Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı? 7 Basit Öneri

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı? 7 Basit Öneri

Minimalist ev dekorasyonu: İlk ortaya çıkışı 1960’lara dayanan minimalizm, felsefesinde sadeliği barındırıyor. Sanattan, müziğe yaşamın her alanında kendine yer edinen bu akım, günümüzde; “sadece ihtiyacın kadarına sahip ol” yaklaşımı ile evlerimizde de uygulanıyor.

Konuya yaşam alanları olarak baktığımızda minimalizmin hakkını Japonlar veriyor diyebiliriz. Sadece yetecek büyüklükte ve çok amaçlı alanlar, ihtiyaç kadar eşya, zihni yormayan ve evin içinde bile doğa ile bağ kurduran renkler…

Peki bizler bu felsefeyi evimize nasıl yansıtırız? İşin özü tabi ki ve öncelikle “sadece ihtiyacın kadarına sahip ol” anlayışını benimsemek. İhtiyacınızdan fazlasını ayırarak işe başlayabilir gerçekten ihtiyacı olanlarla paylaşabilir ya da 2. el olarak satabilirsiniz.

Minimalist Ev Dekorasyonu İçin 7 Basit Öneri:

Siz de sadeleşmek ve kendiniz için daha huzurlu ve dinlendirici bir yaşam alanı yaratmak istiyorsanız aşağıdaki basit ve denenmiş öneriler çok işinize yarayacaktır.

1- Çok amaçlı ve konforlu oturma grupları tercih edin

Koltuklarınızı size en iyi hizmet edecek şekilde seçin. Sadece modelini, rengini, kumaşını beğendiğiniz için satın aldığınız bir koltuk belki de ergonomik olmadığı için belinizi ağrıtıyor. Ya da üzerinde uzanırken minderleri sürekli kayıyor. Hatta trend diye satın aldığınız koltuğun kumaşı tamamen sentetik ve terletiyor, alerji yapıyor.

Evimizin en dinlendirici noktası olması gereken yaşam alanlarınızı işkence merkezi haline getirmeyin. Tamamen ihtiyacınıza hizmet edecek şekilde tasarlayın. Koltuğunuzun üzerinde çocuklarınızla ya da arkadaşlarınızla keyifle sohbet edebilmeli, uzanıp dinlenebilmeli, ayaklarınızı uzatıp kitap okuyabilmelisiniz. Aynı zamanda misafirlerinize de rahat bir uyku alanı oluşturabilmelisiniz. Kirlenecek ya da eskiyecek diye üzerine örtü örtmek, gereksiz kırlentlerle doldurmak ya da rahat değil diye oturmak istememek sizi sade ve keyifli bir yaşamdan uzaklaştırır.

 

2- Çalışma alanlarınızda fazlalıklardan kurtulun

Uygun kutular ile göz yoran ama zaman zaman ihtiyacınız olabilecek fazlalıkları depolayın. Mümkün olduğu kadar desensiz ve düz renkli parçalar tercih edin. Eski ayakkabı kutularını ya da küçük kolileri düz beyaz kağıtlarla kaplayarak harika saklama kutuları elde edebilirsiniz.

 

3- Ahşabın gücünden faydalanın

Kullandığınız malzemelerin doğal olmasına dikkat edin. Sehpa ve masalarınızda doğal ahşap, sade ve sağlıklı olduğu kadar renk ve dokusu ile ortamınıza ruh da katacaktır. Ayrıca çizilme, renk solması, ya da yıpranma gibi durumlar doğal ahşap için söz konusu değildir. Tam tersine eskidikçe ve yıprandıkça daha da güzelleşir.

 

4- Minimalist ev dekorasyonu İçin gün ışığından faydalanın

Desenli duvar kağıtları, göz yoran duvar aksesuarları ve etrafı kalabalıklaştıran objelerin yerine doğal gün ışığını tercih edin. Pencereden duvara yansıyan gün ışığı ve beraberindeki gölge yansımaları minimalist dekorasyonun en güzel aksesuarlarındandır.

 

5- Kendi konforunuzu ön plana çıkarın

Yaşam alanınızı misafirlerinizin bakış açısına göre değil kendi konforunuza göre tasarlayın. Bulunduğunuz ortamda etrafınızda olmasını istediğiniz şeyleri- örneğin kitaplarınızı- yakınınızda bulundurmaktan çekinmeyin. Kitaplar da en az gün ışığı kadar aydınlatıcı aksesuarlardır.

minimalist ev dekorasyonu

 

6- Minimalist ev dekorasyonu İçin taze bitkiler olmazsa olmaz!

Ortamın havasını temizleyen saksı bitkilerinin yanı sıra taze demetlerden de faydalanın. Sadeliğin en etkili unsuru olan doğa ile bitkiler sayesinde bağ kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Balkon Bahçeciliği Ve Balkonda Yetişebilen Sebzeler

7-Doğanın verdiklerinden faydalanın

Yürüyüşe çıktığınızda gözünüze çarpan kozalaklar, biberiye dalları, kuru dal parçaları yani kısaca doğanın bize verdikleri en güzel ve geri dönüştürülebilir ev aksesuarlarıdır. Mevsime göre kullanıp sonra doğaya geri iade edebilirsiniz.

minimalist ev dekorasyonu

 

Sadeleşmenin beraberinde getirdiği bir çok avantaj var. Bunların en başında az ve sadece ihtiyacınız olduğu kadar eşya sahibi olmak ve bu sayede zamandan, enerjiden ve iş gücünden tasarruf etmek geliyor. Ne kadar az eşya ile yaşayabiliyorsanız, o kadar zenginsiniz demektir.

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.