Elektronik Geri Dönüşüm | Eğitime Dönüştür Projesi

Elektronik Geri Dönüşüm | Eğitime Dönüştür Projesi

Elektronik geri dönüşüm: Yıllardır duyduğumuz, epeyce aşina olduğumuz ve buna rağmen kimilerinin duydukça daha da kanıksadığı bazı kavramlar vardır; çöp, geri dönüşüm, sıfır atık, çevre dostu… Bugün, hep birlikte kalan diğer kısımda olmak ve oldurtmak ümidiyle, az bilinen ama etkisinin fazlaca hissedildiği bir geri dönüşüm türü hakkında konuşalım.

Elektronik geri dönüşüm (e-geri dönüşüm)

Bu kavram özünde, atık elektrikli elektronik eşyaların (AEEE) tekrar kullanıma sokulması ve ardından dünyamıza ve sağlımıza olası tüm zararlarını engellemek ya da en aza indirme amacı güden bir tutumu ifade eder.

Dünyadaki toplam atıkların sadece %5’i e-atıktır. Bu oran için “Çok azmış ya, çok önemli değil. Diğerleri varken neden bu?” dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef bu sözlerinizi haklı çıkaramayacağım. Bu orana rağmen topraklarımızdaki zararlı madde oluşumunun neredeyse %70’i buradan gelmektedir.

Gelin, durumun vahametini hissettirmek adına olayı biraz daha somutlaştıralım. Bilgisayar ve telefonlarda sıklıkla kullanılan berilyum (Be), kurşun (Pb), cıva (Hg), fosfor (P) ve kadmiyumun (Cd) tüm canlılara ve ekolojik dengeye olan zararlarından gidelim; tüm canlılar için efektif olan kanserojen maddeler, sinir ve solunum sistemine zarar verenler, böbrek ve beyne zarar verenler, suya kolayca karışıp balıkların sonunu getirenler, atık hali zehirli olanlar… Üstelik bunlar sadece yaygın ve bilinir sonuçlar!

Artık hemfikirizdir ki, çok mühim bir konu üzerinde duruyoruz.

İlgili yazı: Sürdürülebilir Yaşam İçin En Gerekli Ve Etkili 13 Adım

Gelgelelim, şu an sizinle paylaşımda bulunmamızı sağlayan telefon, bilgisayar, tabletler; onlarsız yapamayacağımız buzdolabı, çamaşır-bulaşık makineleri, saç kurutma makinesi gibi elektronik eşyalar birer potansiyel e-atıktır. Gözünüzün her denk geldiği yerde görme ihtimalinizin çok yüksek olduğu cihazlar!

Neler yapabiliriz?

Belki sizler de sahip olduğunuz şeyler vasıfsız hale geldiğinde onları ne yapacağınızı bilemeyeceksiniz. Dolaplarda, ardiyelerde saklayacaksınız ya da maalesef “çöp” olarak nitelendireceksiniz.

“Ne yapacağız, çözümü nedir?” diye sormanıza gerek kalmadan bu sorulardan zihinlerinizi arındırmaya çalışalım.

Ülkemizde “e-atıkları toplama ve geri dönüştürme”, beklenilen düzeyde olmasa da günbegün artarak devam etmektedir. Devletimizin bu konuda yetkilendirdiği kurum TÜBİSAD’tır. Bu konuda aktif olarak yürüttüğü birçok projeye sahiptir. Toplama alanları, yardım kampanyaları ve her türlü detaylı bilgiye erişmek için yolunuzun TÜBİSAD’a düşmesini canı gönülden isteriz. Siz de şehrinizde veya şehrinize en yakın toplama alanlarından haberdar olup aktif projelerde sorumluluk üstlenip “ben de varım” diyebilirsiniz.

Sadece TÜBİSAD da değil, daha birçok kuruluş bu konuda sorumluluk hissetmektedir. Örneğin Turkcell, TÜBİSAD, KAHEV ve TEGV gruplarının birlikte yürüttüğü “#eğitimedönüştür” projesi tam size göre, güzel insanlar. Hem dünyamızı koruyup hem de bilinçli nesillerin yetişmesine yardımcı olabilirsiniz. Sizin için yazının sonuna link bırakacağız.

Bunların dışında başka neleri geri kazanabiliriz biraz da onlara bakalım. Eğer 100.000 bilgisayarı geri dönüştürürsek yaklaşık 366 evin 1 yıllık tüm enerji ihtiyacını karşılayabiliriz. Daha da iyisi dizüstü bilgisayarların %98’i geri dönüştürülebilir maddelerden oluşmaktadır. Son günlerde adından sıkça bahsettiren, başta altın olmak üzere, değerli birçok madenimizi de çöp olmaktan kurtarabiliriz. 100 adet cep telefonunu geri dönüştürmek 25 ton gümüş, 2400 kg altın ve 900 bakırı yeniden kazanmaktır.

Haydi hep birlikte; emeğimizin, paramızın, vaktimizin, madenlerimizin ve dünyamızın elimizden gitmesine dur diyelim.

TÜBİSAD’a göz atmayı unutmayalım, lütfen.

#eğitimedönüştür projesi içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Elif Süzük

TOG Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi/ İçerik Üreticisi

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Bize Twitter’dan ulaşmak için tıklayın. 

TOG Atıksız Yaşam
[email protected]

Toplum Gönüllüleri Vakfı Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi