Sade Yaşama Yeni Başlayanlar İçin 5 YouTube Kanalı Önerisi

Sade Yaşama Yeni Başlayanlar İçin 5 YouTube Kanalı Önerisi

Sade yaşama yeni başlayanlar için öneriler: Son dönemde yükselen farkındalığımız ile beraber tüm dünyada hızla yayılan sadeleşme ve minimalist yaşam rüzgarını arkamıza aldık. Doğaya, kendi yaşam alanlarımıza, fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığımıza destek olmak ve hem kendimiz hem de dünyamız ve bu dünyayı paylaştığımız bütün canlıların sürdürülebilirliği için sade yaşam tarzının ne kadar keyifli olduğunu fark ettik.

Sade yaşama yeni başlayanlar ya da başlamak isteyip ancak nereden başlayacağını bilemeyenler için yol gösterici niteliğinde YouTube kanalları var. Yayıncılarının minimalizm yolculuklarını düzenli olarak paylaştıkları bu kanalların, sadeleşme yolculuğunuzda sizlere rehberlik edeceğini ve işinizi kolaylaştıracağını umuyoruz.

Faydalı olması dileğiyle…

Sade Yaşama Yeni Başlayanlar İçin 5 YouTube Kanalı Önerisi

1- Turk Isi Minimalizm

Hale Acun Aydın tarafından kurulan “Türk İşi Minimalizm” aslında bir YouTube kanalı olmaktan çok fazla. Adından da anlaşılacağı üzere başlı başına bir “Türk İşi” akım. Minimalizme ilk adım atışını ise “”Minimalizmi ilk ne zaman duydum hatırlamıyorum ama kendimi bildim bileli fazlalıklar beni sıktı. Mesela birden çok parfümü olanların sabah nasıl karar verdiklerini, masalarında 10’dan fazla kalemi olanların o kalemleri kullanmazken neden stokladıklarını, evde dört kişi yaşarken neden 50 tane çay bardağına gerek olduğunu anlayamadım hiç. Bu da çıkış noktam oldu. O zamandan beri yani 2011’den beri sürekli yazıyorum.” şeklinde açıklıyor Hale…

Kanalındaki videolarında kitap önerileri, sıfır atık tüyoları, dolap düzenleme ve sadeleşme ip uçları bulabilirsiniz. Sadece youtube ile kalmayıp instagramdan da takip ederseniz günlük kapsül bilgiler de bonusunuz olur.

2-Sade Evim

Rabia Sakartepe tarafından kurulan bu kanal odak noktasına bir uzakdoğu felsefesi olan “kaizen” i alıyor. Kelime anlamı olarak kaizen, sürekli ve bitmeyen iyileşme demek… Minimalizmin bireyden sosyal yaşama kadar her alanda uygulanışını bulacağınız bu kanal bir bakıma sade yaşam görsel kitapçığı niteliğinde. Biz çok sevdik.

ilgili yazı: Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı? 7 Basit Öneri

3-Hikmet Anıl Öztekin

“Elif gibi sevmek”, “Sufi Sözlük”, “Fesleğen” gibi aşina olduğumuz bir çok kitabın yazarı olan Hikmet Anıl Öztürk’ün YouTube kanalı sade yaşama geçiş yolculuğunuzda oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca bu kanalda sadece minimalizm konuları değil, çeşitli kişisel gelişim ve farkındalık tavsiyeleri de bulabilirsiniz.

4-Sade Yaşama Yeni Başlayanlar İçin : Kentte Ekolojik Hayat

Utku Yılmaz’ın kurduğu bu kanal minimalizmi ekolojik ve sürdürülebilir yaşam bağlamında ele alıyor. Henüz sade yaşama geçme kararı vermemiş olanların mutlaka takip etmesi gereken bir kanal. Neden sade yaşamı tercih etmeliyiz, sade yaşamın doğaya ve bize katkıları nelerdir? gibi sorulara cevap bulabileceğiniz bu kanalda minimalist ve sade yaşam deneyimlerini de adım adım izleyebilirsiniz.

5-Fatma Yavuz

Mühendis Fatma Yavuz tarafından kurulan bu YouTube kanalı da sade yaşama yeni başlayanlar tarafından mutlaka takip edilmeli. Sade yaşamı benimsemek ve içselleştirmeniz için oldukça pratik öneriler bulabilirsiniz bu kanalda. Ayrıca sıfır atık konularında da çok güzel alternatif çözümler ve fikirler sizi bekliyor olacak.

Not: Yukarıda bahsedilen YouTube kanal sahipleri ile hiç bir “işbirliği ya da tanıtım” söz konusu değildir. BordoRuj olarak severek takip ettiğimiz kanallar olup, yazı tamamen tavsiye amaçlı olarak hazırlanmıştır.

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.