Yatak Odası Bitkileri | Faydaları ve Bakımı

Yatak Odası Bitkileri | Faydaları ve Bakımı

Yatak odası bitkileri: Evinizin içinde kapalı alanlarda bitki seviyorsanız yatak odanızda da bu bitkilerden faydalanmak isteyebilirsiniz. Her biri havayı temizleme özelliğinin yanı sıra farklı farklı faydalara sahip. Ancak yatak odanız için bitki seçerken, odanızın ışık alma durumunu ve odadaki diğer eşyaların konumu da göz önünde bulundurmalısınız.

Yatak Odası Bitkileri: Faydaları ve Bakımı

1- Kauçuk:

Bakımı zahmetsiz ama bir o kadar da dekoratif bir bitkidir. Bulunduğu ortama ruh katar. Perde arkasından bol ışık sever. Haftada bir eşit şekilde sulamanız ve her hafta saksıyı 1/4 oranında saat yönünde döndürmeniz gerekir. Saksıyı düzenli olarak döndürmezseniz ışığa yönelmek isteyecek ve ışık almayan kısımları küsecektir.

yatak odası bitkileri kauçuk

2- Eğrelti Otu (Aşk Merdiveni)

Ortamın havasını temizleyen bitkilerden olan eğrelti otu çok su sevmez. Sulamadan sonra tabağında kalan fazla suyu mutlaka boşaltmalısınız. Direkt güneş ışığı sevmeyen bu bitki yarı aydınlık ortamlarda çok güzel serpilir. Hava akımından da etkilendiği için hemen pencere yanına konumlandırmayın.

eğrelti

3- Paşa Kılıcı (Peygamber Kılıcı)

Kaktüs familyasından olan paşa kılıcı az su ile idare edebilen ve ışık seven bir bitkidir. Yatak odasında bulunması uyku kalitesini arttırır. Boyu çok ve çabuk uzayan bir bitki olduğu için bodur olanları tercih edebilirsiniz. Kış aylarında 10 günde bir, yaz aylarında haftada bir sulamanız yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir: Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı? 7 Basit Öneri

paşa kılıcı

4- Lavanta

Saksıda bakımı en kolay bitkilerden olan lavanta, eğer çok ışık alan bir yatak odanız varsa pencere kenarında mutlu olacaktır. Her ısı koşuluna dayanıklı olduğu için çok yıllık bir bitkidir. Ara sıra toprağı kurudukça az az sulamanız yeterli olacaktır. Haziran ve temmuz aylarında çiçeklenir. Hoş kokusu ile uyku düzenine iyi gelir ve uyku kalitesini arttırır. Migren ya da kronik baş ağrısına da iyi gelir.

yatak odası bitkileri lavanta

5- Yelken Çiçeği

Nasa tarafından ortamın havasını temizleyen iç mekan bitkilerinden olduğu açıklanmıştır. Çok yıllık bir bitkidir. Haftada bir kere mutlaka sulamanız gerekmektedir. Bahar aylarında çiçeklenir. Direkt güneş ışığına maruz kalmadan aydınlık ortamlar sever. Hava akımında kalırsa yapraklarının uçları kararmaya başlar. Saksı dibinden aşırı büyüyen ya da kararan yaprakları düzenli olarak budadığınız taktirde yıllarca sizinle kalacak bir bitkidir. Yatak odasında bulunması uyku kalitesini arttırır.

yatak odası bitkileri yelken çiçeği

6- Aloe Vera

Aloe Vera da Nasanın hava temizleyen iç mekan bitkiler listesinde bulunuyor. Geceleri havadaki karbondioksiti filtreleyerek oksijen salıyor. Bu nedenle uyku kalitenizi de yükseltiyor. Bakımı kolay bitkiler arasında olan bu bitki ışığı çok sevdiği için pencere kenarında konumlandırabilirsiniz. Aşırı sulamaktan ya da susuz bırakmaktan kaçının.

aloe vera

7- Areka Palmiyesi

Kış aylarında haftada bir kez yaz aylarında ise haftada 2 kez sulanması gereken areka palmiyesi eşit ışık aldığı taktirde çok büyüyebilen bir iç mekan bitkisi. Yatak odanıza tropikal bir hava katmak için tercih edebilirsiniz. Ayrıca havadaki kimyasalları da temizleyen areka palmiyesi, yağmur ormanlarında uyuyormuşcasına uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

areka palmiyesi

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler daha fazla ama biz Ülkemizde en bilinen ve yaygın olanlardan bahsetmeye çalıştık. Gerekli özeni gösterdiğiniz taktirde bu bitkiler size, kaliteli bir uyku armağan ederek teşekkür edeceklerdir.

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.