Glamping | Yeni Nesil Tatil Anlayışı Ve 5 Glamping Önerisi

Glamping | Yeni Nesil Tatil Anlayışı Ve 5 Glamping Önerisi

Glamping, Yeni Nesil Tatil Anlayışı: Son yıllarda tüm dünyada popüler hale gelen bir tatil anlayışı; ‘’Glamping’’. Doğada kamp yapmak istiyorum ama çadırda kalmanın zorluklarını göze alamıyorum, diyorsanız tam da sizin için çok iyi bir tatil önerimiz var.

Yaklaşık iki yıldır dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü sebebi ile kalabalık ortamlardan kaçmaya başladık. Oysa hepimiz koca bir yıl çalıştıktan sonra yazın gelmesini dört gözle bekliyor ve keyifli bir tatil yapmanın hayalini kuruyoruz. Ancak virüse yakalanma endişesi ile ağız tadı ile bir tatil yapamıyoruz. Hal böyle olunca birçok insan çadır kamplarına kaçarak, doğa ile iç içe kalabalıktan uzak tatil seçeneklerinden yararlanmaya başladı. Elbette çadır kampında tatil yapmak göründüğü kadar kolay olmuyor. Temel ihtiyaçların giderilmesi başta olmak üzere imkanları zorlayarak tatil yapmaya çalışmak biraz yorucu oluyor.

Glamping Nedir?

Tam bu noktada Avrupalı gezginlerin yaratıcılığı ile kamp anlayışına yeni bir boyut kazandırdıkları ‘’Glamping’’ ile tanışıyoruz. ‘’Glamorous’’ ve ‘’Camping’’ kelimelerinden ortaya çıkan ‘’Glamping’’ adı gibi ‘’Büyüleyici Kamp Yapmak’’ anlamına geliyor. Gerçekten de dünya üzerinde yer alan birçok glamping alanları doğanın içinde lüks bir tatil imkânı sunuyor.

Otel konforunda konaklayarak, rafting yapıp, yürüyüşlere çıkabilir dilerseniz balığınızı kendiniz tutabilirsiniz. Ayrıca sizinle aynı zevklere sahip faklı arkadaş grupları ile de tanışıp sosyalleşebilirsiniz.

Sizler için cennet güzelliğe sahip ülkemiz Türkiye’den glamping alanlarını araştırdık.

Keyifli okumalar…

Longosphere Glamping (Kırklareli)

glamping longosphere

Kırklareli’ne bağlı Demirköy ilçesinde yer alan Longoz Ormanları Milli Parkını kapsayan yaklaşık 3155 hektarlık bir alana sahiptir. Türkiye’nin en büyük glamping alanına sahip Longosphere, sizleri doğa ile baş başa kalabileceğiniz ve birçok aktiviteyi yapabileceğiniz geniş bir kamp olanağı sağlıyor.

Kano turlarından, yoga eğitimlerine, yüzme havuzundan safari turlarına kadar çok sayıda etkinlik seçeneği bulunan kamp alanında konforlu bir tatil geçirebilirsiniz. Kasaba sokağı adı verdikleri alanda lezzetli yemeklerin ve tatlıların tadına bakabilir çocuklar için eğlence alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Üstelik bunları derin bir ormanlık alanın içinde yapmanın da tadını çıkartarak.

https://longosphere.com/

Perdue Glamping (Fethiye)

glamping perdue

Fethiye Ölüdeniz yerleşkesinde yer alan kamp alanı doğrusu benim en çok beğendiğim yer oldu. Romantizm dolu Perdue’de doğayla birlikte konforu da sonuna kadar yaşıyorsunuz. Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetlerini tadıp, sanat atölyelerine de katılabilirsiniz. Safari turları, doğa yürüyüşleri ve açık hava sineması ile farklı bir deneyim yaşayabilir hatta balayınızı burada geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tatilde Görgü Kuralları | Uzanmışım Kumsala Sere Serpe

Üç farklı oda seçeneği sunan Perdue’ de masaj terapilerine katılıp, yoga ile vücudunuzu arındırabilirsiniz. Doğanın sesi ile huzur bulacağınız Perdue ziyaret edilmeyi fazlasıyla hakkediyor.

https://perdue.com.tr/

Club Amazon Glamping (Bördübet Datça)

club amazon

Marmaris ve Datça arasında yer alan Bördübet bölgesinde konumlu Club Amazon sahile 500 mt uzaklıktadır. Etrafı çam ağaçları ile çevrili sessiz ve dingin bir mekâna sahiptir.

Üzeri cam tavanlı odalardan, Bonibon Odalara kadar masal diyarı glamping alanında farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kanoyla keşfe çıkıp, amatör fotoğrafçılık yapabilirsiniz.

https://clubamazon.com.tr/

Bonjuk Bay Glamping (Marmaris)

bonjukbay

Marmaris’in Bonjuk koyunda yer alan Bonjuk Bay Glamping alanında sıra dışı bir deneyim yaşamanız için sizi bekliyor. Kendilerini bir topluluk olarak tanıtan yerleşkede gelen insan grupları farkındalık çalışmaları yapıyor, sürdürülebilir yaşamı destekliyor ve bunların temelini sevgi ile yapıyorlar.

Gelen misafirler becerilerini sergileyebiliyor ve diğer misafirlere atölye çalışmaları düzenleyerek birbirleri ile deneyimlerini paylaşabiliyorlar. Müzik, sanat, spor ve manevi gelişime destek vererek misafirlerine ayrıcalıklı bir tatil imkânı sunuyorlar.

Dizaynını doğadan ilham alarak oluşturdukları çeşitli odaları ve çadırları mevcut. Lezzetli ve organik ürünlerle sağlıklı beslenmeyi de destekliyorlar.

Doğa ile iç içe mindfulness bir deneyim yaşamak için ideal bir glamping alanı Bonjuk Bay’ı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

https://bonjukbay.com/

Kocabahçe Glamping (Bozburun)

kocabahçe bozburun

Bozburun Germe Koyu’ndan bindiğiniz sevimli takalarla Kocabahçe glamping alanına ulaşabilirsiniz. Saklanmış gizli bir hazine gibi koyun derinliklerinde trafikten ve şehrin gürültüsünden uzak yerleşke de huzuru bulacaksınız.

Etrafı meyve ağaçları ile çevrili alanda dalından koparıp muzunuzu yiyebilir, denizden yeni gelmiş balığınızı sofranızda bulabilirsiniz.

Trekking, masa tenisi, yoga ya da kano ile aktiviteler gerçekleştirebilir ya da bir Buda gibi saatlerce doğanın içinde sessizce oturabilirsiniz.

Bungalov, Lotus çadırı, büyük kamp çadırında kalabilir ya da kendi çadırınızla konaklama imkânı bulabilirsiniz. Gündüz yeşilin ve mavinin tadını çıkartıp, geceleri ise loş ışıklarla süslenmiş huzurlu bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

http://www.kocabahceglamping.com/

Doğrusu biz bu glamping tatil anlayışını çok sevdik. Hem bedeninizi hem ruhunuzu dinlendirebileceğiniz, üstelik temel ihtiyacınız olan her şeye kolaylıkla ulaşabileceğiniz lüks kamp anlayışı galmping alanlarını deneyimlemenizi öneriyoruz.

Sağlıklı tatiller…

Duygu Gerçeker

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

Duygu Gerçeker
[email protected]

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı