Sünger Şehir Nedir? Dünyadan Sünger Şehir Örnekleri

Sünger Şehir Nedir? Dünyadan Sünger Şehir Örnekleri

Sünger şehir nedir? Şehircilikte yeni çıkan kavramları anlatırken genelde hep hızlı nüfus artışı, bu artışa bağlı olarak artan tüketim ve bozulan doğal denge diyerek cümleye başlarız. Durum böyle olunca insanlığı nasıl yaşatabiliriz, doğayı yeniden nasıl kurtarabiliriz arayışına girmekteyiz. Sünger şehirler de tam olarak böyle bir durumda sürdürülebilir su yönetimi konusunda ortaya çıkan bir kavram ve uygulama aracıdır.

Sünger Şehir Nedir?

sünger şehir nedir

Hepimiz biliyoruz ki iklim krizi günümüzün önemli bir problemi ve acilen baş edilmesi gereken bir sorunudur. İklim krizine bağlı olarak artan su krizi nedeniyle var olan kaynakları daha etkin ve idareli kullanma gerekliliği yani suyun sürdürülebilirliğini sağlama zorunluluğu bulunmaktadır. Sünger şehirler, aslında yağmur suyunu bir sünger gibi emerek yeniden kullanımını sağlamaktadır. Ayrıca yine iklim krizine bağlı olarak artan yağışlar ve seller nedeniyle kanalizasyonlarda oluşan baskıyı da azaltmak için de bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Nasıl olacak bu mu diyorsunuz? Biraz daha detaylı ele alalım ve bir sünger şehir nasıl oluşturabiliriz örneklerle bir bakalım.

Wuhan

sünger şehir nedir-wuhan

Wuhan’ı Covid-19 sürecinde duymayan ve tanımayan kalmamıştır herhalde! Covid-19 ile andığımız Wuhan’ın çok farklı yüzleri de var aslında. “Su ile var olan şehir” ve “Göller şehri” olarak anılan Wuhan, Sünger şehir kavramının uygulandığı yerlerden birisidir. Sellerin de çok sık yaşandığı ve hatta ölümlere sebep olduğu şehirde buna karşı çözüm almak kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu şehir, sünger şehirler için model haline gelmiştir. Kentin çeşitli noktalarına yağmur suyunu emecek bahçeler yapılmıştır. Yeşil çatı sistemleri, yağmur sularının birikebileceği sulak alanlar ve drenaj sistemleri kurulmuştur.

Şangay’ın Sünger Şehri Olarak Bilinen Lingang

lingang

Çin’de betonlaşma nedeniyle geçirimli yüzeyler azalmış ve suyun akışı engellenmiştir. Bu nedenle bu alanda geçirimli yüzeyler oluşturup suyun akışını sağlamak için sünger şehir konseptinde çatı bitkileri, sulak alanlar ve yağmur bahçeleri ile altyapı sağlanmıştır. Amaç suyun doğal akışını yeniden sağlamak ve etkin sel savunma sistemini hayata geçirebilmektir. Suyu geçiren kaldırımlar inşa ederek suyun emilmesi sağlanmıştır. Binalarda yeşil çatılar ve su tankları bulunmaktadır. Sulak alanlar, geçirimli malzemeler ve yükseltilmiş yürüyüş yolları ile West Bund Riverside bölgesi bir sünger haline getirilmiştir. Yeni yeşil alan ortaya çıkarmanın zor olması nedeniyle de binaların çatıları süngerleştirilmesi konusunda yeşil çatılar büyük önem taşımaktadır.

Sünger Şehir Nedir? Shenzhen Shenwan Street Park

shenzen

Suyun yeniden kullanımını sağlamak için yağmur suyu depolama tankı ile su hasadı yapılmaktadır. Yeşil alanların sulama sistemi bu hasat edilen su ile sağlanmaktadır. Su görünümünü ve geri dönüşümünü sağlamak için de basamaklı şelaleler oluşturulmuştur. Beton yürüyüş yollarının suyu emen sünger haline getirildiğini söylemek mümkündür. Park ayrıca ilgi çekiciliği ve dinamikliği ile önemli bir kamusal mekan haline gelmiştir.

İlgili yazı: Hamburg | Sürdürülebilir Kentler Ve Mutlu Yaşam

Suyun kıymetini her geçen gün anladığımız bugünlerde bir damlasını bile boşa harcamamak, dönüştürmek için çabalamalıyız. Yağmur hasadı ile sürdürülebilir su yönetimi konusunda önemli bir şehircilik aracı olan sünger şehirler aynı zamanda kentlerde oluşan su baskını ve sele karşı da çözüm üretmektedir. Daha sağlıklı ve temiz kentler için sürdürülebilir kent kavramlarını acilen uygulama geçirmeliyiz.  Her şeyden önce bunu yaşamak ve yaşatmak için yapmalıyız…

Ayşe Nur Erdoğan

Şehir Plancısı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın.

Ayşe Nur Erdoğan
[email protected]

Şehir Plancısı ve Sürdürülebilir Yaşam Yazarı