Etiket Nedir? | Yerli Yersiz ve Her Yerde Görgü Kuralları

Etiket Nedir? | Yerli Yersiz ve Her Yerde Görgü Kuralları

Etiket nedir? : Fransız saraylarından günümüze ulaşan “Etiket” bilinen adı ile görgü kuralları, uzaktan bakıldığında veya kulaktan dolma yaklaşıldığında sadece seçkinlere ait kurallar zinciri gibi gözükebilir. Gerçek pek öyle değildir. Etiket,  uzun zaman önce, toplumsal sınıf ayrımları ortadan kalktığından beri, tekelde tutulan bir olgu olmaktan çıkmıştır. Etiket, günümüz toplumlarının hemen her katmanında, güncel hayatta gelenek görenek dediğimiz yazılı olmayan kurallar, ahlaki terbiye, saygı, nezaket ve zarafet gibi olguların da sentezlenmesiyle yerini daha da kuvvetlendirmiş ve hatta vazgeçilmez hale gelmiştir. Yeni dünyada yaşarken, her birimizin kendi sarayında egemen olduğunu düşünürsek herkesin kendi aile görgü ve bilgisi dahilinde bile aile etiketleri oluşmuştur.

Ayrılmaz parçamız haline gelen telefonda konuşmanın da, sabahtan akşama dek içinde bulunduğumuz sosyal medyanın da, gittiğimiz kuaförde bulunmanın da, toplu taşıma araçlarını kullanmanın da, bir davete katılmanın da, grup seyahatlerine katılmanın da, misafir ağırlamanın da … Kısaca sosyal yaşamda var olduğumuz sürece her ortam, her yer ve her şeyin bildiğimizi bilmediğimiz kendine ait etiketleri, sosyal hayatımızın gizli anlaşmaları vardır.

Etiket Nedir? 

“Bildiğimizi bilmediğimiz” ve farkında olmadan uyduğumuz görgü kurallarına örnek vermek gerekirse;

  • Artık herkes birini aradığında önce kendi adını söylemesi gerektiğini sonra aradığı kişinin orada olup olmadığını sorması gerektiğini biliyor. Call Centerları aradığımızda bile bize önce “size hitap edebilmem için isminizi öğrenebilir miyim?” demelerinin sebebi de bu. Eğer birisini aramışsak, aradığımız kişinin kim tarafından arandığını bilmesi en doğal hakkı. Artık “norm” olmuş bu kriter “telefon etiketi”nin bir numaralı kuralıdır.
  • Hepimiz sinemaya gidiyoruz ve hali ile artık uzantımız haline gelmiş sevgili cep telefonlarımız da muhakkak çantamızda, ceket cebimizde veya elimizde oluyor. Film başladığı zaman çalan telefonlardan rahatsız olduğumuz günler ise çoktan geride kaldı. Neden? Çünkü artık tam film başlamadan önce sinema perdesinde “Film başlıyor, lütfen cep telefonlarınızı sessize alın veya kapatın” gibi bir uyarı alıyoruz. Bu da artık bir çoğumuzun otomatik olarak uyduğu “sinema etiketi” kurallarından birisidir.
  • Yürüyen merdivenlerde inerken veya çıkarken sağ tarafta durmak ve sol tarafı yürümek isteyenlere bırakmak “merdiven etiketi” dahilinde oluşmuş bir kural aslında.

etiket nedir

Etiket yani görgü kurallarının sofrada tabak ve çatalın nasıl kullanılacağından ibaret olduğunu düşünenlerinizi şaşırtmış olmayı ümit ediyorum. Peki daha nerelerde mi var? Sosyal Medya ve bilgisayar dünyasında “Netiket”, çocuklara öğrettiğimiz kurallarda “kidiket”, engelli vatandaşlarımıza davranışlarda “Engelli etiketi”, evcil dostlarımız ile ilgili “pediket”, toplu taşıma ve trafik kurallarında “trafiket” …. Bunları da sonra anlatırım.

İlgili yazı: Görgü Kuralları | Versay’ın Çimenlerinden Bugüne

Bu arada, yazmadan edemeyeceğim, bir üst paragrafa ithafen, yürüyen merdivenleri kullanırken “yürümek” istediğimizde “madem yürüyeceksin normal merdiven kullan o zaman” cümlesini duyduğumuz ve görgü kurallarını geçtim nezaketten bihaber olanları da el birliği ile nezaket devrimine katacağımıza inancım sonsuz.

Önce kendinize sonra diğerlerine nazik olacağınız şahane günler dilerim.

Özgü Ergün

360 Derece Yaşam Koçu ve Görgü Kuralları Eğitmeni

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Özgü Ergün
[email protected]

360 Derece Yaşam Koçu ve Görgü Kuralları Eğitmeni