Görgü Kurallarını Öğrenmek Neden Gereklidir?

Görgü Kurallarını Öğrenmek Neden Gereklidir?

Görgü kurallarını öğrenmek neden gereklidir? Bir önceki yazımda görgü kurallarını benimsemek için duygusal zekamızın devrede olmasının öneminden bahsetmiştim. Duygusal zekamız yükseldikçe, yani bizler, beynimiz ve kalbimiz arasındaki iletişimin farkındalığını kazandıkça; artık ne kendimize, ne kimseye, ne de hiçbir olaya gelişi güzel davranmıyor olacağız demiştik. “Ne ekersek onu biçeriz” sözündeki gibi; olması gerektiği gibi davranmak eylemini önce içimize sindirecektik. Ve bundan sonra herkese ve her şeye bu yeni versiyonumuzla yaklaşacaktık. Burada anlaştık…

O halde yolculuğa devam ediyoruz ve görgü kurallarına giriş yapıyoruz.

Görgü kuralları neden önemlidir, neden bilmemiz gerekir ve onları bilip kullanıyor olmak bize ne kazandırır?

Lütfen bu beş maddeyi iyice içinize sindirin.

Görgü Kurallarını Öğrenmek Neden Gereklidir?

görgü kurallarını öğrenmek

  1. Görgü kurallarını bilmek; hiç kimseye – hiçbir şey kaybettirmez.
  2. Görgü kuralları; sanıldığı gibi elitist değildir.
  3. Görgü kuralları; aslında kural bile değildir, dilimize böyle geçmiştir. Size daha sempatik gelecekse Etiquette (Etiket) diye de adlandırabilirsiniz çünkü dünyadaki ismi bu şekildedir.
  4. Etiquette korkutucu, sıkıcı, boğucu, yorucu değildir. Tam tersine kucaklayıcı, rahatlatıcı, keyif vericidir ve çok sağlıklıdır.
  5. Etiquette öğrenmek için kendinize tek bir sefer yatırım yapmanız yeterlidir. Bunlara uygun davranmanız için bir daha kimse sizden para istemeyecektir ama karşılığında kazanacaklarınız paha biçilmez olacaktır.

İster ev hanımı, ister profesyonel bir yönetici, mavi yakalı bir çalışan ya da öğrenci olun; etiketi yani görgü kurallarını biliyor olmanız size gerçekten de çok şey kazandıracaktır.

Crème de la crème = Siz

Etiketi herkesin üzerine uyan standart kupta siyah bir tayt gibi düşünebilirsiniz; ince ve fit gösteriyor, fazlalıkları toparlıyor, rahat ve üstüne bir tişört, bir kazak veya bir gömlek ile canımız ne zaman isterse, gündüz veya gece kullanabiliyoruz. Ya da, bir paket kağıt mendil gibi de düşünebilirsiniz. Yaşımız kaç olursa olsun, hangi mevkide veya hangi milletten olursak olalım; arabada, evde, yolda, plajda, sinemada, AVMde, gece, gündüz hep kullanırız. Kağıt mendil, işe yarayan, pratik ve çözüme yönelik tasarlanmış yüzyılın en önemli ürünlerden bir tanesidir.

Dış görünüşünüz, davranışlarınız, eylemleriniz, hareketleriniz, söylemleriniz, kalbiniz ve beyninizin farklı sesler çıkartan müzik aletleri olduğunu düşünün, bedeniniz de bunları barındıran orkestra olsun diyelim, işte görgü kuralları seslerin ahengini sağlayan orkestra şefidir. Görgü kuralları sayesinde dışa yansımamız ahenk içerecektir. Uyumlu davranışlara sahip olmak kendimize güvenmemizi sağlayacaktır. Kendine güvenen bir kişi için ise açılmayacak kapı yoktur.

İlginizi çekebilir: Duygusal Zeka Ve Görgü Kuralları | Ne Ekersen Onu Biçersin

Etiket, temiz bir iletişim sağlar. Araştırmalara göre iletişimin % 90’ı sözsüzdür ve birisi ile karşılamadaki ilk 7 saniyede karşımızdaki hakkında ilk hükmümüzü veririz. Duruş ve görüntümüz kendimize verdiğimiz değer kadar dış dünyayı algılayış biçimimizi de yansıtır. Görgü kurallarına uygun duruş ve davranışlar diğerlerinin bizi değerlendirmesinin temellerini oluştururken, çevremizdekilerin bizdeki yerlerini ve önem seviyelerinin de tasviri niteliğinde olacaktır.

Görgü kuralları, aynı zamanda duygulara da saygıyı içermektedir. Başkalarını kırmayan uyumlu davranışlar, sizi kimseleri incitmesi mümkün olmayan birisi kılacaktır. Bu da hem davranışlarında hem de karşısındakinin duygularına imtina eden bir birey olarak sizi diğerlerinin gözünde daima eşsiz kılacaktır.

Nerede nasıl konuşacağınız – nasıl giyineceğiniz – nasıl oturup kalkacağınız, nerede ve neden bulunduğunuzla ilintilidir. Karşınızda bunu bilen birini görmek size keyif katıyorsa eğer, aynaya baktığınızda bu kişinin siz olduğunu bilmek de “creme de la creme” dir, yani “belirli bir türden en iyi kişi veya şey”.

Görgü Kurallarını Öğrenmek ve İş Hayatı:

İş hayatında kullanımları ise ast ve üstlerinizle olan ilişkilerinizi daha sağlam temeller üzerine kurmanızı ve dolayısı ile sürdürülebilirliği sağlayacaktır. Yerinde davranmasını bilen kişiler, iş dünyasında sayıldıkları gibi sevilirler de. Ölçülü kuralları olan kişilerin nerede ne yapacağını önceden kestirmenin mümkünlüğü; “ups and downs” dediğimiz “bir aşağı bir yukarı ruh halindeki”, yani sürprizlerle dolu bir patrona nazaran daha çok tercih sebebidir ve böyle bir patrona karşı inanın herkes daha özenli olacaktır.

Şayet daha alt kademelerde iseniz de, yine aynı şekilde tutarlı ve oto kontrollü yaklaşımlarınız sizi hem daha medeni kılacak hem de statünüzü kuvvetlendirecektir.

Hak Ettiğiniz Saygıyı Davet Edin:

görgü kurallarını öğrenmek

Görgü kurallarını öğrenmek emniyet kemeri gibi de değerlendirilebilirler. Hiç bilmediğiniz bir topluluk içerisinde bile kendinizi rahat hissedersiniz çünkü nerede nasıl davranılacağını bilen kişi nerede olursa olsun saygı görecektir.

Sizi taklit etmek isteyenler olursa da lütfen müsaade edin, aramıza bir kişi daha katıldıysa daha nicelerinin bizim bu keyifli dünyamıza girmesi an meselesi demektir.

Bir derenin üzerindeki ince bir kütük üzerinden geçebilmek için iki kolumuzu iki yanımızda yere paralel olarak tutarız. Kütüğün üzerinde attığımız her adımda kollarımızla denge sağlamaya çalışırız.  İşte görgü kuralları da iki yana açtığımız kollarımız misali hayat içerisindeki dengemizi sağlar.

Görgü kurallarını bildiğinizde daha zarif, daha rafine, daha şık, daha ölçülü olursunuz. Tüm bu özellikler de elinizi güçlendirecektir.

Versiyonumuzu kuvvetlendirmek, kendimizi içeriden nasıl görüyorsak sosyal yaşam içerisindeyken bize dışarıdan bakanlara da aynı şekilde gözükmek için görgü kurallarını öğrenmek şarttır.

Bundan daha iyisi için neler mümkün?

“Toplum görgü kuralları olmadan var olamaz… Asla olmadı ve bizim yüzyılımıza kadar herkes bunu biliyordu.”

– Judith Martin (Görgü Kuralları Gurusu Miss Manners)

Sevgiyle ve nezaketle kalmanız dileğiyle…

Özgü Ergün

360 Derece Yaşam Koçu ve Görgü Kuralları Eğitmeni

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Özgü Ergün
[email protected]

360 Derece Yaşam Koçu ve Görgü Kuralları Eğitmeni