Çocuklarda Teknoloji Kullanımı Nasıl Olmalı?

Çocuklarda Teknoloji Kullanımı Nasıl Olmalı?

Çocuklarda teknoloji kullanımı: Teknolojinin hayatımıza girmesi pek çok konularda işlerimizi kolaylaştırmıştır. Öğrencilerin ev  ödevleri için gerekli araştırmaları yapabilmeleri, çok  çeşitli kaynaklara ulaşabiliyor olmak, merak edilen yerler ve konular hakkında araştırmaların yapılabilmesi teknoloji kullanımını giderek  cazip hale getirmiştir.

Pandemiyle birlikte ekran kullanımının daha bir arttığı döneme de girmiş olduk.

Çocukların online dersleri, ev ödevleri, yetişkinlerin işleri, toplantıları vs. ekran kullanımı olmadan yapamadığımız geçen zamanlardayız. Evden çıkarak sosyalleşemediği arkadaşlarla oyunlarda, sosyal ağlarda bir araya gelmektedirler. Dolayısıyla çocuk veya ergenden ekranı tamamen yasaklayarak ekransız bir hayat düşünemeyiz. Ekran kullanımı pandemiyle birlikte daha da gerekli bir durum haline gelmiştir.

İlgili yazı: Ergenlikte Sosyal Fobi | Aşılması Gereken Yetersizlik Duygusu

Aynı zamanda ekran kullanımının artması beraberinde birçok risk faktörünü de taşımaktadır. çocukların yaşlarına uygun olmayan görüntülere maruz kalmaları, uygunsuz sitelere ulaşmalarının çok kolay hale gelmesi çocuk ve ergenin hayatında ciddi zararlara sebep olabilmektedir.

Pandemiden  dolayı ekran kullanımlarında  aşırı, kontrolsüz ve yanlış  kullanımlar, sosyal ilişkilerden uzaklaşılması, bedensel hareketlerinin azalması ,yemek ve uyku düzenlerinin bozulması gibi fiziksel ve psikososyal bir çok problemler yaşanmasına sebebiyet vermiştir.

Çocuklarda Teknoloji Kullanımı Nasıl Olmalı?

Peki, ekran ve internetle bu kadar iç içe olduğumuz bu dönemde çocuklarımızı zararlarından nasıl koruyabiliriz?

  • 0-3 yaş sıfır ekran
  • 3-6 yaş günde 1 saati geçmeyecek şekilde güvenilir içeriklerle verilmesi
  • 6 yaş sonrası okul döneminde çocuğun yaşı x 10 dakikayı geçmemesi önerilmektedir.
  • Ekranda geçirdiği vakitlerin niteliğinin kontrol edilmesi gerekir. Yeni bir dil öğrenmek, yeni yerler kültürler keşfetmek, kodlama yapmak gibi nitelikli faaliyetlerde kullanmaya teşvik edilmelidir.
  • Birlikte ekransız zaman belirlemek bu zamanlar sohbet ederek, kutu oyunları oynayarak değerlendirmelidir.
  • Yemek saatlerinde bütün ekranların kapalı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Çocuk ve ergenin kullandığı ekranın herkesin göreceği yerde olmalı ve ebeveynler tarafından gözetim altında olmalıdır.
  • Aile içinde güçlü iletişim kurmak gereklidir.
  • Ekran ile ilgili belirli sınırları çocukla beraber çizmek, sınırlar aşıldığında çocukla anlaşılan bir süre ekrandan mahrum bırakmak olabilir.

Erken yaşlarda kontrol edilerek teknoloji kullanımının sağlaması, çocuklara güvenli şekilde ekran kullanımını öğretilmiş olur. Yaşı büyüdükçe sorumluluğu çocuğa vermek gerekmektedir.

Güvenli İnternet ve uygulama önerileri:

Güvenli internet için internet servisi sağlayıcınızdan güvenli hale getirebilirsiniz. Böylece şiddet ve cinsel içerikli siteler kapanmış olur.

Youtube Kids ülkemizde kullanıma açıldı. Çocukların tablet ve telefonlarına yükleyebilirsiniz. İzleme geçmişini görebildiğiniz güvenli içeriklerin olduğu bir uygulamadır.

Google Family Link android telefonlar için ekran kullanımını denetim altına almaktadır. Çocuğun yaşına uygun olmayan oyunları vs. yüklemesini önleme, ekran saatlerini belirleme gibi bölümleri bulunmaktadır.

Ekran süresi: Apple ürünlerinin telefon ve tabletlerinde şifreli ekran süresi uygulamasıyla ekran denetimi sağlamaktadır.

Sevgilerimle,

Ümmühan Civan

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Ümmühan Civan
[email protected]

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı