Spiritüel Film Yolculuğu ve Mutlaka İzlemeniz Gereken 6 Film

Spiritüel Film Yolculuğu ve Mutlaka İzlemeniz Gereken 6 Film

Spiritüel Film Yolculuğu: Spiritüel; Fransızca kökenli bir kelimedir. Latince’ de ‘’Ruh’’ anlamına gelen kelime; günümüzde birçok farklı anlamda da kullanılmaktadır, kimilerine göre materyalist yaşamdan sıyrılıp manevi yaşama sığınmak, kimilerine göre ruhani işlerle uğraşmak ya da varlık konusunda farkındalık yaratmak.

Geçmişte spiritüel yaşamı benimsemiş olanların ya ‘’büyücü’’ ya da ‘’aşırı dindar’’ bir kesim oldukları ile ilgili inanışlar, insanların bu terime uzak durmasına sebep olmuştur. Oysa spritüel yaşamda ne büyücülük ne de Tanrı’ ya kendini adamak vardır. İnsan doğası gereği zaten spiritüel bir varlıktır. Yani her canlı, bir beden ve ruhtan yaratılmıştır.

İnsan daha sağlıklı ve bilinçli hareket etmek için spiritüel yanını korumalıdır. Öfkeden uzaklaşmak, eylemlerini hoşgörü ve sevgi ile yapmak, şükretmek, doğayı ve özünü hissederek yaşamak, farkındalık yaratıp yaşamı olduğu gibi kabul etmek yapılabilecek eylem arasındadır. Önemli olan bu eylemleri gerçekleştirirken, ruhunuzu temiz yolla arındırmaktır. İster dua ile ister olumlama yaparak ruhunuza dokunun ve onu uyandırın.

Spiritüel yönünüzü koruma ya da geliştirme yöntemlerinden yoga, meditasyon ve reiki uygulamalarını yaparken, size huzur veren ve içsel yolculuğa çıkmanızı sağlayacak film ve belgesellerden de faydalanabilirsiniz.

Biz de, spiritüel film yolculuğu yaparken sizlere eşlik edecek bazı film ve belgeselleri araştırdık.

Keyifli okumalar.

1-İÇ DÜNYALAR DIŞ DÜNYALAR (Inner Worlds Outer Worlds)

 • Tür: Belgesel
 • Yapım: Kanada
 • Yıl: 2012
 • IMDb: 8.8
 • Yönetmen: Daniel Schmidt
 • Seslendiren: Patrick Sweeney

Ödüller: Endonezya Uluslararası Barış, İlham ve Eşitlik Festivali- Barış Mükemmellik Ödülü (2013)

Müzisyen, meditasyon öğretmeni ve yönetmen olan Kanadalı Daniel Schmidt’ in bu belgeseli birçok alanda ödüle layık görülmüştür. Budist, Vedik ve Mesnevi öğretilerin derinliği ile meditasyonun ruhani uygulamalarını anlatan belgesel, iç dünyadan dış dünyaya bilincin gelişimi, yön değiştirmesi gereken konular ele alınıyor. Ayrıca Şamanizm ve Taoculuk gibi faklı bakış açıları da bilimsel metotlarla anlatılıyor.

Belgesel, görsel şölenleri ve müzikleri ile adeta sizi içine alan dört bölümden oluşuyor:

1 Akasha (Akaşa): Kelime olarak Sanskritçe boşluk veya uzay anlamına gelmektedir. Belgeselin birinci bölümü olan Akaşa da uzayın içinde var olan her şeyin birbirine bağlı olduğu güç ve enerji anlatılmaktadır. Evrenin bilimsel ve ruhsal olarak tek bir titreşimden oluştuğu incelenmektedir.

2 Spiral: Spiral evrenin gerçekleri yansıtma halidir. Pisagor, Keppler, Leonardo da Vinci, Tesla ve Einstein gibi büyük bilim adamlarının çoğu uzaydaki büyük gizemin Primordiyal Sarmal olduğunu dile getirmiştir. Sarmalın dönüşü akışı katı hale dönüştürür ve varlığın gizemi burada başlar.

3 Yılan ve Lotus: Akaşa ortaya çıkma hali, sarmal ise ortaya çıkan dünyadır. Gerçeklik ise bu ikisi arasındaki dengedir. Yılan burada aşağı akışı, Lotus çiçeği ise yukarı akışı temsil etmektedir. Eski öğretilerin dıştan içe doğru uzanan çakraların köprü olduğunu ve dengeyi sağlamanın uyanışı bu bölümde ele alınmıştır.

4 Düşünmenin Ötesinde: Yaşam ve mutluluk arayışının konu olduğu son bölümde, aradıklarımızın dış dünyada değil iç dünyamızda yer aldığı anlatılmaktadır.

Belgesel serisini Türkçe alt yazılı olarak tüm platformlarda izleyebilirsiniz.

2-Spiritüel Film Yolculuğu – SAMADHİ

 • Tür: Belgesel
 • Yapım: Kanada
 • Yıl: 2017
 • IMDb: 8.5
 • Yönetmen: Daniel Schmidt

Spiritüel film önerilerimizde ikinci sırayı yine Daniel Schmidt’in yönettiği Samadhi belgeseli yer alıyor. Belgesel şu anda yayında olan 2 bölüm ve 2021 yılı içerisinde yayınlanacak olan 3. Bölümden oluşmaktadır.

Budha’nın öğretilerinde Sekiz Aşamalı Asil Yol’da bahsettiği 8.yol olan “Samathi-Doğru Konsantrasyon” bu belgeselde açıklanmaya çalışılmıştır.

1. Bölüm- Maya, Benliğin Yanılsaması (Maya, the Illusion of the Self)

İçsel yolculuğumuzun dışa vurumunu anlatan belgeselde amaç, Samadhi’yi anlamak ve doğanıza geri dönmenin keşifleri hakkında yol gösterici olmaktır. Belgesel, yoga ve meditasyon ile ulaşmaya çalıştığınız yolculuğunuzda insan ruhunun gerçek dünya ile kurduğu bağı açıklıyor. Ölümün ve yaşamın sorgulandığı bu belgesel ile varoluşa dair çok şey öğreneceksiniz.

2. Bölüm- Düşündüğün Gibi Değil (It’s not what you think)

Antik çağdan günümüz modern zamana kadar dünyanın en büyük kadim öğretmenleri, varlığın en derin gerçekliğinin belirli bir dine ait olmadığı gerçeğin her insanın kalbinde olduğu görüşünü savundular. Belgesel izleyiciyi İslamiyet’ten, Vedik öğretilerine; DNA’lardan evrenin sonsuz boşluğuna mistik bir yolculuğa çıkartıyor.

İzlerken oldukça düşündürücü ve farklı kapılar açan bu belgeseli de izlenilecekler listenize almayı unutmayın.

3-INTO THE WILD (Vahşi Doğa)

 • Tür: Dram, Biyografi
 • Yapım: ABD
 • Yıl: 2007
 • IMDb: 8.1
 • Yönetmen: Sean Penn

Oyuncular: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt

Ödüller: 65. Altın Küre Ödülü (2007), Gotham Ödülü (2007), Mill Valley Film Festivali-En İyi Erkek Oyuncu (2007)

Başarılı bir genç, profesör ebeveynler ve lüks bir hayat… Kendisi ve kız kardeşinin evlilik dışı bir anneden doğma olduklarını öğrendiğinde yaşadığı hayal kırıklığı ile hayatı altüst olan McCandless kimliği, kredi kartları ve sahip olduğu her şeyi bırakıp tek başına Alaska’ya yolculuğa çıkar.

Yolculuk sırasında başına gelen olaylar, hayatta kalma mücadelesi, geçmişi sorgulaması ile göz dolduran bir macera filmi. Yaşantınızı sorgulatan bol ödüllü bu filmi izlerken doğanın acımasızlığı ve varoluşun gerçekleri ile tanışacaksınız.

4-Spiritüel Film Yolculuğu – BARAKA

 • Tür: Belgesel
 • Yapım: ABD
 • Yıl: 1993
 • IMDb: 8.6
 • Yönetmen: Ron Fricke

Baraka; Arapçada ‘’Kutsanma’’ anlamına gelen bir kelimedir. Ron Fricke’nin yönetmenliğini yaptığı, 23 ülke ve 153 mekânda çekilmiş oyuncu kadrosu yaşamdan insanlar olan kurgusuz bir belgeseldir. Müzik ve görseller filmin ilk sahnelerinde sizi içine çekiyor. Nefes kesen doğa manzaraları, insanın dünyaya yaklaşım biçimi gözler önüne serilirken, dünyanın dört bir yanında gerçekleşen manevi değerler izleyici ile buluşuyor.

Belgesel iki bölümden oluşuyor ve iki bölümü de izlerken yaşama dair farklı sorular sormanıza neden oluyor. Bir tarafta bozulmamış doğanın içinde bir yaşam, diğer tarafta endüstriyelleşmenin yaşantımıza etkileri.

İnsanlar dünyanın öbür ucunda nasıl yaşıyor, manevi tatminlerini nasıl gerçekleştiriyor, merak edenler için kaçırılmaması gereken bir belgesel.

5-SAMSARA

 • Tür: Belgesel
 • Yapım: ABD
 • Yıl: 2011
 • IMDb: 8.5
 • Yönetmen: Ron Fricke

1993 yılında çekilen Baraka belgeselinin devamı niteliğinde 20 yıl aradan sonra çekilmiştir. Aradan geçen bu süre içerisinde değişen ve gelişen toplumlar, doğa ve insan ilişkileri günümüz versiyonları ile tekrar karşımıza çıkıyor. Samsara da Baraka’da olduğu gibi birçok ülke ve birçok farklı mekândan görsellerle izleyici ile buluşuyor.

Belgesel doğal afetleri göstererek başlıyor, ardından keşişlerin mandala yapımı, ilkel kabilelerin yaşam şekli derken yapay zekâ ile yapılmış robotlar ile devam ediyor.

Ancak belgeselin sonunda mandalanın bozuluşunu gördüğümüzde, Samsara kelimesinin anlamı olan doğum-ölüm ve yeniden doğum ilişkisini görüyoruz. Yok olmanın üzerine düşündüren spritüel bir belgesel.

6-İLKBAHAR, YAZ, SONBAHAR, KIŞ… VE İLKBAHAR (Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring)

 • Tür: Dram
 • Yapım: Güney Kore
 • Yıl: 2003
 • IMDb: 8.0
 • Yönetmen: Kim Ki-duk
 • Oyuncular: Kim Ki-duk, Yeong-su Oh, Jong-ho Kim
 • Ödüller: Blue Dragon Film Ödülü- En İyi Film (2004), Grand Bell Awards- En İyi Yönetmen (2004)

Film, hayatı mevsimler üzerinden anlatan 5 bölümden oluşuyor. Mevsimler arası geçişlerde, 10-20 yıllık bir süre geçmektedir. Bir çocuk ve bir yaşlı keşişin hayatının anlatıldığı filmde kısa diyaloglar vardır. Filmde çoğunlukla Budizm öğretileri ve imgeleri kullanılmaktadır.

Yaşlı keşişin, çocuk keşişe büyük bir sabır ve özveri ile yaşama dair öğrettikleri ders çıkarılacak niteliktedir. İlkbahar ile başlayan film çocuğun ilk yıllarını; yaz mevsimi çocuğun gençlik yıllarını, sonbahar çocuğun orta yaşlarını anlatır. Ve son olarak ise kış mevsimi çocuğun artık bir usta olduğu hikâyeyi anlatmaktadır.

Yaşlı keşiş, çocuğa hayata dair dersler verirken izleyiciyi de ekran başında eğitiyor.

İlginizi çekebilir: Bağımsız Sinema Ve Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 5 Film

Boş zamanlarımızı değerlendirirken bile izlediklerimiz, dinlediklerimiz hayatımızı derinden etkileyebilir. Bu nedenle zamanı verimli kullanmak ve eylemlerimizi anlamlı kılmak için seçici olmalı; bize değer katacak işler yapmalıyız.

Sevgiyle kalın…

Duygu Gerçeker

Daha fazla BordoRuj Kültür-Sanat içerikleri için tıklayın.

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Duygu Gerçeker
[email protected]

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı