Nükleer Enerji ve Doğa | Yararlı mı, Zararlı mı?

Nükleer Enerji ve Doğa | Yararlı mı, Zararlı mı?

Nükleer enerji ve doğa: Günümüzde teknolojinin evrilip gelişmesiyle hayatımıza birçok yeni ve farklı kavram girdiğini biliyoruz. Bunların bazıları zararlarıyla gündemde tartışılırken bazıları yararlarıyla tartışılır. Bu tartışma konularından biri de nükleer enerji. Bugün nükleer enerji nedir , yararları zararları nelerdir gelin beraber inceleyelim.

Nükleer Enerji Nedir ?

Bu enerji türüne atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür diyebiliriz. Nükleer enerji santralinin de ana maddesi uranyum atomudur. Bu uranyum atomunu parçaladığımızda ortaya büyük bir enerji çıkar. Uranyum atomunun iki veya üç çekirdeğe bölünmesi sonucunda tepkimeye girer ki bunlara füzyon tepkimesi denir. Füzyon tepkimesi sonucunda oluşan o büyük enerji su buharını çok yüksek sıcaklıklara kadar ısıtır ve oluşan buhar elektrik jeneratörü türbinlerine iletilip, türbin şaftını çevirerek elektrik üretimini sağlamış olur.

Dünya çapında 30 farklı ülkede bu teknolojinin kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca bölgesel iletişim şebekeleri ile birçok ülke kısmen de olsa nükleer enerjiye bağlıdır aslında. Örnek verecek olursak İtalya ve Danimarka gibi ülkeler elektriğin bir kısmını ithal nükleer enerjiden almaktadır.

Nükleer Enerji ve Doğa – Yararları Ve Zararları Nelerdir ?

Nükleer Enerji santralleri herhangi bir maddenin yanması ile çalışmadığı için çevreye sera gazları gibi zararlı gazları yaymaz.  Bu nedenle hava kalitesini olumlu yönde korur , iklim değişikliğini de olabildiğince önler. Nükleer enerji santralleri büyük miktarda elektriği sürekli bir şekilde üretebilecek güçtedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda gayet ekoloji dostu, sağlıklı bir sistemdir. Fakat insan olgusunu da düşünüp gerçeklere baktığımızda sistemde olumsuz birçok şey de görürüz. Nükleer enerjinin üretiminde kullanılan radyoaktif atıklar  ve radyoaktif maddeler doğaya karışabilir. Bu da insanlara, hayvanlara, ve doğaya çok büyük zararlar verir. Çok büyük facialar ve kanser gibi çok ciddi hastalıklar yaygınlaşabilir.

İlginizi çekebilir: Küresel Isınma Nedir? Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Bunun en bildiğimiz facia örneği ise 1986 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde gerçekleşmiş Çernobil Faciası. Olayın üstüne ne diziler , filmler çekildi , tartışmalar yapıldı mutlaka denk gelmişsinizdir. Ve günümüzde bile bu facianın etkilerinin devam ettiği , genetiği etkilediği bilinir. 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasının 50 katına eşit miktarda radyasyon yayıldığı, bazı bağımsız araştırmalara göre yaklaşık 200 bin kişinin doğrudan ya da dolaylı olarak ölümüne sebep olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle olaya “nükleer enerji ve doğa” bağlamında baktığımızda; bu teknolojinin dikkat edilmesi gereken en önemli teknolojilerden biri olduğu da unutulmamalıdır.

Semanur Tüzer

TOG Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi/ İçerik Üreticisi

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Bize Twitter’dan ulaşmak için tıklayın. 

TOG Atıksız Yaşam
[email protected]

Toplum Gönüllüleri Vakfı Geri Dönüşüm ve Atıksız Yaşam Projesi