Tatilde Görgü Kuralları | Uzanmışım Kumsala Sere Serpe

Tatilde Görgü Kuralları | Uzanmışım Kumsala Sere Serpe

Tatilde görgü kuralları: Uzanmışım kumsala, yatmışım sere serpe… Aman dikkat! Görgü kuralları eğitmeniniz iş başında. Artık beachlere, sahillere öyle eskisi gibi hop diye gidemiyorsunuz… Siz sevgili okuyucular her biriniz birer Nezaket Devrimi mentoru olduğunuza göre, aşağıdaki konularda farkındalıklarımızı hemen yükseltiyoruz.

Evet, hepimiz bir yerlere tatile gitmek üzere hazırlanıyoruz veya vardık. Özellikle de uzun zamandır görülmeyen aile bireylerine, dostlara, kalabalıklara veya tam tersi sakinliğe, huzura gidiyoruz veya gittik bile.

Nasıl ve nerede olursa olsun, “tatil tatildir” “herkesin tatili önemlidir” “tatilin iyisi kötüsü olmaz” “tatil candır” diyoruz ve bakın işe nereden başlıyoruz?

Tatilde Görgü Kuralları ve Ön hazırlıklarımız:

tatilde görgü kuralları

 • Manikür, kuaför ve benzeri işlemleriniz için lütfen randevunuzu almayı unutmayın. Hele ki pandemi döneminde, lütfen, gidip servis alacağınız kişileri sıkboğaz edip, araya sıkıştırılmaya razı bir tavır sergilemek veya “küçük dağları ben yarattım bana da mı sıra beklemeyi reva gördün” havaları artık son derece demode ve görgülü değil…
 • Randevunuza zamanında gitmek de her zamankinden önemli çünkü siz gideceksiniz diye sizin gibi acelesi olan bir başkası sizden bir sonraki randevuya gelecek. Bugün artık servis aldıklarınızın müşteri kaybetmeye tahammülü olmadığı gibi, herkes zamana karşı yarışıyor; empatiyle yaklaşmakta yarar var.
 • Olası bir gecikme durumunda lütfen haber verin. Aradığınızda veya mesaj attığınızda “lütfen” “rica” “teşekkür” kelimelerini kullanmayı lütfen ihmal etmeyin.
 • Valizinizi yaparken, kendinize – eşinize – hizmet verenlerinize eziyet olmayacak şekilde bir doluluk oranı seçmenizi öneririm. Giyebilecekleriniz, kullanabilecekleriniz ve onların yedekleri dışında lütfen sırf götürmüş olmak için tüm dolabınızı tatile taşımayın.

Hatırlarsanız, geçen sene bunu yapmıştınız ve valizin yarısı dokunulmadan geri gelmişti.

Çocuklar İçin Ön Hazırlık:

Çocuklarınız için de aynı şekilde kompakt bir hazırlık yapmanızı öneririm, elbette yaş grubuna göre detaylar değişiyor ama dediğim gibi, valiz taşımak kimse için bir eziyet olmazsa herkes daha keyifli olacaktır.

Giyim-Kuşam:

Yaz tatili biraz da dekoltedir evet; ancak dekolte ile teşhirciliğin arasındaki farkı kaçırmamakta büyük yarar var. Kendi gözünüze güzel gözüken şeyleri hayal edin ve dekoltenizi de ona göre organize edin; mesela kremaya adeta bulanmış bir pasta mı tercih ederdiniz, yoksa nefis kekinin arasında yoğun lezzetli ince bir krema ve mis gibi taze meyve veya çikolata parçalarını gizleyen pastayı mı? Benim tercihim belli…

Beraber Tatil Kuralı:

Tatilinizi bir aile bireyi veya arkadaşınızın evinde geçirecekseniz, yakınlık derecenize uygun minik de olsa bir hediye satın almayı unutmayın. Kırılacak bir şey ise sarmayı, dökülecek bir şey ise diğer eşyalarınıza zarar gelmeyecek şekilde muhafaza etmeye dikkat edin. Bu hediyeyi mümkünse valiziniz veya el çantanızın ilk gittiğiniz anlarda açabileceğiniz bir yerine koyun.

Bunlar ön hazırlıklarımızdı…

Seyahat günü geldi çattı:

Arkanızda bıraktıklarınız varsa – aileniz, çocuklarınız, ev arkadaşınız vb. – sevginiz ve özleminizi şimdiden teyit edin kendilerine, arayacağım dedinizse unutmayın.

 • Siparişleri varsa alabilecekseniz söz verin, alamayacak gibi hissediyorsanız hiç sipariş alıp kimseyi beklentiye sokmayın. Listenizi yapın ve unutmayacağınız bir yere koyun.
 • Şoförünüze, taksi şoförüne, yolculuk arkadaşlarınıza, eşinize, çocuğunuza yolculuk başladığı an itibarı ile “teşekkür” “lütfen” “özür dilerim” kelimelerini kullanmaktan imtina etmeyin.
 • Sıraya girilmesi gereken yerlerde sıraya girin, sırada gerçekten sıranızın gelmesini bekleyin, kalabalık dönemlerdeki olası aksaklıklara hazır olun ve asla sükûnet ve sabrınızı kaybetmemeye çalışın.
 • Özellikle görevli kişilerin bu gibi anlarda sizden daha fazla stres altında olduklarını unutmadan, sorgulayıcı şekilde değil – çözüm üretici veya bilgi alıcı tavırlar haricinde bir davranışta bulunmayın.

Toplu seyahat aracı kullanımlarında, konuşmalarınızın, kulaklığınızdan çıkan müziğin volümünün, telefon görüşmelerinizin yükseklik ve tonunu “yalnız olmadığınızı hep hatırlayarak” organize edin.

Ulaşım Sırasında Çocuklar:

Çocuklu yolcuların sıkıntısı büyüktür; lütfen olası bir çocuk sesinde hemen öfleyip pöflemeye başlamayın; her ne oluyorsa yolculuğun bir noktasında veya sonunda biteceğini düşünüp rahatlayın.

 • Gürültü çıkartıp, dışarıyı rahatsız eden kendi çocuğunuz ise, elinizden geldiğince önlemeye çalışın. Aklınıza hep bekarken veya çocuğunuz yokken çıktığınız o yolculukta annesinin hiç umursamadığı şu gürültücü çocuk gelsin (hatırladınız mı onu? Ben de hatırlıyorum).
 • Yolculuk esnasında yemeklerimizin etrafı rahatsız etmeyecek koku ve şekilde olması hususu da bir o kadar önemli – bunları tüketirken de hem hijyene hem de çıkarttığımız seslere özen gösterelim lütfen.

Otelde kalıyorsanız ve varış saatiniz erken ise otelin oda kuralları gereği 14:00-15:00 civarı odanıza geçebileceğinizin bilincinde olmanız ve bu gibi bir durumda yine görevlilere “lütfen””teşekkürler” “rica etmek” gibi nezaket kelimelerini kullanarak konuşmayı ihmal etmeyin.

İlgili yazı: Görgü Kurallarını Öğrenmek Neden Gereklidir?

Tatilde Görgü Kuralları – Artık Tatildeyiz:

Otelde isek, odamızda neler var neler yok kontrol edip – oda kuralları listelerini okumalıyız.

 • TV ve diğer elektronik aletleri kendi evimizdeki gibi kullanmaya özen göstermeliyiz. Sadece konakladığınız süre ile ilgili bir ücret ödediğinizi, oteli, personeli satın almadığınızı asla aklınızdan çıkartmayın. “Lütfen” “teşekkürler” “günaydın” “kolay gelsin” demeniz beklenmese de, her türlü personele siz bunları söylediğinizde yüzlerinin nasıl gülümsediğini göreceksiniz.
 • Sıra olan her yerde (ki bu sene pandemide yine açık büfe yok ama bir duş kuyruğu olabilir veya bir restoran bekleme sırası olabilir) bunun geçici bir süre için yaşandığını, evinize döndüğünüzde tekrar istediğinizi istediğiniz zaman yapabileceğinizi aklınıza getirmenizde fayda var. Kürkçü dükkânı orada sizi bekliyor, şu an keyif yapma zamanı ve siz müsaade etmezseniz hiçbir şey sizin keyfinizi bozamaz.
 • Herkesin tatilde olduğu dönemlerde bazen bazı yerlere talep de çok olur. İşiniz, yemeğiniz, alışverişiniz bittiğinde orada daha fazla oyalanmadan ayrılırsanız başkaları da bu nimetlerden yararlanacaktır.
 • Plajda veya havuz kenarında duş alırken lütfen şampuan – sabun vb kullanmadan sadece deniz tuzunu ve kumunu veya havuzun klorunu atacak şekilde hızlıca hareket edin – hem fazla su harcamaya gerek yok, hem de sizden başkalarının da olduğu bir ortamdasınız.
 • Deniz kenarında yenilen yemeklerin sonunda muhakkak servis personelinden boşları almasını isteyin. Hem hijyenik açıdan hem de kırılma ve ayağa batma riskine karşı siz kendi önlemlerinizi alın.
 • Havuz alanlarında veya plajlardaki restoran alanlarına girerken, lütfen genel kurallara göz atın ve bunlara uygun davranmaya öze gösterin. Misal, ıslak havlu-pareo veya mayonuzla sandalye minderlerini ıslatabilir – kumlu ayaklarınızla genel alanlarda hoş olmayan bir görüntü yaratabilirsiniz. Bazı restoranlara plaj kıyafeti ile gidilmediğinden yanınızda yemek anlarında sizi bu formattan çıkartacak rahat bir kıyafet bulundurabilirsiniz.
 • Çocuklu ailelere çok şey düşüyor, ben de yaşadım ve biliyorum. En başta havuza soktuğunuz çocuklarınızın tuvalet eğitimi yoksa sızdırmaz mayolar harika çözüm…
 • Altı bezli çocukların bezlerini sahilde değiştirip yan şezlongdaki bir başkasının kola şişesini koyacağı seramik veya benzeri anlık çöplere lütfen bırakmayın.
 • Mısır koçanınızı, sigara izmaritinizi, içeceklerinizin metal kapaklarını ve her türlü çöpünüzü ise kullanılmış çocuk bezlerini atmayın lütfen dediğim sepetlere atabilirsiniz. Şayet yoksa servis verenlerden talep edebilir, hiç yoksa bir poşet isteyebilirsiniz. Belki de çantanızda böyle yedek poşetler taşımak bile faydalı olacaktır.

#plastiksiztemmuz tatilde de hep aklımızda olsun…

Tatilde Görgü Kuralları – Deniz, Kum, Güneş…

tatilde görgü kuralları

Tatilimiz başlasın;

 • Kumlu bir alanda güneşleniyorsanız, adımlarınızı atarken etrafa kum sıçratmamaya; ahşap bir deckte güneşlenecekseniz adımlarınızın yerde bırakacağı titreşime özen gösterin.
 • Havuza ve denize atlamaya izin verilenler dışında atlamayın; kenarda oturan diğer tatildaşlarınıza su sıçratmayın.
 • Olur da birisi size su – kum sıçratırsa mail adresini alıp bu yazıyı kendilerine yollayabilirsiniz… Şaka bir yana bu tip bir durumda asabınızı bozmayın, karşınızdaki lafınızı anlayabilecek biri ise kibarca rahatsızlığınızı ifade edin ama yok değilse affedin gitsin ve keyfinize bakmaya devam edin.
 • Bu tip genele açık alanlarda yüksek sesli ve uzun süreli telefon görüşmelerinden, hele hoparlörden veya görüntülü aramalardan sakının. Sağınızda solunuzda bu tip kadrajlara girmek istemeyecek kişiler olabileceğini asla unutmayın.
 • Keza aynısı fotoğraf çekimleri için de geçerli selfie ve diğer fotoğrafları çekerken etrafınızdakileri rahatsız etmeden – kadraja girmeyecekleri şekilde hareket etmekte fayda var.

Ben bunları söyleyince aklınıza daha birçok örneğin geldiği biliyorum. Tatilde görgü kuralları aslında biraz da sağduyu ile ilgili bir konu… Onları da sizin farkındalığınızla en doğru şekilde yaşayacağınıza hiçbir şüphem yok.

Tatile hep özlem duyulduğu, süresi ne kadar uzun olsa da bize hep kısa sürmüş gibi geldiği,  tadının damakta kaldığı hepimizin ortak görüşü. Bundan dolayı, kendimize bu özel dönemde her zamankinden daha nazik olmalıyız. Keyif günlerinin tadını sonuna dek çıkartmalıyız. Kimisi kitap okuyarak, kimisi sabaha dek dans ederek, kimisi bütün gün güneşlenerek, kimisi saatlerce yüzerek geçirebilir tatilini. Herkesin kendisi için güzel olanı yaşaması mümkün ama birlikte tatile gittiğiniz kişilerle de ortak paydada buluşmaya da özen göstermeyi unutmayın ki tatil size de onlara da zehir olmasın.

Bir sonraki yazımda yaz sofralarında buluşup, sofra kurallarını konuşacağız.

Tatilde ve her yerde, sevgiyle ve nezaketle kalmanız dileğiyle…

Özgü Ergün

360 Derece Yaşam Koçu ve Görgü Kuralları Eğitmeni

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Özgü Ergün
[email protected]

360 Derece Yaşam Koçu ve Görgü Kuralları Eğitmeni