında her türlü ihtimali içerisinde bulunduran öngörüler geliştirilmelidir, kesin bir planlama anlayışı yerine her türlü olasılığı değerlendiren, her türlü sonuçlara açık bir planlama anlayışı olmalıdır.
  • Önemli doğa koruma alanları, habitatların korunması en temel görevimiz olmalıdır.

İleride büyük bir topraksızlık yaşayacağımızı da göz önüne alarak araziler üzerinde alacağımız her kararın kritik olduğunu düşünerek davranmalıyız, unutmamalıyız ki toprak olmazsa biz de olmayız.

Ayşe Nur Erdoğan

Şehir Plancısı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Ayşe Nur Erdoğan
[email protected]

Şehir Plancısı ve Sürdürülebilir Yaşam Yazarı