Tütsü Çeşitleri | Kullanım Alanları ve Faydaları

Tütsü Çeşitleri | Kullanım Alanları ve Faydaları

Tütsü çeşitleri: Kelime kökeni olarak “tütsü” Latincede yanmak anlamına gelmektedir. Kadim zamanlardan beri çeşitli amaçlarla, özellikle de dini ritüellerde kullanılmaktadır. İlk kullanım olarak tarihi kayıtlar Eski Mısır, Babil, Yunanistan ve Hindistan’ı işaret eder. O zamanlardan bugüne ise toplumlara ve inançlara bağlı olarak çeşitli şekillerde kullanılmaya devam etmektedir.

Tütsü Çeşitleri:

tütsü çeşitleri

  1. Konik Tütsüler: Uygun bir tütsü kabı ile “geri akışlı tütsü” olarak da bilinirler. Çeşitli çiçek ve ağaç özlerinin kurutulması ile elde edilir. Tamamen doğal ve el yapımı olanları tercih edilmelidir. Dekoratif  olarak oldukça şık olsalar da daha çok fabrikasyon ve sentetik olduklarından iyi havalandırılan bir ortamda yakılması gerekir. Direkt olarak solumaktan kaçınmalısınız.
  2. Geleneksel tütsü tohumları ve yaprakları (Buhur): Üzerlik, akgünlük gibi bazı tohumların ve yaprakların yakılması ile yapılan tütsüleme işlemidir. Tohumlar ve buhur uygun bir kap içerisinde yakılır ve dumanı evin/ortamın içerisinde gezdirilir. Ritüel diye adlandırabileceğimiz bir yöntemdir çünkü tütsüleme sırasında inanca göre çeşitli dualar ya da mantralar tekrar edilir.
  3. Doğal bitkilerden yapılan tütsü demetleri: Adaçayı, lavanta ve gül yaprağı gibi hoş kokulu bazı bitkiler ve yaprakları kurutulur ve demet halinde bağlanıp yakılarak tütsü yapılır. Tamamen doğal bir yöntemdir ve sayısız faydası vardır. Kaygı bozukluğu, baş ağrısı, stres gibi bir çok duruma iyi gelir.
  4. Çubuk tütsüler: En yaygın olan tütsü çeşididir. Konik tütsüler gibi çubuk tütsüler de çeşitli çiçek ve ağaç özlerinin kurutulması ve bambu çubuklar üzerine kaplanması ile elde edilir. Yüzde yüz doğal ve el yapımı olanlar tercih edilmelidir.
  5. Palo Santo: Peru, Venezuela, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kolombiya, Ekvador gibi topraklarda yetişen “Bursera graveolens” isimli ağacın dallarından elde edilen tütsü çeşididir. Dumanı her solunduğunda, koku kanalları ile limbik sistemin nörokimyasını etkilediği söylenmektedir. Kökeni Şaman geleneklerine dayanır.

Ayrıca bu ağacın yağı damıtılarak alternatif tıp tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Tütsü Çeşitleri ve Kullanım Alanları:

Kullanım alanlarına bakacak olursak en bilinen haliyle tütsüler;

  • Ortamdaki kötü kokunun giderilmesi
  • Nazar ve kötü enerjinin temizlenmesi
  • Yoga ve meditasyon sırasında odaklanmaya destek olması
  • Alternatif tıp uygulamaları
  • Spritüel çalışmalar

gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Hangi Durumda Hangi Tütsü Kullanılmalı?

Stres: Bergamot, yasemin tütsüsü ve lavanta demeti

Kaygı bozukluğu-Depresyon: Palo santo odunu, buhur, lavanta demeti

Afrodizyak-Aşk: Gül, vanilya, tarçın tütsüsü ve gül demeti

Konsantrasyon: Hindistan cevizi, narenciye, okaliptüs

Çakra Açma Çalışmaları: Sedir, yasemin, bergamot, gül, adaçayı tütsüsü ya da demeti ve üzerlik tohumu

İlgili yazı: Çakra Açma Çalışması | Blokajları Açma Yöntemleri

Nazar-Kötü Enerji: Üzerlik tohumu, akgünlük (buhur), yedi dükkan süprüntüsü otu

Spritüel Çalışmalar: Misk, amber tütsüsü, üzerlik tohumu, buhur

Sağlıklı Uyku: Lavanta, leylak tütsüsü ya da demeti

Yoga-Meditasyon: Hangi konuya yönelik çalışma yapacaksanız o yönde tercih yapabilirsiniz. Ayrıca deneme yanılma metoduyla enerjinize uygun tütsü çeşidini belirleyebilirsiniz.

Yukarıda verilen bilgiler kesin olmamakla beraber yaygın gözlem neticesinde asırlardır aktarılmış bilgilerdir. Tütsülerin ve kokuların kişi üzerindeki etkisi tamamen görecelidir. Gül kokusu kimilerinde afrodizyak etkisi oluştururken kimilerinde de tamamen manevi ve ruhani karşılık bulabilir. Bu nedenle kokunun sizin üzerinizdeki etkisini gözlemleyerek kişiselleştirilmiş bir tercih yapmanız daha doğru olacaktır.

Ayrıca tütsü yakarken öncesinde ve sonrasında ortamı yeterince havalandırın. Hem sizin hem de evcil hayvanınızın tütsü dumanını direkt olarak solumadığından emin olun.

 

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın